• کدخبر: 31187
  • تاریخ انتشار خبر: ۹:۲۸ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  • چاپ خبر
مصطفی حر:

۶۰ درصد بیماران شکاف کام و دهان خیریه حضرت امام حسین (ع) اصفهان از نقاط دیگر کشور هستند

مدیر عامل خیریه حضرت امام حسین (ع) گفت: ۲ هزار پرونده درمانی در این مرکز وجود دارد که از این تعداد ۴۸۰ پرونده نیازمند از کل کشور هستند که ۶۰ درصد از نقاط مختلف کشور هستند.

به گزارش خبرنگار اصفهان بیدار، مدیر عامل خیریه حضرت امام حسین (ع) اصفهان؛ ویژه بیماران شکاف لب و کام، با بیان این که خیریه حضرت امام حسین (ع) در سال ۱۳۸۸ راه اندازی شده است؛ اظهار داشت: ۲ هزار پرونده درمانی در این مرکز وجود دارد که از این تعداد ۴۸۰ پرونده نیازمند از کل کشور هستند که ۶۰ درصد از نقاط مختلف کشور هستند.

مصطفی حر افزود: هسته اولیه این مرکز، خیرین و پزشکان سلامت و خانواده هایی هستند که با این بیماری درگیر بودند. من خودم از خانواده های شکاف لب و کام هستم و برای اولین بار که به پزشک مراجعه کردم و دکتر معمارزاده را دیدم گفتم که چرا هیچ انجمنی از این بیماران حمایت نمی کند و پس از آن فکر تشکیل این مرکز شکل گرفت و این هسته را گسترش دادیم.

وی تصریح کرد: در ابتدا متوجه شدیم که این بیماری از نظر هزینه و سطح علمی از جایگاه خوبی برخودار نیست و از پروفسور تاوای رییس تیم شکاف لب و کام آمریکا، پروفسور قاسمی و پروفسور ایوب خواستیم تا دوره های مختلف آموزش علمی را به دیگر پزشکان اموزش دهند.

حر با بیان این که کارگاه های آموزشی و سه همایش کشوری با همکاری دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد؛ تصریح کرد: در این راستا اساتید و متخصصین داخل کشور با زمینه آموزش این بیماری و روش های نوین جراحی آشنا شدند.

مدیر عامل خیریه حضرت امام حسین (ع) عنوان کرد: این بیماری قابل درمان است و اگر بیماری با شکاف لب و کام متولد شود دیگر این نگرانی وجود ندارد که بهبودی پیدا کند.

حر با اشاره به این که یک بیمار شکاف کام و دهان نیاز به ۱۰ تا ۱۳ عمل جراحی دارد؛ خاطر نشان کرد: این بیماران باید تحت نظارت و کنترل باشند و برای مراقبت های قبل و بعد از عمل باید به خانواده ها آموزش داده شود تا مسیر درمان برای آنها مشخص شود.

وی افزود: مراقبت های پرستاری در بیمارستان انجام می شود و مراقبت های بعد از عمل است که خانواده ها باید با نحوه برخورد با کودک آشنا شوند.

حر ادامه داد: هر بیمار پس از عمل به ۱۲ جلسه گفتار درمانی نیاز دارد؛ همچنین مراقبت های دندانپزشکی که لازم است این مراقبت ها صورت گیرد. در این مرکز گفتار درمانی و دندانپزشکی انجام می شود و مراقبت از هوش و تست شنوایی انجام می شود.

وی افزود: در این مرکز با راه اندازی مرکز شنوایی این معضل حل شده و به طور کل مسیر درمان از ابتدای آموزش به متخصصین و خانواده ها و اعمال جراحی و مراقبت های پس از عمل در کلینیک لبخند انجام می شود. در این مرکز تمام این اقدامات به صورت اختصاصی انجام می شود و منجر به نتایج متفاوت شده است. دندانپزشکی و ارتودنسی دارد و افراد مختلف از نقاط مختلف شهر در اصفهان ساکن شدند تا بتوانند کار گفتار درمانی را در این مرکز انجام دهند. تمام این اتفاقات به کمک خیرین انجام شده است.

مدیر عامل خیریه حضرت امام حسین (ع) خاطر نشان کرد: به لطف خداوند توانستیم به این نقطه برسیم و امیدواریم با حمایت هایی که از طرف دولت و مسوولین داریم بتوانیم اقدامات دیگری برای بیماران شکاف لب و کام انجام دهیم.

حر با اشاره به این که این موضوع یک رشته دانشگاهی را می طلبد عنوان کرد: باید یک رشته دانشگاهی برای این کار ایجاد شود تا متخصصان در این رشته بتوانند به بهترین نحو به بیماران خدمت رسانی کنند.

وی به خرید تجهیزات درمانی و دو دستگاه پیشرفته شنوایی سنجی و تجهیزات سخت و نرم افزاری در این کلینیک اشاره کرد و افزود: تولید شیشه شیر مخصوص کودکان شکاف لب و کام است که با هزینه ای بالغ بر ۲۲۰ تا ۳۰۰ هزار تومان در این مرکز خریداری شده به قیمت ۷۰ هزار تومان در اختیار خانواده ها قرار داده ایم. یک گروه از مهندسین برای تولید این شیشه تشکیل شد. پس از یکسال فعالیت قالب های آن ساخته شد و با این قالب های تهیه شده توانستیم آن را به تولید انبوه برسانیم و در حال دریافت مجوزها برای تولید انبوه هستیم که اگر این اتفاق بیفتد؛ برآورد ما مبلغی بین ۲۵ تا ۳۵ هزار تومان است تا خانواده های بیماران به راحتی بتوانند به آن دسترسی پیدا کنند.

حر تصریح کرد: آمار جهانی شکاف کام و دهان یک به ۵۰۰ و یک به ۷۰۰ نفر است.

وی هزینه درمان یک بیمار در مجموع تا بهبود کامل را ۳۰ تا ۵۰ میلیون اعلام کرد و اضافه کرد: این هزینه ها کاملاً رایگان است و افرادی که نیازمند هستند در بیمارستان امام حسین(ع) و بیمارستان الزهرا(س) به صورت رایگان درمان می شوند.

نویسنده

نوشته شده توسط ی دختر تنها در فروردین ۱۱ام, ۱۳۹۶

منم شکاف کام و لبم بخاطر این مشکل گوشامم عفونت کردامرزو بهم گفتن باید سمعک استفاده کنی خیلی دلگیرم ازخداازاین زندگی فقط بخاطرمامان بابامه دارم ادامه میدم ازلحاظ مالیم اونقدی نیستیم ک بخام لبمو زیبایی کنم یا دندونامو.۲۱ سالمه ازتبریز هستم تو شمال خوابگاهیم خیلی اذیت میشم خیلی😔😔😔

نویسنده

نوشته شده توسط نام و نام خاوادگی در اردیبهشت ۱۲ام, ۱۳۹۶

سلام منم شکاف لب دارم ۲۳ سالمه خیلی ناراحتم هزینه زیبایی هم ندارم باید چکارکنم دارم اذیت میشم همه بد نگاهم میکنن دیگه خسته شدم تو رو خدا کمکم کنین

درج دیدگاه

آخرین اخبار