• کدخبر: 66308
  • تاریخ انتشار خبر: ۶:۴۳ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
موضع گیری دوگانه مسئولین فرهنگی:

این محصولات چگونه مجوز نشر گرفته اند/خواب عمیق مسئولین فرهنگی

در حالی که کتاب های مخصوص کودکان و یا هنرمندانی که بتوانند این کتاب ها را طراحی کنند کم نیستند؛ چرا باید کتاب رنگ آمیزی پنجاه و سومین انیمیشن کمپانی دیزنی، که یکی از بی پرده ترین و پیشرفته ترین مصادیق انحراف است، دیدگان مادران اصفهانی را به خود معطوف کند.

اصفهان بیدار-تحریریه/

با به وجود آمدن رسانه های پیشرفته و بسترهای جدید فرهنگی، فضای گفتگوی غیر مستقیمِ فعالان فرهنگی با مردم، روز به روز گسترده تر می شود. بر اساس همین افزایش است که عقل سلیم حکم می کند که «نگهبانی» این گفتگوها با دقتِ تمام انجام شود تا مبادا کس یا کسانی خواسته یا ناخواسته با نگاهی منفعت طلبانه به سراغ این گفتگوهای غیر مستقیم، «که حالا نام محصول فرهنگی را برای آن به کار می بریم» بروند و کلامی را اشاعه دهند که باعث بروز یک انحراف یا تثبیت انحرافات موجود شود. اگر بخواهیم کمی معقول تر به قضایا نگاه کنیم؛ نگهبانان فرهنگی که نام «مسئول» را یدک می کشند نباید اجازه دهند حتی کلامی که بی ضرر است نیز از این مدخل عبور کند؛ چه رسد به کلامِ مضر. چرا که نه تنها وقت امت اسلامی هر لحظه اش نباید به هدر برود بلکه از ذره ذره ی این وقت باید برای تربیت صحیحِ نسل بعدی استفاده شود. امروز اما شاهد معکوس شدن این ماجرا هستیم. در حالی که تعداد کتابهای مفیدی که آماده انتشار هستند ولی صرفاً به دلیل عدم حمایت همین مسئولین، در گوشه ای خاک می خورند؛ کم نیست. آنوقت کتاب زندگی نامه خواننده ی منحرف غربی که به خاطر مهارتش در آموزش مفاهیم غیراخلاقی، مشاور آموزشی کاخ سفید شده است در سکوهای جمعه بازار کتاب اصفهان، خودنمایی می کند.

IMG_20160520_125418 copy

در حالی که کتاب های مخصوص کودکان و یا هنرمندانی که بتوانند این کتاب ها را طراحی کنند کم نیستند؛ چرا باید کتاب رنگ آمیزی پنجاه و سومین انیمیشن کمپانی دیزنی، که یکی از بی پرده ترین و پیشرفته ترین مصادیق انحراف است، دیدگان مادران اصفهانی را به خود معطوف کند؛ تا برای سرگرم کردن کودکان خود این کتاب را تهیه کنند و به عنوان غذای روح و سرگرمی به کودکان خود بدهند؟

IMG_20160520_125706

شاید نگهبانان فرهنگی ما در خواب ناز هستند که امروز این فجایع فرهنگی بیخ گوششان در حال وقوع است و هنوز هم متوجه این امر نشده اند و از خواب خوش، بیدار نگشته اند. باید پرسید وزارت ارشاد کجاست؟ چه کسی به این کتاب های سراسر ضرر، مجوز چاپ داده است؟ صاحبان این مؤسسه های نشر چه کسانی هستند؟ چطور توانسته اند که مسئولین وقت را راضی به انجام این کار کنند؟

این ها سؤالاتیست که ذهن هر انسان دغدغه مندی را به خود مشغول می کند. تعدادی از این پاسخ ها بر می گردد به نظارت هایی که وظیفه آن بر عهده وزیر محترم ارشاد جناب آقای جنتی است و تعدادی از این سؤالات باید توسط حجت الاسلام حبیب‌رضا ارزانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان که حدود یک سال است که مسئولیت این اداره را قبول کرده اند؛ پاسخ داده شود و بخشی دیگر نیز به جناب آقای قاسم زاده معاون محترم شهردار مربوط است که آیا تذکرات لازم به مسئولان برگزاری جمعه بازار کتاب داده شده است یا خیر؟ و اینکه آیا نظارتی دراین زمینه وجود دارد؟

شاید بتوان گفت که سر زدن به دانش آموزان کلمبیایی و خواندن آهنگی برای یک انیمیشن کودکان با مضمون “همه چیز را امتحان کن” تنها یکی از موارد تلاش این خواننده برای تأثیرگذاری بر نوجوانان است.

hero_zootopia_d4527a12

باز هم برگشتیم به کمپانی دیزنی، نمی دانم شاید هم هیچ رابطه ای بین این دو نباشد و این کار، صرفاً یک همکاری ساده بین یک خواننده ۳۹ ساله و یک کمپانی سازنده انیمیشن باشد. اما چشمان تیزبینِ مخاطبی که سواد رسانه ای مناسبی داشته باشد؛ عمق و کنه ماجرا را بهتر درک خواهد کرد. زنجیره ی به هم پیوسته این اقدامات حاکی از آن است که دشمن نقشه های گسترده ای برای نهادینه کردن تفکر خود در بین مردم جهان دارد و ساده لوحی است اگر نسبت به اتفاقات پشت صحنه بی توجه باشیم.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

آخرین اخبار