• کدخبر: 58811
  • تاریخ انتشار خبر: ۹:۲۹ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۴/۱۰/۱۲

بدهی «۱۳۰۰میلیارد تومانی» بانک ایران زمین به بانک مرکزی +سند

در گزارش حسابرس بانک ایران زمین، اعلام شده که بدهی به بانک مرکزی بابت اضافه برداشت از حساب بانک مرکزی، به میزان ۱۳ هزار میلیون ریال (۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان) است که در حساب جاری بانک ایران زمین نزد بانک مرکزی انعکاس یافته است.

به گزارش اصفهان بیدار، شرکت های بزرگ خودروساز ایرانی، بانک ها و بیمه ها از جمله مهمترین مراکز اقتصادی در کشورمان به شمار می روند که اطلاع از فعالیت ها و اقدامات آنها، جذابیت خاصی برای رسانه ها و افکار عمومی دارد. به همین خاطر، در برنامه های جدید انتشار اسناد و گزارشات اختصاصی از فضای اقتصادی کشور، تلاش خواهد شد توجه بیشتری به این بخش شود.

در جدیدترین مورد، بررسی صورت های مالی بانک “ایران زمین” در دستور کار قرار گرفت. بانک ایران زمین (سهامی عام) به موجب مجوز ۲۱ اسفند سال ۸۹ بانک مرکزی در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری در تهران به ثبت رسیده است و سهام بانک از تاریخ ۵ مهرماه سال ۹۰، در فهرست تابلوی قیمت های بورس قرار گرفته است.

هم اکنون سهام داران این بانک شامل اسامی مشهوری چون شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی نفت، صندوق های کارکنان شرکت ملی نفت، شرکت سرمایه گذاری شاهد و شرکت سرمایه گذاری ریحانه مشیر است.

این بانک که در سال جاری فقط ۳۴ روز کاری در تابلوی معاملات حاضر بوده، صورت های مالی سال گذشته را بالاخره منتشر کرد که با نکات قابل تامل و جالبی همراه است. بر اساس این صورت های مالی “نتیجه عملیات بانک در سال مالی منتهی به پایان اسفندماه سال ۱۳۹۳، منجر به ۷۸۶ میلیارد ریال زیان گردیده است”

13941012000595_PhotoL

بخش دیگری از گزارش حسابرس قانونی این بانک، تاکید می کند که “موجودی نقد صندوق و خودپردازهای شعب بانک و همچنین ساختمانها و تاسیسات ادارات مرکزی و شعب، از پوشش بیمه ای در مقابل حوادث برخوردار نمی باشد”!

همچنین، بازرس قانونی شرکت اعلام کرده است که مستنداتی مبنی بر اخذ تاییده لازم از شورای عالی انفورماتیک، مبنی بر اصالت نرم افزارهای مورد استفاده در بانک، در اجرای ماده ۲۲ قانون ارتقا سلامت نظام اداری و مقابله با فساد، ملاحظه نگردیده است. از سوی دیگر، برخی دستورالعمل های بورس مانند ارسال به موقع صورت های مالی، اطلاعات مالی میان دوره ای، افشا فوری تصمیمات مجمع عمومی و افشا جدول زمان بندی پرداخت سود نقدی پیشنهادی رعایت نشده است.

13941012000597_PhotoL

در ادامه این گزارش حسابرس بانک ایران زمین، اعلام شده است که “بدهی به بانک مرکزی بابت اضافه برداشت از حساب بانک مرکزی، به میزان ۱۳ هزار میلیون ریال ( ۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان) که در حساب جاری بانک ایران زمین نزد بانک مرکزی انعکاس یافته است و بابت آن، بانک طی سالجاری به میزان ۱ هزار و ۸۲۷ میلیون ریال (۱۸۲ میلیارد تومان) متحمل وجه التزام اضافه برداشت گردیده است.

نکته جالب در وام های دریافتی این بانک آن است که “بانک ایران و ونزوئلا” که علی القاعده باید نسبت به حمایت و سرمایه گذاری در پروژه های موجود در دو کشور، اقدام کند نیز به بانک ایران زمین تسهیلات پرداخت کرده است که ماهیت این تسهیلات و نسبت آن با دلایل تاسیس این بانک، جای تامل و بررسی دارد.

صبحانه در آینده، موضوع واگذاری تعاونی مولی الموحدین به بانک ایران زمین و تبعات مثبت و منفی این انتقال را به صورت مبسوط مورد بررسی قرار خواهد داد.
منبع:صبحانه

درج دیدگاه

آخرین اخبار