• کدخبر: 52789
  • تاریخ انتشار خبر: ۷:۱۱ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۴/۰۴/۲۹
حوضچه وبلاگی 43؛

زینتِ قرآن

باشگاه نخبگان وبلاگ نویسان اصفهانی، حرف ما به منظور گسترش مطالب نخبگان وبلاگ نویس، به صورت هفتگی بسته ای را از وبلاگهای برتر این سایت تهیه و در معرض دید شما مخاطبین قرار دهد.

اصفهان بیدار؛ یقیناً مطالب بسیاری زیادی در فضای وبلاگی شهر اصفهان وجود دارد که شایسته بهترینها هستند، لذا گلچین این مطالب به معنای نادیده گرفتن زحمات دیگر وبلاگ ها نمی‌باشد.

انسان هر چیزی را که دوست داشته باشد، آن را تزیین نموده و کاری می‌کند تا زیبا جلوه‌اش دهد. گرد و خاک از آن زدوده، تمیزش نموده و با هرچه که بتواند آن را زینت می دهد. برایش وقت گذاشته و از مالش نیز هزینه می‌کند. هم خودش از تزیین محبوبش لذت می‌برد و هم کاری می‌کند تا دیگران نیز از آن لذت برند.
در بین تمام دوست داشتنی‌ها، قرآن مجید یکی از آن بهترین‌هاست که سزاوار است مورد توجه، محبت و دوستی مسلمانان قرار گیرد. چرا که کلام خالق هستی، برترین سخن، راست ترین گفتار و رساترین پندها، بهار دل‌ها و چشمه‌های دانش است. پیمان خداوند با بندگانش، و منبع علم اولین وآخرین است.

اما چگونه می‌توان قرآنِ محبوب و دوست داشتنی را زینت داد و اینگونه علاقه و محبت خود را به آن ابراز نمود. پاسخ را پیامبر رحمت صلی‌الله‌علیه‌وآله بیان نموده و فرمود:

لِکُلِّ شَیءٍ حِلیَهٌ وَ حِلیَهُ القرآنِ الصَّوتُ الحَسنُ

هرچیزی را زیوری باشد و زیور قرآن صدای خوش است. [۱]

زیبا خواندن قرآن مجید، زدودن گرد و خاک از ظاهر قرآن و مهیا ساختن جایگاهی دلپسند برای قرائت آن کتاب آسمانی است. چرا که صوت و لحن زیبا، شنیدن این کلام الهی را دلنشین‌تر نموده و بر جذابیت استماع آن می‌افزاید.
اکنون که دانستیم زینت و زیور قرآن مجید چیست، هر که دل د رگرو قرآن دارد می‌بایست برای داشتن صدای خوش و تمرین زیبا قرائت کردن این کتاب شریف، برنامه‌ریزی نموده، و از جان و مال خود مایه گذاشته و آموختن صحیح و زیبا خواندن این مصحف آسمانی را در اولویت کارهای خود قرار دهد.

با این بیان معلوم می‌گردد که کلاس‌های آموزش قرائت قرآن یکی از بهترین کلاس‌ها و دانشجویی در این مسیر یکی از مقدس‌ترین کارهاست. از این رو، لازم است به جلسات، کلاس‌ها و برنامه‌های قرآنی بیش از پیش اهمیت داد و برای حضور و استفاده خود و فرزندان و عزیزانمان برنامه‌ای ویژه داشته باشیم.

پی نوشت:

[۱] اصول کافی ۲/۶۱۵

درج دیدگاه

آخرین اخبار