• کدخبر: 67764
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۲۳ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۶/۷
منتظران بخوانند:

وجوه محتمله قیام بالسیف امام زمان (عج)

امام زمان (عج) به عنوان خلیفه مطلق خداوند از عقل و فهم بالایی برخوردار است و قطعا عقل حکم نمی کند که انسان در جهاد فی سبیل الله از یک سلاح ناکارامد و نازل استفاده کند، در حالی که سلاح های برتر و قوی تر وجود دارند و این امر در مورد امام زمان (عج) نیزکه عقل کل عالم هستند، صدق می نماید.

اصفهان بیدار/سیّد مرتضی میرسراجی ( کارشناس علوم حدیث، پژوهشگر مهدویت)

هزار گل اگرم هست  هر هزار تویی        گل اند اگر همه اینان  همه بهار تویی

تو جلوه  ابدیت  به  لحظه می بخشی       که من هنوزم و در من همیشه وار تویی

از روایات معتبره اسلامی چنین استفاده می شود که حضرت صاحب الزّمان (عج)  به هنگام ظهور جهانی و فراگیر خود « قیام بالسّیف » دارند یعنی : با شمشیر قیام می کنند . این مسئله برای عدّه ای سئوال برانگیز است و بیان می کنند در عصری که موشک ، انواع بمب و تسلیحات هسته ای در جهان به عنوان سلاح برتر شناخته می شود ، چگونه قیام جهانی یک نجات بخش واقعی آن هم در سطح وسیع با شمشیر انجام می پذیرد؟

در پاسخ می گوییم : امام زمان (عج) به عنوان خلیفه مطلق خداوند از عقل و فهم بالایی برخوردار است و قطعا عقل حکم نمی کند که انسان در جهاد فی سبیل الله از یک سلاح ناکارامد و نازل استفاده کند، در حالی که سلاح های برتر و قوی تر وجود دارند و این امر در مورد امام زمان (عج) نیزکه عقل کل عالم هستند، صدق می نماید .

پس قیام بالسّیف ایشان هیچ منافاتی با استفاده از تسلیحات نوین و به روز ندارد.  چنان که همین الان نیز شاهد هستیم عالی ترین مقام های نظامی یا سیاسی هر کشور به افسران بلند پایه و ویژه خود شمشیر اهدا می کنند که نشان صلاحیت ، شکوه و اقتدار آنها است و این منافاتی با استفاده آنها از سلاح های  امروزی  و پیشرفته تر ندارد.

با این اوصاف در این مقال وجوه متفاوتی از تعبیر قیام بالسّیف ( قیام با شمشیر) را ارائه می دهیم :

– قیام  حضرت مهدی (عج) در حکم معجزه بزرگ الهی است که حتّی یادکرد آن برای دشمنان و ستمگران هراس انگیز می باشد . پس با عنایت به برخی روایات که در آنها تاکید شده، مهدی (عج) با رُعب از ناحیه خداوند تایید و نصرت می شود پس دور نیست که شمشیر ایشان از بسیاری بمب ها و موشک ها از رعب و وحشتی فزاینده تر به اذن خداوند برخوردار باشد .

– یکی دیگر از وجوهی که می توان در مورد قیام با شمشیر حضرت (عج) ذکر کرد این است که فقط ایشان از طریق وعظ و خطابه و کلاس های سرشار از حکمت ، مردم را به سوی خداوند نمی خوانند، بلکه ریشه بسیاری از مشکلات بشری را دشمنان یکتا پرستی و افراد کوردل می دانند ، پس با دشمنان دین خدا مبارزه کرده و آثار غیر الهی و شیطانی ایشان را از زمین برچیده تا متعاقب آن زمینه عدالت  و هدایت خلق بهتر فراهم شود.

– دیگر از وجوه قیام با شمشیر، کنایه از قیام به حق و ایجاد عدل و قسط در جامعه بشری است، یعنی ایشان قیام به برپایی عدالت در جهان می کنند و ریشه های فساد و تباهی را از بُن بَر می کَنند.

– از آنجایی که قیام پیامبران و بسیاری از انسان های الهی با حدّاقل امکانات بوده و در نهایت به پیروزی حق انجامیده است ، این وجه را نیز می توان به امر قیام بالسّیف افزود که خداوند پشتوانه و برکت امکانات قلیل گروه های الهی و یکتا پرست است .در جایی که شمشیر در برابر سلاح های شیمیایی ، میکروبی  و هسته ای واقع می شود به نوعی این امر، حقارت طرفداران باطل و هواداران شیطان را به تصویر می کشد، که با همه قدرت ، امکانات و اختیارات خویش شکست می خورند .

– چه بسا قیام بالسّیف بیانگر این امر نیز باشد که مهدی (عج) متعلّق به قرن سوم اسلامی است و اگر قرار بود بشر مسیر صحیح یکتا پرستی را طی کند و از قرآن و سنت پیروی نماید ، امر قیام در همان زمان صورت می پذیرفت که ایشان به امامت رسیدند اما جهل و بی خبری مردم، آنها را از عدل و قسط الهی محروم ساخت .

– قیام با شمشیر در فرهنگ بشری تمثیلی از حالت جوانمردانه است .

– یک وجه دیگر آن هم شاید این باشد که قیام حضرت مهدی (عج) با شمشیر یعنی از بین بردن افراد خاص که بذر فساد  و نفاق را در جامعه بشری کاشته اند و حضرت (عج)  با سلاح های ویرانگر و کشتار جمعی عدالت را برپا نمی کنند بلکه سردمداران و چشمخانه های فساد را نابود می سازند و این امر خود نموداری از رافت و عطوفت اوست .

تو ماهی و من ماهی این برکه کاشی                                         اندوه بزرگیست زمانی که نباشی

هرگز به تو دستم نرسد  ماه بلندم                                           اندوه بزرگیست چه باشی چه نباشی

درج دیدگاه

آخرین اخبار