• کدخبر: 67840
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۱:۳۰ ق.ظ - جمعه ۱۳۹۵/۰۶/۱۹
امید ترکی:

فعالیت ها باید شبکه ای اجرا شود/ نباید نیروها را به راحتی از دست داد

ما الان در قسمتی از تاریخ قرار داریم که هر کار و فعالیت فرهنگی، پاسخگو نیست. یعنی همان عقاید انقلابی را باید با روش¬های اسلامی ابتکاری خودمان معرفی کنیم ولی در این بین از روش¬های غربی استفاده نکنیم.

اصفهان بیدار/ در مقطعی از تاریخ قرار داریم که از یک سو با هجمه­ های گوناگون دشمن مواجه هستیم، و از طرف دیگر شدیدا نیاز به فعالیت فرهنگی مفید و مؤثر در سطح جامعه خصوصا برای جوانان داریم. اما آیا فعالیت فرهنگی در سطح جامعه از سوی نهاد­های ذیربط، به خوبی انجام می­ شود؟ آیا ما موفق بوده ­ایم حملات بی­ امان دشمن را خنثی کنیم؟ یا به فعالیت جداگانه و تک روی­، روی آورده­ ایم؟ چه نکات و روش­ هایی را باید مدنظر قرار دهیم تا بتوانیم با موفقیت اهداف شوم دشمنان انقلاب را از بین ببریم؟ رمز داشتن یک فعالیت فرهنگی موفق چیست؟ فرمانده­ی محترم پایگاه بسیج شهید کلانتری در گفتگویی با خبرنگار اصفهان بیدار، پاسخ این سؤالات را داده است.

سلام لطفا خودتان را معرفی کنید.

بسم الله الرحمن الرحیم. امید ترکی هستم، فرمانده پایگاه بسیج شهید کلانتری، حوزه­ ی امام علی(ع)، ناحیه­ ی امام رضا(ع). دارای مدرک تحصیلی مهندسی عمران از دانشگاه آزاد نجف­ آباد هستم.

چند وقت است که فرمانده این پایگاه هستید؟

من از ابتدای سال جدید فرمانده این پایگاه هستم. از کودکی همین­ جا بزرگ شدم؛ مسئولیت فرهنگی و جانشینی پایگاه را برعهده داشتم تا اینکه فرمانده پایگاه شدم.

رمز موفقیت شما در داشتن پایگاه برتر و نمونه چیست؟

اینکه پایگاه برتر شدیم، لطف حوزه بوده، چون پایگاه ­ها و مجموعه­ های برتر و بهتر از ما هم هستند. ولی برای پاسخ به این سؤال، راز ما داشتن یک روند رو­به رشد و ثابت در انجام فعالیت­ هایمان بوده است که در این ۶-۵ سال جزء پایگاه­ های برتر حوزه بودیم. اولین کار ما و اقدام مهمی که انجام دادیم، تشکیل اتاق فکر در مجموعه ­ی پایگاه بود. به این شیوه که ابتدا یک شناسایی از محیط انجام دادیم، بچه ­های پایگاه را متناسب با روحیات افراد تفکیک کردیم. این اتاق فکر قدرت این را داشته که در هر جایی که لازم بوده، تغییرات لازم را ایجاد کند.

چه کسانی نفرات اصلی این اتاق فکر هستند؟

خودم و ۶-۵ نفر از بچه­ هایی که در زمینه­ ی فکری و تربیتی هستند در این اتاق فکر هستند. در حقیقت در این پایگاه، ورود حلقه­ های صالحین که با ورود بنده در فعالیت­ های رسمی من در پایگاه مصادف شد، باعث شد تا ما از همان موقع پایگاه برتر باشیم. الان هم حدود ۱۴-۱۳ سرگروه آموزش­ دیده داریم.

این افراد را خودتان تربیت کردیده اید؟

افرادی هستند که بالاخره در همین حلقه ­ها تربیت شده ­اند و برخی از آن­ها که نخبه محسوب می­ شدند، به اتاق فکر راه یافتند.

این پایگاه در طول روز چقدر وقت شما را می­ گیرد؟

از لحاظ فکری اگر حساب کنیم، که کلا فکر ما مشغول همین موضوع است. یعنی شاید طوری باشد که وقتی که سرکار هم هستیم، فکر ما مشغول موضوعات و مسائل پایگاه باشد. ولی اگر از نظر حضور فیزیکی حساب کنیم، خب شاید حداقل روزی ۴-۳ ساعت باشد.

به­ نظر شما راز فرماندهی تأثیرگذار چیست؟

من فکر می­ کنم که اگر در این پایگاه اتفاقی افتاده است، لطف خدا بوده است. شاید نظری که الان می­خواهم بدهم درست نباشد ولی نظر من این است که همیشه در همه جا فرمانده در رأس کار قرار دارد و همه از او تابعیت می ­کنند. یعنی فرمانده هرطور که باشد، بقیه هم به همان شیوه فعالیت می­ کنند. من هم سعی کرده ­ام که پیشتاز باشم تا مایه ­ی دلگرمی و قوت قلب برای بقیه ­ی افراد پایگاه باشم.

در یک پایگاه بسیج، توجه افراد باید بیشتر معطوف به چه چیزی باشد؟ دیانت یا سیاست؟

شاید درست نباشد که این دو را از هم جدا کنیم، چرا که ما باید یک مسلمان انقلابی ناب پرورش دهیم. همه­ ی موضوعات باید تحت حاکمیت اسلام باشد. اگر تعریف درستی از دین داشته باشیم، تمام این موضوعات زندگی ما در دین قرار می ­گیرد. هدف اصلی بسیج، حفظ ارزش­ های انقلاب اسلامی است. باید دید ما کلی باشد.

شما حلقه­ های صالحین را چگونه برگزار می­ کنید؟

ما علاوه بر روش ­های گوناگون تربیتی که داریم، یک روش تربیتی داریم که بیشتر از بقیه­ ی روش­ها از آن استفاده می ­کنیم. ما به ابعاد مختلف انسان نگاه می­ کنیم که عبارتند از: جسم، خیال، عقل و قلب. برنامه ­ریزی ما برای افراد براساس این چهار بعد است. مثلا در بچه ­های دبستان، بیشتر بحث خیال مطرح است یا اینکه در دبیرستانی ­ها بیشتر بحث عقلانیت پررنگ است. ما دیدیم جای هیئت دانش­ آموزی در پایگاه ما خالی است؛ یک هیئت راه انداختیم و اسم آن را هم به پیشنهاد خود بچه ها گذاشتیم، بچه­ های انقلاب. همین موضوع باعث شد بعد قلب بچه­ ها هم تقویت شود. البته ما هنوز در حد ادعا مانده­ ایم و به هدف موردنظر دست پیدا نکرده­ ایم.

استفاده از تکنولوژی چقدر در دستورکار شما قرار دارد؟

حلقه­ های صالحین، شورای پایگاه و دیگر گروه­ های موجود در پایگاه، هرکدام بطور جداگانه در فضای مجازی صاحب کانال، گروه و ارتباط هستند. اما سعی ما در ترویج این شبکه­ های اجتماعی نیست، چون همانطور که استفاده­ ی مفید دارد، در موارد منفی هم کاربرد دارد که این موارد منفی بیشتر است. ما سعی کرده­ ایم که از این فضای مجازی در حد اطلاع رسانی یا پرسش و پاسخ سرگروه ­ها با زیرگروه ­ها استفاده کنیم.

با کدام نهادها و سازمان های فرهنگی همکاری دارید؟

یکی از مزیت­ های این مسجد نسبت به بقیه ­ی مساجد که باعث موفقیت ما نیز بوده است؛ این است که ما توانسته ­ایم بین کانون بسیج، هیئت مسجد و هیئت امناء مسجد یک صمیمیت برقرار کنیم. یکی از روش ­ها هم این بود که با استفاده از اتاق فکر، کانون و بسیج را ادغام کردیم؛ به ­دلیل اینکه این دو در ابتدا از هم جدا بودند. اما فضای فعالیتی کانون و بسیج متفاوت است. اما چون مسئول آن­ها یک شخص است، از موازی کاری ­ها جلوگیری می­ شود. کانون در ارشاد ثبت شد، از شهرداری و بنیاد خیریه المهدی کمک دریافت می ­کنیم.

از فیلم­ های جشنواره عمار در حلقه­ های صالحین کمک می­ گیرید؟

در فضای عمومی مسجد استفاده کرده ­ایم. در حلقه­ ها هم بیشتر در بحث هیئت دانش­ آموزی استفاده داشته ­ایم.

به­ نظر شما آیا مدرن­ سازی حلقه­ های صالحین کار درستی است؟

ما در بحث حلقه­ های صالحین و تربیتی یک نیاز داریم و یک میل. شاید میل فرد این باشد که در فضای تکنولوژی وارد شود و اینکه اصلا نیازش نباشد. ما باید یک تعادل میان این دو موضوع برقرار کنیم که از ریزش نیروها و عدم تربیت درست جلوگیری شود. در حقیقت هنر سرگروه ایجاد تعادل بین نیاز و میل است. متناسب با آن هرجا نیاز به استفاده از تکنولوژی شد، از آن استفاده می ­کنیم. متناسب با سخن حضرت آقا ما باید از مدرنیته عبور کنیم و فضای مجازی را تسخیر کنیم. به ­نظر من باید در حد ضرورت از آن استفاده کنیم تا دچار آفت­ های آن نشویم.

صحبت پایانی اگر هست بگویید.

فضایی که اکنون موجود است، اگر توسط بقیه­ ی پایگاه­ ها شناسایی نشود، کار آن­ها منجر به پوچی خواهد شد. ما الان در قسمتی از تاریخ قرار داریم که هر کار و فعالیت فرهنگی، پاسخ­گو نیست. یعنی همان عقاید انقلابی را باید با روش­های اسلامی ابتکاری خودمان معرفی کنیم ولی در این بین از روش های غربی استفاده نکنیم.

الان حضرت آقا روی فعالیت­ های خودجوش مردمی مانور می ­دهند. درحقیقت بسیج باید بین فعالیت­ های خودجوش مردمی ارتباط برقرار کند؛ کارهایی از قبیل حمایت و پشتیبانی. ما باید از فعالیت­های جزیره ­ای خودداری کنیم. کار فرهنگی باید در یک جبهه ­ی واحد انجام شود. نباید نیروها را به ­راحتی از دست داد و اگر شخصی علاقه به انجام کار با یک مجموعه را ندارد، باید این امکان فراهم باشد که با مجموعه­ های دیگری که با مجموعه ­ی اول درارتباط هستند فعالیت و همکاری داشته باشد. فعالیت ­ها باید تشکیل یک شبکه بدهد. هنر این است که در یک مقیاس وسیع فعالیت مفید داشته باشیم و نمونه و برتر بشویم.

 تشکر ازاینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

آخرین اخبار