• کدخبر: 68848
  • تاریخ انتشار خبر: ۲:۳۴ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۵/۰۹/۱۵

ایران هیچ محدودیتی در برقراری روابط با چین ندارد

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با همتای چینی خود در پکن، با بیان اینکه ما آمادگی آن را داریم که در همه زمینه ها با چین همسو شویم، تاکید کرد که دو کشور رویکرد دوجانبه مشترکی در قبال موضوعات جهان و چند جانبه دارند.

به گزارش اصفهان بیدار،محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که در راس یک هیات عالیرتبه سیاسی و اقتصادی وارد شهر پکن شد، در اولین روز سفر کاری خود با «وانگ یی» همتای چینی خود در محل وزارت امور خارجه این کشور دیدار و گفت وگو کرد.
طرفین در این دیدار علاوه بر مسایل مشترک دوجانبه و مورد علاقه، آخرین تحولات منطقه‌ای و بین المللی را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.
وزیران امور خارجه ایران و چین در این دیدار به روابط و سابقه دیرینه دو کشور اشاره کرده و تاکید کردند که هیچ مانعی برای توسعه آن وجود ندارد.
محمد جواد ظریف با اشاره به سفر اوایل سالجاری میلادی شی جین پینگ رئیس جمهوری چین به تهران گفت: ما بر این اعتقادیم که آن دیدار می تواند باب مناسبات و روابط دو کشور را بیش از پیش بهبود بخشد.
وی از میهمان نوازی همتای چینی خود تشکر و از استقبالی که از هیات ایران در این سفر صورت گرفته تقدیر کرد.
ظریف همچنین گفت که برای او حضور در چین خوشایند است و ما همواره خواستار روابط گرم و قوی که میان ایران و چین برقرار است هستیم. همانطور که شما هم به آن اشاره کردید، دیداری که شی جین پینگ رئیس جمهوری چین از ایران داشت، دیداری تاریخی بود و در آن سران دو کشور در مورد مشارکت راهبردی میان دو کشور توافق کردند.
وی افزود: ما اعتقاد داریم که توافقاتی که در آن دیدار از جمله مشورت های سیاسی و امضای ۱۷ سند همکاری که در طی آن سفر مورد امضای دو طرف قرار گرفت، باب همکاریهای بیش از پیش میان ایران و چین را خواهد گشود.
ظریف تصریح کرد: از این جهت من خوشحال هستم که بعد از سفر به هند در این کشور حضور یافته ام. سفری که به قلب آسیا صورت گرفت که ما در آن چالش های مشترک و فرصت های مشترکی داریم.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان ادامه داد : ما آمادگی آن را داریم که در همه زمینه ها با چین همسو شویم . همانطور که پیش از این گفتم ایران و چین دارای منافع متقابل هستند.
وی تاکید کرد که دو کشور رویکرد دوجانبه مشترکی در قبال موضوعات جهان و چند جانبه دارند.
ظریف در عین حال یادآور شد که جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی در برقراری روابط و توسعه مناسبات با چین ندارد و آماگی آن را دارد که در همه زمینه ها این روابط را توسعه دهد.
قرار است بعد از پایان این دیدار، دو مقام عالی رتبه در جمع خبرنگاران به سنوالات آن‌ها پاسخ دهند و نتایج مذاکرات و دیدار خود را تشریح کنند.

درج دیدگاه

آخرین اخبار