• کدخبر: 58908
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۰۲ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اصفهان:

ارتقای شاخص حوزه فرهنگ در برنامه اصفهان ۱۴۰۰ هدف ما است

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: در حوزه توسعه در اصفهان ۱۴۰۰ نگاه به حوزه فرهنگ در تعادل با دیگر حوزه ها وجود داشته و به دنبال ارتقای شاخص حوزه فرهنگ هستیم.

اصفهان بیدار؛ به طور قطع یکی از معضلات امروزه که در جامعه همه مردم را با خود درگیر کرده است، مسائل فرهنگی و به بیانی دیگر فرهنگ شهروندی است.

همین دو روز پیش بود که شهردار اصفهان از برنامه اصفهان ۱۴۰۰ و برنامه ریزی های کلان شهری رونمایی کرد. در همین رابطه گفتگویی با مسئول کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اصفهان داشتیم.

اصغر آذربایجانی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: یکی از موضوعات مهم در حوزه فرهنگ این است که در امر برنامه ریزی از واقعیت های حوزه فرهنگی شهرمان اصفهان شناخت داشته باشیم.

وی افزود: پژوهشی در سال گذشته انجام و امسال از آن تحت عنوان اولویت بندی مولفه های فرهنگی شهر اصفهان رونمایی شد بر اساس کار پژوهشی در تصویر سازی شهر و اولویت های فرهنگی بر مبنای علمی بود.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان بیان کرد: قطعا بر اساس ظرفیت های بودجه ای و اعتبارات موجود باید طبق برنامه دقیق و مدونی حزکت کنیم چرا که اگر برنامه ریزی بر اساس واقعیت های موجود در جامعه شکل نگیرد نمی توانیم به هدف گذاری صحیح در امر ارتقای حوزه فرهنگ برسیم.

وی ادامه داد: بعد از اولویت بندی باید خط پایش مولفه ها را احصا کنیم بدین معنا که ببینیم اگر قرار است در حوزه فرهنگ خانواده، آسیب های اجتماعی و فرهنگ شهروندی حرکت کنیم؛ شاخص چه باشد.

آذربایجانی در زمینه هدف گذاری اصفهان ۱۴۰۰ که یک سند بالادستی ۵ ساله نیز هست، بیان کرد: باید طبق راهبردهای بودجه ای بر اساس پیوست ها یعنی طرح پژوهشی مولفه های فرهنگی و در مقابل شاخص گذاری و خط پایش در مولفه های فرهنگی حرکت کنیم و برای رفع معضلات فرهنگی در تخصیص اعتبار برای توسعه زیر ساخت ها و اجرای برنامه های نرم افزاری اصلاح فرایندها گام برداریم.

وی با بیان اینکه در سال ۹۲ سهم بودجه فرهنگی شهر مربوط به حوزه های زیر ساختی و نرم افزاری ۱۶ درصد بوده است، اضافه کرد: قطعا در حوزه توسعه در اصفهان ۱۴۰۰ باید پروژه های شاخص بودجه ریزی و تخصیص اعتبارات را در نظر گرفت و قطعا نگاه به حوزه فرهنگ در تعادل با دیگر حوزه ها وجود داشته و در پی افزایش آن هستیم که این موضوع البته بستگی به برنامه امسال ارائه شده شهرداری نیز خواهد داشت و پس از بررسی های شورا و شاخصه ها و پروژه هایی که برای اجرا در این ۵ ساله برنامه ریزی می شوند، به دنبال ارتقای شاخص حوزه فرهنگ هستیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان خاطر نشان کرد: سیاست های توسعه نباید مثل قبل باشد بلکه باید در امر زیرساخت ها به شهر به صورت کلان شهر نگریست و در مناطق و محله ها بر اساس اقتضائات زمانی و مکانی توسعه ایجاد شود و برای برنامه ها و طرح های نرم افزاری گام های خوبی برداریم؛ کاری که تا کنون انجام نشده است.

آذربایجانی تاکید کرد: متاسفانه اصفهان تنها عناوینی چون شهر خلاق، پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی، پایتخت صنایع دستی و پایتخت فرهنگی ورزش پهلوانی و زورخانه ای را یدک می کشد اما می توان در حوزه نرم افزاری برای این عناوین برنامه های جدیدی ایجاد کرد.

انتهای پیام

درج دیدگاه

آخرین اخبار