• کدخبر: 67620
  • تاریخ انتشار خبر: ۶:۲۰ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۵/۰۵/۳۰
سلسله مقالات گردشگری

گردشگری چیست، گردشگر کیست

به طور معمول در لغت نامه ها گردشگر را فردی تعریف می کنند که اقدام به مسافرت به شکل تور می نمایند. (مسافرتی که معمولا برای فعالیتهای حرفه ای ، تفریح یا تحصیل انجام می شود و نقطه آغاز و پایان آن یکی و معمولا خانه فرد است.

اصفهان بیدار/ پوریا استکی (کارشناس ارشد گردشگری)

گردشگری یکی از صنعت های مهم در جهان می باشد که می تواند درآمد انبوهی را به چرخه اقتصادی کشورها اضافه نماید. بسیاری از کشور ها جهت حل مشکل اقتصادی ، بیکاری جوانان و… به این صنعت روی آوردند و سالانه درآمد زیادی از گردشگری کسب می نمایند.

این امر سبب شده تا نسبت به مطالعه گردشگری، آشنایی و برنامه ریزی با این صنعت در دستور کار دولتها قرار داده شود .

در قسمت اول به تبیین مفهوم  گردشگری و گردشگر پرداخته شده است.

گردشگری چیست؟

براساس تعریف سازمان جهانی گردشگری (WTO) گردشگری عبارت است از فعالیتهای افرادی که برای استراحت کار یا دلایل دیگر به خارج از محیط سکونت معمول خویش سفر کرده حداکثر برای یکسال متوالی در آنجا اقامت می کنند.(پاپلی یزدی.۱۳٫۱۳۸۷)

واژه توریست (گردشگر) از کلمه فرانسوی تور گرفته شده است . این واژه از اوائل قرن نوزدهم در بین مردم انگلستان رواج یافت و به تدریج در بین کشورهای دیگر نیز مورد استفاده عام قرار گرفت. ( درویش :۱۳۸۹ ، ۹۹ )

متوان گردشگری را به صورت ساده تعریف نمود :

گردشگری عبارت است از فعالیت های افرادی که برای استراحت ، کار و دلایل دیگر به خارج از محیط سکونت معمول خویش سفر کرده ، حداکثر برای یک سال متوالی در آنجا اقامت می کنند. (پاپلی یزدی :۱۳۸۹ ، ۱۳)

به طور معمول در لغت نامه ها گردشگر را فردی تعریف می کنند که اقدام به مسافرت به شکل تور می نمایند. (مسافرتی که معمولا برای فعالیتهای حرفه ای ، تفریح یا تحصیل انجام می شود و نقطه آغاز و پایان آن یکی و معمولا خانه فرد است . (رضایی :۱۳۸۸ ، ۳ )

 

گردشگری به عنوان ابزاری برای اتحاد و یکپارچگی هرچه بیشتر مناطقی مانند اتحادیه اروپا (EU) و یا به عنوان تسریع کننده فرایند مدرنیته ، توسعه اقتصادی و ثبات مالی در کشورهای نوظهور جهان سوم شناخته می شود. ( رضایی : ۱۳۸۸، ۲ )

گرشگر چیست ؟

به طور خلاصه در این قسمت به تعریف گردشگر از دیدگاههای مختلف و انواع آن پرداخته شده است.

جهانگرد : کسی است که به هنگام جابجایی دست کم یک شب را در جای دیگری غیر از محیط دائمی زیست خود می گذراند و دلیل بازدید یا جابجایی خود را دلیلی به جز انجام فعالیتی برای گرفتن مزد و حقوق در کشور یا جای مورد بازدید ذکر می کند .

تفرجگر : به همه افرادی اطلاق می شود که در جابجایی خود کمتر از بیست و چهار ساعت در جای دیگری به جز جای زندگی متعارف خود سپری می کنند و دلیل جابجایی آنان کاری جز انجام فعالیتی برای گرفتن مزد است تفرجگران همچنین مسافران عبوری و کسانی هستند که با ناوگان های دریایی مسافرت می کنند که در کشور یا سرزمین مورد بازدید اقامت نمی کنند.

اقامت کوتاه مدت : به جابجایی هایی اطلاق میشود که در برگیرنده گذران دست کم یک شب و حداکثر سه شب در خارج از منزلگاه دائمی هستند

اقامت بلند مدت : جابجایی هایی هستند دربرگیرنده گذران دست کم چهار شب و حداکثر چهارماه در خارج از منزلگاه دائمی .

سفر کاری : دربرگیرنده تمامی جابجایی های ناشی از الزامات  و مقتضیات شغلی سیاسی ، اداری است و مسافرت هنرمندان یا اشخاص دیگری را که به حسب وظیفه شغلی جابجا میشوند نیز دربر میگیرند. (جهانگردی  شهری  ترجمه صلاح الدین محلاتی ص۲۱و ۲۲)

 

واژه گردشگر خود نیز به انواع مختلفی تقسیم میشود که در اینجا به صورت مختصر اشاره ای می گردد.

گردشگر داخلی 🙁  Domestic tourism) ساکنان کشور مشخص که تنها درون آن کشور سفر می کنند .

گردشگر درون مرزی : (Inland tourism )مسافران غیر که در کشور مشخص سفر می کنند .

گردشگری برون مرزی: (Cross-border tourism ) ساکنانی که به کشوری دیگر سفر می کنند.

گردشگری بین المللی :  (International tourism) گردشگری درون و برون مرزی است.

هزینه گردشگری : (Price tourism) مجموع هزینه های مصرفی که توسط یک بازدید کننده (یا برای او ) پیش از سفر ، حین آن و هنگام اقامت در مقصد هزینه می شود.

بازدید کننده بین المللی : (International visitors) به فردی اطلاق می شود که به کشوری غیر از کشور  خود (که در آن ساکن است)و بیرون از محیط زندگی دایم خود برای مدتی کمتر از ۱۲ ماه مسافرت کند.و هدفش به طور کلی چیزی غیر از انجام فعالیت اقتصادی سودآور در کشور مورد نظر باشد.

بازدید کننده داخلی : (Domestic visitor )هر فرد ساکن کشور که به مکانی درون کشور خود برای مدتی کمتر از ۱۲ ماه مسافرت می کند و هدفش به طور عمده چیزی غیر از انجام فعالیت سودآور در مقصد مورد نظر است.

بازدید کننده بیش از یک شب : (Visit more than one night )هر فردی که حداقل یک شب در مکان عمومی یا خصوصی در محل مورد نظر اقامت می نماید.

بازدید کننده یک روزه : (Visitor a day) هر مسافری که شب را در مکان عمومی یا خصوصی کشور مورد نظر نمی ماند . این تعریف شامل مسافران سفر دریایی تفریحی است که توسط کشتی به کشوری می روند و هر شب برای خوابیدن به کشتی باز می گردند حتی اگر کشتی برای چندین روز در بندر بماند . همچنین مالکان با مسافران قایق های تفریحی و مسافران تور گردشگری ساکن در قطار نیز به این دسته اضافه می شوند.  (ضرغام : ۱۳۹۱ ، ۲۳)

ان شاءالله در مقاله بعدی به بررسی انواع گردشگری در حال حاضر  پرداخته می شود.

درج دیدگاه

آخرین اخبار