• کدخبر: 66882
  • تاریخ انتشار خبر: ۱:۴۷ ب.ظ - جمعه ۱۳۹۵/۰۵/۸
سرگرد کشانی در گفتگو با اصفهان بیدار؛

طرح صالحین در برخی پایگاه ها و حوزه ها بد اجرا شد/شورا و فرمانده پایگاه باید به طرح ایمان داشته باشند

اولاً خود فرمانده­ پایگاه و شورای پایگاه ایمان داشته باشند که این طرح خوب است. یکسری طرح­ های مقطعی و مشابه مثل طرح معرفت و… قبلا در بسیج اجرا شد که در قالب کلاس­ های آموزشی بود و در آنها دوره ­های عقیدتی به ­همراه تهییه و توزیع کتاب­های تخصصی وجود داشت که پس از مدتی رها شد. این طرح­ ها ثمری نداشت مگر برای افراد کمی که خیلی علاقه نشان دادند که خودشان بصورت انفرادی پیشرفت می ­کردند.

اصفهان بیدار/ فرزان برنجیان، در روزهایی که همه چیز و همه کس به جان ایمان و شخصیت جوانان این مرز و بوم افتاده اند؛ مسجد و پایگاه مثل همیشه چاره ساز است. مثل همیشه این دو در کنار هم باعث خنثی شدن این هجمه ها از طرف دشمن مکار می شود. اما آیا کار با حلقه های صالحین تمام می شود؟ آیا امکان اجرای بهتر این طرح وجود دارد؟ آیا زمان تحول این طرح و یا پیاده سازی ایده های بهتر نرسیده است؟ پاسخ این سوالات را از زبان فرماندهی محترم حوزه ۹ جواد الائمه اصفهان می شنویم.

اصفهان بیدار: لطفا خودتان را معرفی کنید و از سوابق خود و فعالیت­هایی که انجام داده­اید برای ما توضیح دهید.

عباس کشانی: اعوذ بالله من الشیطان الرجیم. بسم الله الرحمن الرحیم. بنده عباس کشانی هستم، فرمانده حوزه ۹ مقاومت بسیج که بمدت ۵ سال در حوزه­ های مختلف بسیج فرمانده­ی حوزه بودم و تقریبا ۱۷-۱۶ سال هم هست که در سپاه مشغول به خدمت هستم و مسولیت­های مختلفی در جاهای مختلف در این مدت داشته ام. قبلا مقداری بسیجی بودم و بعد در کسوت پاسدار قرار گرفتم.

اصفهان بیدار: جناب کشانی، به نظر شما حلقه­ های صالحین چه تاثیری بر بسیجی­ ها داشته و آیا توانسته است انتظارات را برآورده کند؟

این سوال از دو منظر قابل پاسخ­گویی است. یکی اینکه اصل حلقه­ های صالحین به چه شکلی بود؟ در حقیقت سابقه ­ی این حلقه ­ها به قبل از انقلاب در قالب هیئت­ و جلسه قرآن برمی­گردد، که توسط جوانان انقلابی اداره می­ شد و معمولاً زیر نظر یک روحانی مبارز پیرو خط امام بود. بعد از انقلاب، این طرح در یکسری از پایگاه­ها اجرایی شد که آنها این حلقه­ ها را ارتقاء دادند و سطح سنی را در آن رعایت کردند و نهایتاً نوع نوین آنرا به مرحله ­ی اجرا درآوردند. بعداً که رسماً بسیج تشکیل شد، عده ­ای بطور خودکار این نیاز را برآورد و اجرا کردند و موفق شدند؛ که یکی از علت­ های موفقیت این پایگاه ­ها همین سیر پلکانی حلقه­ های صالحین بود. این تجربه­ ی موفق به همه ­ی پایگاه ­ها تعمیم داده شد.

ولیکن در مرحله ­ی اجرا به آن اشکالاتی وارد می­شود که پاسخ دوم سوال شماست. این حلقه ­های صالحین همین حالا اگر درست اجرایی شود، درست نتیجه می­دهد. اگر نقصی در کار باشد، در نحوه ­ی اجرا وجود دارد چون بسیار طرح خوبی بود؛ ولی در برخی پایگاه­ ها و حوزه ­ها بد اجرا شد.

اصفهان بیدار: به نظر شما برای افزایش راندمان حلقه ­های صالحین چه کاری می­شود کرد؟

اولاً خود فرمانده­ پایگاه و شورای پایگاه ایمان داشته باشند که این طرح خوب است. یکسری طرح­ های مقطعی و مشابه مثل طرح معرفت و… قبلا در بسیج اجرا شد که در قالب کلاس­ های آموزشی بود و در آنها دوره ­های عقیدتی به ­همراه تهییه و توزیع کتاب­های تخصصی وجود داشت که پس از مدتی رها شد. این طرح­ ها ثمری نداشت مگر برای افراد کمی که خیلی علاقه نشان دادند که خودشان بصورت انفرادی پیشرفت می ­کردند. در حقیقت در بسیج کسانی موفق بودند که سیر مطالعاتی منظمی داشتند. خود من بعضاً در بسیج کسانی را می ­دیدم که مطالعه ­ی منظم داشتند؛ بطوریکه کتب شهید مطهری در زمره­ ی کتاب­های مطالعاتی بود.

در حلقه ­های صالحین، ایمان به طرح ابتدای کار است و سپس نحوه­ ی اجرا مهم است. عیب­ های وارد به این طرح این است که معمولاً خودمان اهمیت آن رامتوجه نشدیم و آموزش­های مقطعی می ­گذاریم.

اصفهان بیدار: با توجه به هجمه­ های دشمن علی­ الخصوص به قشر جوان، چگونه می­توان با استفاده از حلقه ­های صالحین در قالب فیلم و تکنولوژی با هجمه­ های دشمن مقابله کرد؟

جنگ نرم، دفاع نرم می­خواهد. ما باید هدف دشمن را شناسایی کنیم. در اینجا ما باید از ظرفیت­ های معنوی بهره بجوییم و با استفاده از ابزاری که در اختیار داریم و با استفاده از بستر حلقه­ های صالحین که در موضوعات محدود نیست،با هدف دشمن که همان هجوم به فکر و باور و اعتقادات جوان ما است مقابله کنیم. به طور مثال همان دوره­ های علوم قرآن، احکام، تفریح، ورزش و… تامین ­کننده­ ی نیازهای فکری افراد بسیجی است. در حلقه­ های صالحین همه ­ی موضوعات قرار می ­گیرد. مثلا در مقدماتی دو یا در قسمت صرفا ورزشی فقط یکسری مطالب آموزش داده می­ شود ولی در حلقه ­های صالحین مطالب مختلف قابل اموزش دادن است. ضمناً، برای خود مخاطب هم محدودیتی نیست چون از ابتدایی تا دانشگاه برای افراد برنامه داریم.

نکته ی پایانی اینکه افراد باید علم طرح را برای اجرای طرح داشته باشند و ابزار آن مثل مربی و اردو و… را در اختیار داشته باشیم. در اینجا هم متربی و هم مربی نیاز به رشد دارند که اگر مربی رشد نکند باید عوض شود. خود سرگروه و مربی هم باید خود را رشد دهند و سطح معلومات خود را ارتقاء دهند. این موضوع مانند قبل انقلاب تجربه شده و خیلی مزایای خوبی دارد.

“والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته”

اصفهان بیدار: با تشکر فراوان از اینکه وقتتان را در اختیار ما قرار دادید.

نویسنده

نوشته شده توسط من در مرداد ۱۰ام, ۱۳۹۵

چه سایت بی خود و مسخره ای
حیف وقت که صرف این مطالب بشه

درج دیدگاه

آخرین اخبار