• کدخبر: 58768
  • تاریخ انتشار خبر: ۲:۲۳ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۴/۱۰/۱۲
شهردار اصفهان در مراسم رونمایی از برنامه اصفهان 1400:

برآورد مالی اصفهان ۱۴۰۰ با توجه به شرایط کشور ممکن نیست

شهردار اصفهان گفت: با توجه به شرایط کشور نمی توان پیش بینی دقیقی در زمینه برآورد مالی این برنامه ارائه داد اما حدودا ۱۶۰ هزار میلیارد ریال برآورد منابع مالی در دسترس است که امیدواریم چندین برابر آن محقق شود.

به گزارش خبرنگار اصفهان بیدار، مهدی جمالی نژاد پیش از ظهر امروز در آیین رونمایی از سند چشم انداز اصفهان ۱۴۰۰ به بیان مهم ترین رویکردها و شاخصه های این سند پرداخت و اظهار کرد: اصفهان همیشه شهر بزرگ و با شخصیتی بوده و هست و شهرداری از صدها سال پیش تا کنون در این شهر با هدف حرکت کرده است.

وی با بیان اینکه بودجه سال ۹۵ بر اساس این سند تدوین شده است، افزود: قبل از این برنامه سابقه و دانش چهار دوره تدوین برنامه را داشته ایم که برخی از آن ها اصفهان به علاوه ۲۲، اصفهان ۸۵، اصفهان ۹۰، اصفهان ۹۵ و اخیرا اصفهان ۱۴۰۰ هستند.

شهردار اصفهان تصریح کرد: این برنامه حداقل ۱۸۰ جلسه و ۶ هزار ساعت وقت گرفته است که یقینا نقاط قوت و ضعف برنامه های قبلی بررسی و در برنامه جدید لحاظ شده است.

وی ادامه داد: این برنامه بر اساس ظرفیت ها و نیازهای شهر اصفهان تدوین شده و راهبردی و میان مدت است تا بتوانیم برنامه ۱۴۱۴ را نیز تدوین کنیم به علاوه اینکه برنامه بر اساس اسناد بالادستی سیاست های کلی نظام اداری و ابلاغیه مقام معظم رهبری و همچنین طرح آمایش سرزمین استان اصفهان که شاید در استان های دیگر کمتر به آن پرداخته اند، تدوین شده است.

جمالی نژاد با بیان اینکه برنامه های نقشه راه نوسازی و تحول در مدیریت و نظام اداری شهرداری های کشور هدف این سند بوده است، گفت: در این برنامه ۱۰ طرح تحول نظام اداری و استراتژی توسعه اصفهان ۱۴۱۴ مد نظر بوده است.

وی با بیان اینکه مطالعات تعیین اولویت های راهبری شهر اصفهان در برنامه لحاظ شده است، ادامه داد: طرح های جامع و تفصیلی شهر اصفهان بررسی شده و مسائل کلیدی شهر، پروژه نیازسنجی عمومی از شهروندان که سال های قبل انجام شده، مطالعات آسیب شناسی برنامه اصفهان ۹۵ از دیگر ویژگی های این برنامه است.

شهردار اصفهان در زمینه ویژگی مجزا کننده این برنامه از سایر برنامه ها گفت: برنامه های قبلی برای شهر اصفهان تدوین شده اما این برنامه با رویکرد شهرداری و تمرکز بر فعالیت های شهرداری و پروژه های مختلف شهرداری است که شاید راحتتر بتوان به آن دسترسی پیدا کرد.

وی در خصوص اهداف و راهبردهای برنامه اصفهان ۱۴۰۰ بیان کرد: در این برنامه سیاست ها و ارزش های کلیدی که در ۵ سال پیش رو مد نظر خواهد بود مشخص شده و سعی شده برای تمام سطوح اهداف شاخص های ارزیابی معرفی شوند.

جمالی نژاد با بیان اینکه سقف راهبردی و عملیاتی این برنامه دارای شش ویژگی است، عنوان کرد: تدوین برنامه بر اساس دو رویکرد هدف سو و مشکل سو، تاکید بر سه رکن شهر و شهروندان و مدل شهری، تدوین برنامه در دو قسمت پیشرفت شهر و تحول شهرداری، حرکت از برنامه ریزی سازمانی و وظیفه ای به سمت برنامه ریزی بر اساس پیامد ها و نتایج، تدوین برنامه توسط مدیران و کارشناسان شهرداری با ظرفیت های بیرونی از جمله ویژگی های راهبردی و عملیاتی برنامه اصفهان ۱۴۰۰ است.

وی گفت: در تدوین این برنامه ۱۳۳ جلسه کارگروه راهبردی، ۱۰ جلسه کمیته برنامه ریزی، ۲۸ جلسه شورای راهبری، ۱۲ جلسه شورای عالی برنامه ریزی، ۶ هزار و ۱۵۰ ساعت کار انجام شده است که طی این جلسات شورای عالی برنامه ریزی فرآیندهایی با منابع ورودی و خروجی داشته است.

شهردار اصفهان ادامه داد: ارزشهای کلیدی، بیانیه ماموریت های شهرداری اصفهان، بیانیه چشم انداز شهر اصفهان، اهداف برنامه اصفهان ۱۴۰۰، اهداف خرد، راهبردها و شاخص های برنامه و نهایتا در سطح راهبردی ۴ هدف کلان، ۹ سیاست، ۶ ارزش کلید، ۲۲ هدف خرد و ۴۳ راهبرد مد نظر قرار گرفت و در سطح عملیاتی پروژه های شهرداری به سه دسته پروژه های شهری شاخص، پروژه های مناطق ۱۵ گانه و پروژه های تحول شهردای تقسیم شده اند.

وی با بیان اینکه کلیدواژه های استفاده شده برای مامویت های شهر اصفهان در این برنامه به دقت انتخاب شده است، تاکید کرد: اصفهان قرار است همانطور که قبلا باغ سبز بوده یک شهر سبز و دوستدار محیط زیست باشد و شهروند مسئولیت پذیر، شهروند دانا، مدیریت مردم محور، مدیریت ارزش مدار، اقتصاد پویا، شهر خلاق، شهروند نمونه از جمله کلیدواژگان این بخش است.

جمالی نژاد در زمینه ارزش های مد نظر در این برنامه گفت: صداقت و اعتماد، شجاعت، همگرایی، آرمان گرایی، اعتماد بنفس، قانون مداری، کرامت انسانی و حقوق شهروندی کلیدواژگان این ارزش ها است.

وی در خصوص کلیدواژگان بخش سیاست این برنامه بیان کرد: عدالت محوری، نوآوری، خانواده محوری، هم افزایی و هماهنگی، کیفیت گرایی، هویت ایرانی اسلامی از جمله این کلیدواژگان هستند.

شهردار اصفهان در زمینه برآورد مالی اجرای این برنامه گفت: با توجه به شرایط کشور نمی توان پیش بینی دقیقی در زمینه برآورد مالی این برنامه ارائه داد اما حدودا ۱۶۰ هزار میلیارد ریال برآورد منابع مالی در دسترس است که امیدواریم چندین برابر آن محقق شود تا شاهد شهری آبادتر باشیم.

وی با بیان اینکه در تدوین شاخص های این برنامه از مدل منطق استفاده شده است، خاطر نشان کرد: شاخص های ارزیابی در دو سطح شاخص های پیامدی و شاخص های کنترل و ارزیابی تدوین شده اند که در فاز اولیه تدوین ۱۸ شاخص پیامدی و ۱۶۴ شاخص کنترل و ارزیابی مد نظر است اما برای فاز ثانویه شاخص ها بازنگری خواهند شد.

انتهای پیام

درج دیدگاه

آخرین اخبار