• کدخبر: 55370
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۳۵ ق.ظ - جمعه ۱۳۹۴/۰۸/۱
عضو خبرگان رهبری:

ضعف عمل ناشی از ضعف ایمان است

عضو خبرگان رهبری با اشاره به نقش ایمان در انجام عمل صالح، گفت: ضعف عمل ناشی از ضعف ایمان است.

به گزارش اصفهان بیدار، آیت الله سید ابوالحسن مهدوی امروز در هیات عاشقان ثار الله ناحیه بسیج امام رضا (ع) گفت: خدا شناسی دارای دو مرحله استدلال و شهود قلبی است.
وی ادامه داد: خداشناسی استدلالی یک وظیفه برای کلیه انسان ها است و هر کس باید نسبت به وجود خود و خالقیت خداوند تفکر کند و بیاندیشد که این جهان با عظمت چگونه خلق شده است.
این کارشناس دینی تصریح کرد: داشتن تحصیلات و دانش در شناخت استدلالی خداوند شرط نیست بلکه همین که شخص در حد توان فکری خود بتواند استدلالی ارائه کند کافی است.
وی با بیان اینکه شهود قلبی در مرحله دوم قرار دارد، افزود: برخی افراد که با وجود ایمان به خدا دچار لغزش و گناه می شوند بدین خاطر است که به مرحله شهود قلبی نرسیده اند.
آیت الله مهدوی توضیح داد: شهود قلبی در اثر تمرین بسیار و برای عابدان درگاه خداوند محقق می شود ولذا همه انسان ها باید چنین هدف گذاری در زندگی داشته باشند تا از گناه نجات پیدا کنند.
وی با بیان اینکه انسان دارای پنج نفس اماره، لوامه، مطمئنه، راضیه و مرضیه است، افزود: هر کدام از این پنج نفس، به صورت مجزا در انسان وجود ندارد، بلکه همه آنها مراحلی است که انسان طی می کند.
عضو خبرگان رهبری اظهار کرد: نفس اماره انسان را به کارهای بد امر می کند و در مرحله بعد از آن نفس لوامه است که انسان از انجام گناه پشیمان می شود.
وی ادامه داد: نفس مطمئنه جایگاهی است که انسان از انجام ندادن گناه نجات پیدا می کند و در مرحله بعد انسان از خدا راضی می شود که به آن نفس راضیه گفته می شود و جایگاهی که خداوند از انسان راضی شود را نفس مرضیه گویند.
وی خاطر نشان کرد: مداومت بر انجام واجبات و مستحبات و ترک محرمات انسان را از نفس اماره به سمت نفس مرضیه حرکت می دهد و در اینجا است که انسان با شهود قلب خدا را می نگرد و فکر گناه به سراغ او نمی آید.

نویسنده

نوشته شده توسط پایش نیوز | » نامه عاشورایی جمعی از بسیجیان شهر اصفهان خطاب به ریاست محترم جمهور جناب آقای دکتر روحانی در آبان ۳ام, ۱۳۹۴

[…] ضعف عمل ناشی از ضعف ایمان است کلام رهبری فصل الخطاب است// شعری در وصف نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی نامه روز گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی نقش تعیین کننده ولی فقیه را به جهان نشان داد نامه رهبر معظم انقلاب پروژه نفوذ را به بن بست کشاند ۳۰ تهدید زیستی و راههای مقابله با آن در استان اصفهان شناسایی شده است http://esfahanebidar.ir/55406 […]

درج دیدگاه

آخرین اخبار