• کدخبر: 50206
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۱:۵۳ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۴/۰۲/۳۱
استاد حوزه و دانشگاه:

دانشگاه باشگاه اخبار سیاسی رسانه ها شده است/ کاهش نرخ تولید علم در کشور طی دو سال گذشته

استاد حوزه و دانشگاه گفت: دانشگاه ها با تلاش برخی جریانات سیاسی به عنوان باشگاه اخبار سیاسی در رسانه ها مورد توجه قرار گرفته اند که قطعا این حرکت باعث کاهش تولید علم در کشور خواهد شد.

محسن نصری در گفتگو با خبرنگار اصفهان بیدار در زمینه هشدار بیش از ۴ هزار و ۱۸۲ تن از اعضای رسمی هیأت علمی دانشگاه‌ های کشور به رئیس‌جمهور نسبت به افت علمی کشور با بیان اینکه شاهد افت بسیار زیاد آمار تولید علم ایران در پایگاه های ISI، اسکوپوس و ISC هستیم، اظهار کرد: متاسفانه نرخ تولید علم در کشور ما طی دو سال گذشته کاهش چشمگیری پیدا کرده و نامه اخیر اساتید کشور به رئیس جمهور به همین دلیل است.

وی به تعطیلی سازمان هوافضا و برخی فعالیت های هسته ای توسط دولت اشاره کرد و افزود: یکی از عوامل افت علمی کشور کاهش بودجه و سرمایه گذاری در بخش تولید علم و عدم حمایت مسئولان از تولیدکنندگان علم در کشور بوده است.

استاد حوزه و دانشگاه یکی دیگر از عوامل افت علمی کشور را سیاسی شدن مراکز علمی دانست و تاکید کرد: برخی از جریانات سیاسی تلاش کرده اند تا دانشگاه های ما را به سمت درگیری ها و رقابت های سیاسی سوق دهند تا جایی که از دانشگاه به عنوان باشگاه اخبار سیاسی در رسانه ها استفاده می شود که قطعا این حرکت باعث کاهش تولید علم در کشور می شود.

وی با ابراز نارضایتی از روند نزولی رتبه علمی کشور تصریح کرد: در ۱۰ سال گذشته با عنایت، توصیه و تدبیر رهبر معظم انقلاب در نهضت تولید علم و حرکت های دولت وقت در حوزه هوافضا، فناوری هسته ای، سلول های بنیادی و نانو به رتبه حدود ۷۰ ام جهان رسیدیم و علاوه بر آن جمهوری اسلامی ایران به عنوان اولین کشور جهان از نظر سرعت تولید علم معرفی شد.

این فعال سیاسی ادامه داد: متاسفانه عوامل متعددی باعث شده تا رشد علمی دانشگاه ها افول پیدا کند که مدیریت دانشگاه ها، اساتید و دانشجویان سه عامل اصلی در این میان هستند.

* ۲۸ دانشگاه کشور بدون سرپرست اداره می شوند

وی در زمینه مدیریت دانشگاه گفت: حدود یک سال و نیم است که ۲۸ دانشگاه کشور بدون سرپرست اداره می شوند د رحالی که طبق قانون نباید دانشگاهی بیش از ۶ ماه بدون سرپرست اداره شود.

نصری با بیان اینکه توجه به حوزه علم در کشور کم شده است، افزود: در حوزه علوم انسانی اساتید و دانشگاه ها باید تلاش کنند تا تولید علم را به سمت علوم انسانی اسلامی ببرند اما متاسفانه با غلبه جریانات غرب گرا و تفکر سکولاریسم در حوزه علوم انسانی موفق نبودیم.

وی ادامه داد: در حوزه علوم پایه و علوم مهندسی و پزشکی هم شاهد افول مجموعه تولید علم کشور هستیم.

* سهم صادرات شرکت های دانش بنیان کاهش یافته است

استاد حوزه و دانشگاه اضافه کرد: یکی از حلقه های تولید عمل در دنیا کمک کردن به تجاری سازی اختراعات و ابتکارات علمی است که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب نیز بوده است تا جایی که در سیاست های اقتصاد مقاومتی به صراحت از توسعه شرکت های دانش بنیان نام بردند اما متاسفانه غلبه تفکر غرب گرا بر سیاست های اقتصادی و فرهنگی نیز باعث شد تا توجه کمتری به این شرکت ها شود که حلقه مفقوده علم و فناوری برای تولید تجاری، صادرات و درآمدزایی ارزی و کمک به رشد داخلی است.

وی خاطر نشان کرد: در سال ۹۱ حدود یک میلیارد دلار صادرات سهم شرکت های دانش بنیان بود که باید افزایش پیدا می کرد اما متاسفانه این افزایش تحقق پیدا نکرد.

* با سیاست های اقتصاد مقاومتی می توانیم رتبه علمی خود را ارتقا دهیم

نصری گفت: در سیاست های کلان کشور در سند چشم انداز ۲۰ ساله و برنامه پنجم توسعه آمده است که ایران باید تا سال ۱۴۰۴ رتبه اول علمی، فنی و اقتصادی منطقه باشد که به لطف خدا در سه سال گذشته زودتر از موعد مقرر به این رتبه علمی در سطح خاورمیانه و غرب آسیا دست پیدا کردیم.

وی ادامه داد: متاسفانه طی دو سال گذشته به علت کم توجهی به حوزه علم و دانش رتبه کشورمان در منطقه کاهش پیدا کرد و علاوه بر آن رتبه منطقه و جهانی خود را نیز از دست دادیم در حالی که می توانستیم با قطعا می توانستیم با عمل به سیاست های اقتصاد مقاومتی رتبه اول منطقه را بدست آوریم.

انتهای پیام

درج دیدگاه

آخرین اخبار