• کدخبر: 65115
  • تاریخ انتشار خبر: ۸:۵۰ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۵/۰۲/۲۰

آیا اصلاح‌طلبی بچه کرده است؟

حجاریان با استفاده از ضرب‌المثلی از ادبیات عرب که می‌گوید مناصب رخیص شده‌اند، متذکر این نکته شده که در پرتو شرایط کنونی کسانی به مجلس راه یافته‌اند که تنها شاخصه آنها نداشتن سوء‌سابقه بوده و اصلاح‌طلبان ناگزیرند از کارکرد آنها برای چهار سال آینده دفاع کنند.

به گزارش اصفهان بیدار؛ این روزها برخی فرصت‌طلبان در باب نتیجه انتخابات مغرورانه لب به سخن گشوده و چشم خود را بر برخی واقعیات می‌بندند. نادیده انگاشتن برخی از این واقعیت‌ها ممکن است سبب خطای تحلیلی عده‌ای شود. در این وجیزه به همین دلیل برآنیم تا به یکی از موارد از باب نمونه اشاره کنیم.

چندی پیش یکی از اساتید علوم سیاسی در یادداشتی که روزنامه شرق (۱۱اردیبهشت) آن را در سرمقاله خود درج کرده نوشت: «آمار شهرهایی را که برای برنامه‌های انتخاباتی قبل و بعد از عید رفتم، درست به خاطر نمی‌آورم ولی مجموعاً در دو دور انتخابات به یک، دو ‌جین شهرستان و مراکز استان برای سخنرانی‌های انتخاباتی سفر کردم. گاهی در دانشگاه‌ها سخنرانی داشتم و گاهی هم در ستادهای «ائتلاف امید» یا مجموعه‌های وابسته به اصلاح‌طلبان. آنچه در یک تصویر کلی می‌توانم از این یک، دو جین سفر انتخاباتی بگویم، آن است که به قول تهرانی‌های قدیم، اصلاحات بچه کرده است.»
اگر قرار باشد از این مقدمه که نویسنده به آن اشاره کرده و منظورش شلوغی ستادهای ائتلاف امید یا اصلاح‌طلبان بوده، چنین نتیجه گرفت که اصلاحات بچه کرده یا زاییده است و بخواهیم آن را به عنوان یک گزاره مؤثر بر تحلیل‌های سیاسی دراین جهت استفاده کنیم، لازم است به چند سؤال پاسخ داده شود:
۱ – آیا سخنران ارسالی از مرکز توقع داشته که وقتی از سوی ائتلاف امید – یعنی اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان که از سوی دولتمردان پشتیبانی می‌شود – به استان‌ها گسیل می‌شده، مثلاً از سوی میزبان که شامل مجموعه‌ای از استاندار تا فرماندار و رؤسای دانشگاه‌ها و غیره می‌شده مورد استقبال قرار نگرفته یا تعداد اندکی را فراخوان کنند؟ در این صورت بقای ریاست چه می‌شود؟
۲ – آیا نگارنده یادداشت که همان سخنران اعزامی از مرکز هستند هرگز از میزان هزینه‌ای که در ستادهای ائتلاف صورت گرفته سؤال کرده‌اند؟

برخی از گزارشات شنیداری از شهرها تفاوت هزینه دو رقیب را تا چندین میلیارد تومان ذکر کرده و نگارنده به عینه در دور دوم در یکی از شهرها وقتی به ستاد دو رقیب انتخابات رفتم – که اتفاقا حداقل در ظاهر اختلاف گرایشی هم نداشتند – یک ستاد را بسیار خلوت و یکی دیگر را بسیار شلوغ دیدم و عجیب بود که در ساعات نیمه شب چندین مأمور نیروی انتظامی مجبور به کنترل ترافیک بودند. وقتی علت را جویا شدم موضوع «شام» مطرح بود و طبیعی بود ستادی که شام ندهد خلوت باشد.
۳ – سؤال سوم از سخنران پرکار اصلاحات که به قول خودش به دو جین شهرستان سفر کرده این است آیا واقعاً انتظاری غیر از این داشته و اگر با اجتماعات اندکی مواجه می‌شد بیشتر برایش سؤال ایجاد نمی‌شد؟

به نظر می‌رسد که ایشان اگر با این وضعیت روبه‌رو نمی‌شد، برایش این سؤال ایجاد می‌شد که اگر اصلاحات و اعتدال به ائتلاف نمی‌رسیدند و اصلاحات می‌خواست بدون حمایت دولتی‌ها وارد میدان رقابت شود، با چه شرایطی مواجه می‌شد. او بهتر از همه به این امر واقف است که آنچه سبب شده تا سخنران چنین دعوت‌هایی احساس کند اتفاق تازه‌ای رخ داده از برکت ائتلاف بوده و این تجمعات اولین نتیجه پیوند دو جریان است.
۴ – از همین رو برای بنده که با سخنران و نویسنده یادداشت آشنایی از نزدیک را دارم برایم تعجب‌آور بود که بخواهد بر چنین واقعیت‌های روشنی چشم ببندد. وی خود این رویه را قبول دارد که مردم برای کمک به دولت‌ها همیشه در اولین انتخاباتی که برای مجلس برگزار می‌شده، به نامزدهای مدافع دولت وقت رأی داده و در واقع موانع را از پیش پای دولت برداشته‌اند. اکنون اما نه دولت توانست اکثریت مجلس را از آن خود کند و نه اصلاح‌طلبان بدون دولت می‌توانند فراکسیون مؤثری را تشکیل دهند.
۵ – اکنون وقت طرح یک سؤال مهم‌تر است و آن اینکه آیا استاد در سفرهای استانی خود به وضعیت رقابت‌ها و تعداد آرای جناح رقیب‌شان توجه نکردند؟ چگونه استاد! که خود اهل منطق ریاضی و رشته تحصیلی‌شان پیش از آنکه علوم انسانی باشد، آشنایی با فرمول‌های آزمایشگاهی است، به مجموع آرای اصولگرایان در استان‌ها توجه نکردند که چندین برابر آرای چند جریان مؤتلف دولت، اصلاحات، کارگزاران و اعتدالی‌هاست. شانس اصلاح‌طلبان تعداد اندک‌شان بود که آن را مدیون ردصلاحیت به دلیل سوابق درخشان خود بودند. اصولگرایان در حالی با هم به رقابت پرداختند که هنوز مدعی کسب اکثریت مجلس هستند و برای قضاوت نهایی باید منتظر آینده ماند.
باردیگر در خاتمه این نوشتار هدف نگارش آن را گوشزد می‌کنیم که نادیده گرفتن واقعیات و تصور بچه کردن اصلاحات نه تنها مشکلی از اصلاح‌طلبان حل نکرده بلکه به مشکلات آنها و حتی کشور افزوده است. نگاه واقع‌بینانه به صحنه سیاسی پس از انتخابات، پذیرش شکستی است که حجاریان همو که اصلاحاتی‌ها از وی به عنوان مغز متفکر جریان خود یاد می‌کنند، به آن اشاره کرده و برای چاره‌جویی آن پیشنهاد توافق دو جناح کشور برای صدور لیستی ۲۹۰ نفره در کل کشور را می‌دهد.

حجاریان با استفاده از ضرب‌المثلی از ادبیات عرب که می‌گوید مناصب رخیص شده‌اند، متذکر این نکته شده که در پرتو شرایط کنونی کسانی به مجلس راه یافته‌اند که تنها شاخصه آنها نداشتن سوء‌سابقه بوده و اصلاح‌طلبان ناگزیرند از کارکرد آنها برای چهار سال آینده دفاع کنند.

نویسنده : دکتر حسین عبداللهی

درج دیدگاه

آخرین اخبار