• کدخبر: 45208
  • تاریخ انتشار خبر: ۵:۳۲ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۳/۱۲/۲
جذب 20 میلیون گردشگر در اصفهان؛

اصفهان برند صنایع دستی را در دست می گیرد

بازار مسگرها در ضلع شرقی میدان امام و هنرمندان مسگری که در این بازار میخ ها را با چکش بر روی ظروف مسی می کوبند تا اثری بدیع خلق کنند و چشم هر بینده ای به آن خیره می ماند.

به گزارش خبرنگار اصفهان بیدار، امسال هم مانند هرسال تعداد بیشماری گردشگر به اصفهان می آیند تا از این شهر تاریخی با قدمتی ۲ هزار و ۵۰۰ ساله دیدن کنند. هر چند که امسال زاینده رود نیمه جان است اما مسئولان با خبرهایی که داده اند نوید از جاری شدن آب زاینده رود در ایام نوروز داده اند.

آثار تاریخی اصفهان و معماری زیبای برخی از بناها در کوچه پس کوچه های این شهر تاریخی می تواند جایگزین خوبی برای زاینده رود باشد. گردشگران تصور نکنند که اگر زاینده رود خشک باشد دیگر اصفهان زیبا نخواهد بود.

IMAGE635509641509606100

بر کسی پوشیده نیست که اصفهان زیبایی های بسیاری دارد. پل های زیبا با قدمتی چندین ساله و مناره هایی که در کوچه های شهر به تماشای شما نشسته اند و انواع غذاهای سنتی در اصفهان که سلامتی را برای شما به ارمغان می آورد و مردمی که مذهبی، خوشرو و خونگرم هستند. این ها همه حاکی از ان است که اصفهان قدمتی دیرینه دارد با فرهنگ و آداب و رسومی که آن را شهره جهان کرده است.

من به عنوان یک شهروند اصفهانی بر شهر خود می بالم. شهری که شیخ بهایی و کمال الدین عبدالرزاق اصفهانی در آن رشد پیدا کردند و عالمانی که هر کدام از آنها به تربیت شاگردان بسیاری پرداخته اند و اکنون در آرامگاه تخت فولاد که بزرگترین آرامگاه جهان اسلام پس از دار السلام است آرمیده اند.

شهری که سلطان سنجر و سلطان محمود غزنوی در لابلای تاریخ ۲ هزار و ۵۰۰ ساله آن زندگی کرده اند و فرهنگ و تمدن هزاران ساله آن بر هیچ کس پوشیده نیست.

میدان امام با تاریخی طولانی، مساجد و منابری که در این شهر تاریخی همه را به حیرت واداشته است تا شاعران، اندیشمندان، طبیبان و توریست ها درباره آن بنگارند و ما نیز از یافته های آنها بهره مند شویم و لذت ببریم.

به میدان امام که می رویم از غرب تا شرق و از شمال تا جنوب آن مغازه هایی است که صنایع دستی اصفهان را به نمایش گذاشته اند. صنایعی که ضمن برخورداری از هنر هنرمندان اصفهانی زیبایی هایی بسیاری را در خود جای داده است که چشم هر ببینده ای را خیره می کند. اصفهانی با هنرمندان کوچک و بزرگ از زنان قالی باف تا مردان قلمزن و از دختران چرم دوز تا پسران نقاش و خطاط. گویی اصفهان مامنی از همه هنرهایی است که برخی از آنها در شهرهای مختلف کشور نهفته است و برخی دیگر تنها مختص اصفهانی هایی هنرمند است.

60328037

بازار مسگرها در ضلع شرقی میدان امام و هنرمندان مسگری که در این بازار میخ ها را با چکش بر روی ظروف مسی می کوبند تا اثری بدیع خلق کنند و چشم هر بینده ای به آن خیره می ماند. در حاشیه این بازار توریست ها می آیند و می روند و از هنر مردانی که سال ها با این رشته هنری عجین شده اند، لذت می برند. در کنار آنها می ایستند و از لابلای چکش هایی که با میخ بر روی این ظروف حک می کنند به آثاری که آنها خلق می کنند می نگرند و شور و نشاطی را که در این شغل هویداست به تماشا می نشینند و از آن لذت می برند.

url

میناکاران اصفهانی در ضلع جنوبی میدان، توریست ها را محو تماشای خود کرده اند. آنهایی که در زمینه لاجوردی ظروف مسی تصاویر زیبایی را حک می کنند و چشم هر ببینده ای را به تحیر وا می دارند و در این میان جای هنرمندان با سابقه این رشته خالی است آنهایی اکنون در زیر خاک مدفون شده اند و امروز نام و یادشان باقی است.

این تنها قسمتی از هنر مردان اصفهانی است که در میدان امام جا خوش کرده است. میدانی که تبلور یک شهر پر از نقاشی است با رنگ های الوانی که هریک زیبایی خاصی را نشان می دهد.

از میدان امام که بگذریم به سراغ مناره ها و آثار تاریخی گوناگون اصفهان می رویم. آثاری که با قدمت گوناگون چشم هر ببینده ای را به تماشا و حیرت وا می دارد.

اصفهان دو سوم صنایع دستی کشور را تولید می کند و برخی از مدیران نالایق این موضوع را به هیچ انگاشته اند و نمی خواهند درک کنند که اصفهان هنوز می تواند به عنوان قطب صنعتی کشور میدان دار عرصه صنایع دستی کشور باشد. صنایع دستی و خدمات گردشگری استان به عنوان یکی از محورهای اصلی توسعه و در راستای اقتصاد مقاومتی، صنعت سبز، حفظ محیط زیست مورد توجه قرار گرفته است.

مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان می گوید: صنایع دستی استان نیازمند برند سازی برای حضور در بازارهای جهانی است و باید تقویت شود.

این سخن بسیار ارزشمندی است هنگامی که ما در مقابل توریست های کشورمان می ایستیم و اینگونه بیان می کنیم که ما می توانیم یک برند جهانی باشیم. ما می توانیم و متاسفانه برخی از کشورهای آسیایی از روی صنایع دستی ما کپی برداری کرده اند و می خواهند بازار جهانی را تسخیر کنند. ما باید از میراث کشورمان دفاع کنیم. از میراثی که این روزها ما را به برند شدن نزدیک می کند.

فریدون اله یاری می گوید: متاسفانه در حوزه برند سازی صنایع دستی در کشور غفلت شده است که با اهمیت دادن به این موضوع می‌توانیم در بخش خدمات و صنعت در سطح جهانی در بازارهای جهانی حضور پررنگ داشته باشیم.

غفلت از برند شدن اصفهان در حوزه صنایع دستی برمی گردد به دورانی که مدیران اصفهانی بی توجه به اینکه اصفهان یک روز می تواند بازار صنایع دستی دنیا را تسخیر کند به وجود آمده است. مدیران تصور نمی کردند که یک روز اصفهان با میلیون ها گردشگر روبرو شود و در این میان از دیگر کشورها سرآمد باشد که خوشبختانه این اتفاق افتاد.

اله یاری با بیان اینکه اصفهان جزو ۱۰ شهر و مقصد گردشگری جهان شناخته شده است، خاطر نشان می کند: طبق برنامه کشورمان باید یک میلیارد دلار در زمینه صنایع دستی درآمد کسب کرده و حدود ۲۰ میلیون توریست هم جذب کند.

جذب توریست در اصفهان نیازمند توجه بیشتر مسئولان به بناهای تاریخی است بناهایی که گاهی در این شهر از بین می روند و هیچ کس به آنها توجهی نمی کند. آلودگی هوا، فرسایش و عوامل دیگر محیطی باعث نابودی این آثار می شود و شایسته است که مدیران با همت و تلاش بیشتری برای زنده نگه داشتن این آثار تلاش کنند.

انتهای پیام

درج دیدگاه

آخرین اخبار