• کدخبر: 55548
  • تاریخ انتشار خبر: ۵:۵۷ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۸/۶
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان اصفهان:

تولید یک سوم تولید غله استان در گرو باز شدن آب زاینده رود است

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه باز شدن آب زاینده رود زمینه کشت شرق اصفهان و بسیاری از نقاط را فراهم می کند، افزود: ۳۲درصد کشت غلات استان با باز شدن آب زاینده رود برای کشت پاییزه به دست می آید.

به گزارش اصفهان بیدار محسن زاده کرمانی روز امروز در نشست رسانه ای گفت: کشت ۴۰ هزار هکتار غلات وابسته به آب زاینده رود است که ۲۸هزار هکتار آن در پایین دست و ۱۲هزار هکتار آن در بالا دست قرار دارد.
وی افزود: ۱۱۳ هزار هکتار کشت غلات آبی و ۲۵هزار و ۵۰۰ هکتار کشت دیم در سال جاری پیش بینی می شود.
وی اظهار کرد: در خصوص کشت پاییزه ۴۰درصد بذر تایید شده مورد نیاز کشاورزان استان در ۱۲ رقم آماده و در اختیار مدیریت های جهاد کشاورزی شهرستان ها جهت توزیع قرار گرفته است.
زاده کرمانی گفت: همچنین ۲۰درصد بذر جو در پنج رقم بذر جو تایید شده فراهم شده است تا برای کشت پاییزه در اختیار کشاورزان قرار گیرد.
وی خاطر نشان کرد: کود شیمیایی فسفات و ازت به اندازه کافی برای کشاورزان فراهم شده است ولی در زمینه کود پتاس با کمبود مواجه هستیم.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان اصفهان افزود: ۴۴ میلیارد تومان سرمایه در گردش برای کاشت گندم و جو برای کشاورزان در نظر گرفته شده است که به ازای کاشت هر هکتار گندم و جو دو میلیون تومان وام با کارمزد ۲۱درصد پرداخت می شود.
وی ادامه داد: مجمع گندمکاران پیشرو استان به منظور بررسی مشکلات و مسائل کشاورزان تشکیل شده است وهماهنگی های لازم در خصوص توسعه بیمه کشت ها صورت گرفته است
زاده کرمانی با بیان اینکه هزینه تغییر آبیاری بارانی به آبیاری تیپ برای هر هکتار یک میلیون و پانصد هزار تومان تخمین زده می شود، گفت: یارانه ۸۵درصدی دولتی در این خصوص در نظر گرفته شده است زیرا راندمان مصرف آب از ۷۰درصد به ۹۰درصد خواهد رسید.
توسعه آبیاری میکرو برای محصولات کشاورزی اعم از سبزی، صیفی، غلات، حبوبات طی یک برنامه ۱۰ ساله در حد ۱۰۰ هزار هکتار از سیاست های استان در بخش کشاورزی است.
وی توسعه کشت نشایی، بهبود تغذیه گیاهان، شناسایی کشاورزان پیشرو، راه اندازی تشکل های صنفی، توسعه مکانیزاسیون، کاهش سطح زیر کشت فضای باز، توسعه خاکورزی حفاظتی و جایگزینی کشت پاییزه به جای بهاره از دیگر سیاست های استان در حوزه کشاورزی است.
زاده کرمانی در ارتباط با کشت پاییزه چغندر قند نیز گفت: برای دومین سال کشت پاییزه چغندر قند را در استان تجربه می‌کنیم، سال اول در سه شهرستان ولی امسال این نوع کشت در شش شهرستان استان و با هدف افزایش بهره‌وری و استفاده بهینه از آب انجام می‌شود.
وی تاکید کرد: طرح‌هایی تشویقی جهت توسعه کشت نشایی چغندر قند در نظر گرفته شده است که از آن جمله می‌توان به پرداخت کل هزینه آبیاری تیپ و پرداخت دو میلیون تومان یارانه بابت خرید و هزینه‌های کاشت نشاء اشاره کرد.

درج دیدگاه

آخرین اخبار