اصفهان بیدار

۴۰ درصد واحدهای صنعتی فعال یا نیمه فعالند/ تعرفه ویژه برای کالاهای وارداتی اتخاذ شود

کدخبر: 50225
اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۴ در ساعت ۲:۴۹ ب.ظ

حمیدرضا فولادگر در گفتگو با خبرنگار اصفهان بیدار در زمینه رکود و انفعال صنعت در کشور اظهار کرد: در حال حاضر حدود نیمی از صنایع کوچک و متوسط کشور ما در شهرک های صنعتی فعالند که عموما بین ۴۰ تا ۵۰ درصد ظرفیت خود را بکار می گیرند.

وی افزود: به طور کلی می توان گفت که حداکثر ۴۰ درصد واحدهای صنعتی به صورت فعال یا نیمه غعال هستند و سایر واحدها کاملا تعطیل شده اند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در رابطه با واحدهای صنعتی بزرگ تصریح کرد: معمولا صنایع بزرگ با حداکثر توان و ظرفیت خود به فعالیت مشغولند و در مورد این صنایع مشکلی وجود ندارد و مشکل بزرگ تولیدات داخلی به دلیل انفعال صنایع کوچک و متوسط است.

وی یکی از دلایل این انفعال را مشکلات مربوط به نیروی انسانی قلمداد کرد و گفت: ظرفیت بسیار زیادی از اشتغال مربوط به شهرک های صنعتی است که به دلیل مشکل تعدیل نیرو و ناتوانی این شهرک ها در تامین نیروی انسانی خود صنایع این بخش را با با رکود و انفعالی قابل توجه روبرو کرده است.

فولادگر دیگر از مشکلات انفعال این واحدهای صنعتی را واردات بی رویه و قاچاق کالا دانست و بیان کرد: اقلامی نظیر کیف و کفش، مبلمان و دکوراسیون داخلی، سنگ و سرامیک و … در داخل کشور تولید می شوند اما متاسفانه این اقلام از طریق واردات و قاچاق کالا نیز به دست مصرف کننده خواهند رسید که سبب رکود واحدهای صنعتی داخل کشور خواهد شد.

وی با بیان اینکه تولیدکنندگان داخلی به مرزی از کمیت و کیفیت کالاهای وارداتی رسیده اند و واردات برخی اقلام ضروری نیست، تاکید کرد: صنایع داخلی می توانند از طریق ساخت کالاهای مرغوب و قابل رقابت با کالاهای وارداتی از این انفعال خارج شوند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خاطر نشان کرد: دولت نیز باید اقدامات تعرفه ای ویژه ای برای ورود کالا از طریق واردات اتخاذ کند.

انتهای پیام