• کدخبر: 69103
  • تاریخ انتشار خبر: ۵:۳۰ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۵/۰۹/۲۹

سوالاتی که ترامپ درباره افغانستان باید پاسخ دهد: ماندن یا خروج از افغانستان؟

سیاست ترامپ بر این است که با ذخیره پول و درآمدهای دولتی، بدهکاری‌های کشورش را پرداخت کند. حذف افغانستان از برنامه سیاست خارجی آمریکا می‌تواند تاثیر به سزایی در بازسازی اقتصاد ایالات متحده داشته باشد.

به گزارش اصفهان بیدار، بسیار جالب بود که در کمپین های انتخاباتی امسال آمریکا هیچ یک از نامزدها به طور شفاف درباره میزان درگیری نظامی در افغانستان حرفی به میان نیاورد. نشریه نشنال اینترست با بیان این مطلب نوشت: در پانزده سال گذشته، ایالات متحده صدها میلیارد دلار هزینه و زندگی هزاران آمریکایی را وقف جنگ با طالبان و القاعده در افغانستان کرده است.

تا تاریخ ۱۱ دسامبر ۲۰۱۶ تعداد ۲٫۳۹۲ نیروی نظامی آمریکا در افغانستان کشته، ده ها هزار تن زخمی و تقریبا ۷۰ میلیارد دلار هزینه ورود آمریکا به افغانستان شده است.

دونالد ترامپ، حدود یک ماه دیگر به طور رسمی رئیس جمهور آمریکا می شود، بنابراین، او باید از کارشناسان امنیتی در زمینه افغانستان مشورت بگیرد.

سوالاتی که دولت ترامپ برای سیاست آمریکا در افغانستان باید پاسخ دهد عبارتند از:

۱ چه مدت زمان دیگری آمریکا نیاز دارد در افغانستان باقی بماند؟ از لحاظ عددی که بخواهیم حساب کنیم، افغانستان طولانی ترین و مستمرترین درگیری آمریکا در طول تاریخ است. جنگ داخلی آمریکا ۴ سال طول کشید، جنگ جهانی دوم ۴ سال، جنگ ویتنام ۸ سال، جنگ خلیج سه ماه و جنگ عراق کمتر از ۸ سال. در مقایسه با تمام این درگیری ها جنگ افغانستان با پانزده سال چیزی نیست که بتوان از آن چشم پوشید؛ در همین راستا بیشتر مردم آمریکا (بر اساس آمار موسسه نظرسنجی گالوب، ۵۰ درصد) خواستار خروج هرچه سریعتر نیروهای آمریکایی از این کشور هستند.

اما کارشناسان نظامی ایالات متحده و همچنین ژنرال های سازمان ناتو نظر متفاوتی دارند و اظهار می دارند که خروج نیروهای نظامی خارجی از افغانستان باید با زمان بندی دقیق انجام شود، زیرا در صورت خروج ناگهانی، طالبان از فرصت استفاده می کند و به سرعت قدرتش را بازیابی می کند. دونالد ترامپ باید در این مورد پاسخگو باشد.

۲٫ تا چه زمانی کنگره آمریکا حاضر به هزینه کرده در افغانستان می شود؟ بر اساس گزارش بازرس ویژه بازسازی افغانستان، کنگره آمریکا از سال ۲۰۰۲ تاکنون بیش از ۱۱۵ میلیارد دلار به دولت کابل پرداخت کرده است. بیش از ۵۰ میلیارد دلار آن از سال ۲۰۰۹ به بعد در اختیار نیروهای پلیس و ارتش افغانستان قرار داده شده است تا نیروهای امنیتی خود را آموزش دهند. کنگره آمریکا همچنین ۴٫۲ میلیارد دلار دیگر نیز به تازگی برای افغانستان در نظر گرفته است. باراک اوباما از دولت ترامپ خواسته است که این روند را حداقل تا سال ۲۰۲۰ در افغانستان حفظ کند.

نشنال اینترست در پایان نوشت: سیاست ترامپ بر این است که با ذخیره پول و درآمدهای دولتی، قرض های کشورش را پرداخت کند. حذف افغانستان از برنامه سیاست خارجی آمریکا می تواند تاثیر به سزایی در بازسازی اقتصاد ایالات متحده داشته باشد.

انتهای پیام/راه دانا

درج دیدگاه

آخرین اخبار