• کدخبر: 69140
  • تاریخ انتشار خبر: ۹:۵۸ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۵/۱۰/۲

«گازرکاری» در پارک ناژوان زنده می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: طرح سنتی «گازرکاری» (شست‌وشوی پارچه‌های قلمکار) که صدها سال پیش در اصفهان توسط هنرمندان صنایع‌دستی اجرا می‌شد، در محدوده پارک ناژوان اصفهان احیا می‌شود.

به گزارش اصفهان بیدار به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، فریدون اله‌یاری در نشست هم‌اندیشی احیای گازرکاری اصفهان اظهار داشت: طرح سنتی شست‌وشوی پارچه‌های قلمکار که صدها سال پیش در اصفهان توسط هنرمندان صنایع‌دستی اجرا می‌شد، در محدوده پارک ناژوان اصفهان احیا می‌شود.

وی افزود: با توجه به این که استان اصفهان و به ویژه شهر اصفهان یکی از مراکز اصلی تولید پارچه‌های قلمکار ایران بوده است، این پارچه‌ها در گذشته حین فرآیند تولید در زاینده‌رود توسط هنرمندان شست‌وشو داده می‌شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان با اشاره به این که اصفهان به عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی انتخاب شده است، خاطر نشان کرد: مصمم هستیم تا این رویداد هنری را که سال‌ها فراموش شده مجدداً احیا کنیم که در کنار توسعه صنایع‌دستی، می‌تواند به یک جاذبه گردشگری نیز تبدیل شود.

اله‌یاری تأکید کرد: کارگروهی متشکل از شهرداری، محیط‌زیست و شرکت تعاونی هنرمندان صنایع‌دستی اصفهان با نظارت معاونت صنایع‌دستی میراث فرهنگی استان تشکیل شده است تا مراحل اجرایی طرح با در نظر گرفتن محدودیت‌های آبی اصفهان و رعایت شاخصه‌های هنری و محیط‌زیست تدوین شود و این رویداد ارزشمند تاریخی و هنری سال‌ها متوقف شده مجدداً در محور غرب اصفهان احیا شود.

انتهای پیام

درج دیدگاه

آخرین اخبار