• کدخبر: 63611
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۱:۴۶ ق.ظ - جمعه ۱۳۹۵/۰۷/۲
تنیده شدن تارِ «اقتصاد مقاومتی» در پودِ اقدام و عمل:

«ما می توانیم» شاه کلید تدبیر اقتصاد مقاومتی است

بیکاری، تورم، قاچاق ۲۵ میلیارد دلاری، تعطیلی و نیمه‌فعال شدن بیش از ۱۴ هزار واحد تولیدی و فساد نهادینه شده در بخش‌های مختلف اقتصادی همه نشان از کم‌کاری برنامه‌ریزان در حوزه اقتصاد در طول این سالها است.

اصفهان بیدارمحمود افشاری: سریر سخن این روزهای مسوولان و بهتر بگوییم همگان، حرف و نقل، مستقیم و غیر مستقیم از اقتصاد و مسائل اقتصادی خرد و کلان است. اقتصادی که اگر با تدبیر و برنامه و دور از فساد باشد موفق است و اگر بر عکس با یکی دو تکان و تکانه داخلی و خارجی بلرزد و دچار دولتی بودن و فربه شدن و دوری از خصوصی سازی شود ناموفق خواهد بود.
بانک، پول، نفت و انرژی، تحریم، خودرو، برجام،آب، مذاکرات، رکود، تورم، بورس، نقدینگی و این روزها هم باز و بسته شدن سوئیفت کلیدواژه های مالی و اقتصادی هستند که بیشترین تکرار واژگانی در این حوزه و در میان رسانه ها، مسوولان و حتی مردم را داشته اند.
اما کلیدواژه طلایی استراتژیک و درون زا در این میان «اقتصاد مقاومتی» است. واژه ای برآمده از دل توانمندی و «ما می توانیم» داخلی و به پشتوانه دستور و توصیه عالی ترین مقام کشور و انقلاب، که در یکی دو سال گذشته بیشتر و بیشتر مکرر شده و امسال پررنگتر از همیشه با تنیده شدن تار اقتصاد مقاومتی با پود اقدام و عمل اهمیت و ارزشی صدچندان پیدا کرده است.
اقتصاد مقاومتی اما نگاه و راهبردی فراتر از دیگر تئوری های موجود اقتصادی داشت بطوریکه دبیر شورای عالی امنیت ملی در کنگره ای به همین نام چندی قبل گفته بود:« تنها راه برون رفت از شرایط کنونی اجرای اقتصاد مقاومتی است، سال ها در این باره دعوا داشتیم که هنوز این دعواها وجود دارد که آیا اقتصاد آدام اسمیت، کینز یا آزاد برای کشور مناسب است یا آنچنان که برخی عنوان می کردند نیازمند اقتصادی سوسیالیستی هستیم. البته برخی می گویند اقتصاد آزاد غلط است و برخی از اقتصاد اسلامی می گویند که تعریف مشخصی از آن ندارند؛ اما اقتصاد مقاومتی به همه این بحث ها پایان داده است.»
قبادی فر دبیر کنگره ملی اقتصاد مقاومتی نیز رسیدن به افق ۱۴۰۴ را از اهداف کشور برای نشان دادن اقتصاد مقاومتی می داند و ومعتقد است: اقتصاد مقاومتی باید به گفتمان تبدیل شود و ترویج آن باید در کشور محسوس باشد.
رهبر فرزانه انقلاب اما این محسوس بودن و تکیه بر توانمندی درون زا را با این سخنان تکمیل کرده اند و می فرمایند: »حفظ عزت و هویت ملی جز با پیشرفت همه جانبه و درون زا دست یافتنی نیست.»
ایشان در پیام نوروزی امسال، پیش از اعلام شعار سال مسائل و مشکلاتی همچون گرانی، رکود و اشتغال را یادآور می شوند و سپس با تنیدن اقتصاد مقاومتی به اقدام و عمل خواسته اصلیشان از مسوولان را شعارمحوری سال قرار می دهند.
این شعار اما درست در زمانی انتخاب شد که به فاصله ای نه چندان دور زنجیر از پای اقتصاد ایران باز شد و تحریم ها شکست. طبق پیش بینی نهادهای داخلی و بین المللی امسال شاهد رشد اقتصادی چهار تا شش درصدی در اقتصاد کشورمان خواهیم بود و این خود نشانه ای از پایان رکود چندساله اقتصاد ایران است.
افزایش صادرات گاز و نفت، امضای نخستین تفاهم نامه ها و قراردادها و توافق با شرکت های بزرگ ایتالیایی، آلمانی و فرانسوی نخستین نشانه های باز شدن این زنجیر از دست و پای اقتصاد ایران اسلامی بود.
زنجیری که البته در اجرا و عمل در داخل مشکلاتی دارد که رئیس جمهور روحانی در همان روزهای نخست پس از اجرای برجام درباره یک حوزه آن یعنی بخش خصوصی تصریح می کند:«تا روزی که اقتصاد دست دولت است، مسائل حل نخواهد شد، تا خصولتی ها باشند و تا بخش خصوصی رقابتی غیررانتی نداشته باشیم نمی توانیم مسائل اقتصادی را حل کنیم.»
یا در جای دیگر علی طیب نیا خبر از رفتنش به بهای تغییر نکردن روند خصوصی سازی و حواشی و سختی های آن در دو سال اخیر می دهد و رسانه ها هم تیتر می زنند نفسم را بریده اند!
موضوع چالش برانگیز دیگر در بخش اقتصاد که باعث بحث و جدل های فراوانی در ابتدای سال ۹۴ هم شد موسسات غیرمجاز شناخته شده از سوی بانک مرکزی بود. این موسسه ها طبق آمار بانک مرکزی حدود ۲۰درصد نقدینگی موجود کشور در بهار سال گذشته را در اختیار داشته اند.
رکود، مسئله مهم دیگری است که به طور حتم خروج از آن به تغییر سیاست گذاری های اقتصادی وابسته است.
هر چند نفت، بازار سرمایه و توجه به تولید ناخالص داخلی است که در وهله اول کارسازتر و اثرگذارتر در این بخش موثر هستند.
براساس آمار گمرک، حدود ۷۵ میلیون دلار واردات داریم در حالی که فقط آمار گمرکات ترکیه و چین حاکی از آن است که حدود ۴/۵ میلیون دلار البسه از گمرک این دو کشور و به مقصد ایران صادر شده است.
درباره نفت نیز باید گفت، نفت چه ۳۵ دلار یا ۵۰دلار باشد اقتصاد در این بخش با سختی و مضیقه روبروست چه اینکه این مایع سیاه بدبو، ۷۰درصدی کاهش قیمت داشته و یک پای ثابت مسائل کلان اقتصادی است و برخی کارشناسان هم معتقدند در آینده ای نه چندان دور، شاهد افزایش قیمت این سوخت موثر خواهیم بود.
آب؛ چالش جدی این سال ها هم که دیگر به عینه رخ نشان داده و اقتصاد بدون در نظر گرفتن آب و منابع آبی ممکن نیست.
بر اساس آخرین آمار وزارت نیرو متوسط بارش نزولات آسمانی در ایران ۴۲۰ میلیارد متر مکعب است که افزون بر ۳۰ میلیارد مترمکعب آن پشت سدها تبخیر می شود. در بخش کشاورزی هم گفته شده حدود ۹ تا ۱۵ میلیارد مترمکعب آب مصرف می شود. بنابراین ۹۲درصد آب های زیرزمینی ایران در بخش کشاورزی، شش درصد در مصارف خانگی و دو درصد در صعنت مصرف می شود.
بیکاری، قاچاق ۲۵ میلیارد دلاری، تعطیلی و نیمه‌فعال شدن بیش از ۱۴ هزار واحد تولیدی و فساد نهادینه شده در بخش‌های مختلف اقتصادی همه نشان از کم‌کاری برنامه‌ریزان در حوزه اقتصاد در طول این سالها است، از این‌رو باید کاری جهادی انجام داد و اقتصاد مقاومتی را در عمل نهادینه و اجرا کرد.
کاری که به گفته دکتر حسن سبحانی استاد اقتصاد دانشگاه تهران و از نمایندگان با سابقه مجالس مختلف شورای اسلامی، نباید متعارف و شبیه سازی مجدد از نسخه های غربی و شرقی باشد و بدون توجه به مبانی فکری و فلسفی یک نهاد، تصمیم‌گیری ‌شود.

درج دیدگاه

آخرین اخبار