• کدخبر: 69259
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۱:۴۹ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۱۰/۸

سال آبی سخت در پیش است/ کاهش بارش ها نسبت به سال قبل

قائم مقام وزیر نیرو می گوید، پیش بینی ها حاکی از در پیش بودن سال دشوار آبی در سال آینده است و باید سطح آمادگی خود را برای ارایه خدمات افزایش دهیم.

به گزارش اصفهان بیدار، ستار محمودی در نشست سالیانه معاونان بهره برداری شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی سراسر کشور، اظهار داشت: از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه) تاکنون، میانگین بارش ها ۴۰ میلیمتر بوده که در همسنجی با پارسال (۹۹ میلیمتر) کاهش چشمگیری نشان می دهد.
وی اظهار داشت: سرمایه گذاری کنونی در بخش بهره برداری کشور بیش از ۴۵۰ هزار ریال به قیمت دفتری است.
به گفته محمودی، بهره برداری از تجهیزات، حفظ تاسیسات و کاهش استهلاک آنها از جمله ماموریت های اصلی فعالان بخش بهره برداری آب و فاضلاب است که باید با شیوه های نوین و مدرن انجام شود.
وی با تاکید بر لزوم جدی گرفتن بازرسی فنی و برنامه ریزی شده هشدار داد: کوچکترین سهل انگاری در کار می تواند منجر به پدیده های اجتماعی شود.
قائم مقام وزیر نیرو با اشاره به وجود ۲۵ میلیون مشترک خدمات آب و فاضلاب در کشور تصریح کرد: اعتماد مردم سرمایه کاری ما است و اگر قصوری در خدمات رسانی داشته باشیم، اعتماد مردم سلب می شود و باید بازنگری در شاخص های پاسخگویی به مردم انجام دهیم .
وی سیاست وزارت نیرو را ارتقای کیفیت و استاندارد آب عنوان و تاکید کرد باید در این زمینه به سرمایه گذاری و رفع نارسایی ها پرداخت.
محمودی، آب به حساب نیامده و اصلاح ابزارهای مصرف را از دیگر مقوله های مدنظر برشمرد و گفت: هنوز ابزارهای مصرفی مردم نظیر کولرها، ظرفشویی ها، لباس شویی ها و … آب زیادی مصرف می کنند و باید بهره برداران با کمک وزارت صنعت، معدن و تجارت به ارایه راهکار برای آن بیاندیشند.
در ادامه حمیدرضا تشیعی معاون نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نیز گفت: ارایه خدمات به صورت پایدار و پیوسته مطابق با استانداردها و بهبود ظرفیت ها و سیستم ها هدف اصلی در بهره برداری است و در غیر این صورت سلامت جامعه و محیط به مخاطره می افتد.
به گفته این مقام مسئول، هم اکنون بیش از ۴۵۰ هزار میلیارد ریال سرمایه در اختیار بهره برداران بخش آب و فاضلاب کشور است.
وی افزود: ارایه خدمات استاندارد در بهره برداری نیازمند توانمندی، اطلاعات، دانش، منابع مالی خرد اقتصادی، سیستم ها و روش های نوین است.
تشیعی، ذات کار بهره برداری را مشارکت طلبی دانست و افزود: در این مسیر باید به جلب مشارکت بخش خصوصی، مشترکان و سایر نهادهای ذیربط پرداخت.
وی با اشاره به مقوله اقتصاد مقاومتی در حوزه بهره برداری افزود: تنوع بخشی به منابع مالی، مدیریت بحران های احتمالی، مدیریت تقاضا و مصرف و بهبود فرآیند نگهداشت دارایی های فیزیکی و ارتقای شایستگی های فردی نیروی انسانی برای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی مورد نیاز است.
تشیعی افزود: نظام جامع بهره برداری آب و فاضلاب در دستور کار قرار گرفته است تا یک بار برای همیشه یک چارچوب اساسی برای بهره برداری تدوین شود.
در این نشست، محمد پرورش مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به اساسنامه شرکت های آب و فاضلاب که در آن بر مقوله بهره برداری توصیه و تاکید فراوان شده، خاطرنشان کرد: باید مراقب باشیم تا به روزمرگی دچار نشده و از اهداف غایی و نهایی خود غافل نشویم.
به گفته وی، هر چند بهره برداری مسوولیت اصلی شرکت های آبفا است، اما در طول سال های گذشته و افزایش مطالبات مردمی، شرکت های آب و فاضلاب به مقوله توسعه وارد شده و به ارایه خدمات مختلف از جمله ساخت مخازن، تصفیه خانه ها و … می پردازیم و باید مراقب باشیم ارایه همه این خدمات بر اساس نیازها و با کیفیت باشد.
پرورش یادآوری کرد: برنامه ریزی، آموزش، حوزه های مالی، اداری و … همه با هدف اصلی بهره برداری ایجاد شده اند و بر همین اساس، باید مراقب بود تا به حاشیه ها وارد نشویم.
وی تاکید کرد، در فضای کنونی جامعه و با پیشرفت علم و فناوری و خدمات، انجام وظایف و ماموریت ها نیز باید به روز باشد و باید با تغییر دیدگاه ها به تربیت نیروی انسانی پرداخت.
این مقام مسئول تصریح کرد: امروز باید با بهره گیری از توان و تخصص بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان، توجه به مقوله اقتصاد آب را در دستور کار ویژه خود قرار دهیم.
ایمنا

درج دیدگاه

آخرین اخبار