• کدخبر: 70398
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۲۹ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۵/۱۲/۵
نماينده مردم فلاورجان در مجلس شوراي اسلامي:

احیا دریاچه ارومیه و زاینده رود منافعی ملی دارد/ نیاز به ۴۰۰ میلیارد تومان بودجه برای اتمام ساخت تونل سوم کوهرنگ

موسوی لارگانی با بیان اینکه، مشکلات زیست محیطی ناشی از خشکی زاینده رود گریبان گیر شهر های دیگر حتی تهران هم خواهد شد، بر توجه به این مسئله و تخصیص اعتبارات لازم برای احیا آن تاکید کرد.

به گزارش اصفهان بیدار، سید ناصر موسوی لارگانی در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه حفاری تونل سوم کوهرنگ، تقریبا به اتمام رسیده است اظهار کرد: حدود سه الی چهار کیلومتر از حفاری این تونل باقی مانده تا مرحله حفاری به اتمام برسد.

وی با اشاره به اینکه علت دیرکرد ساخت این پروژه به دلیل ضعف های مدیریتی بوده است افزود: متاسفانه ضربه ای که از این سوء مدیریت ها به مردم اصفهان وارد شده بیش از خود مشکلات بوده است.

نماینده مردم فلاورجان تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلاتی که باعث شده احداث این پروژه به تعویق بیفتد نبود سد آب برای این تونل است.

وی افزود: متاسفانه برای این تونل سدی ساخته نشده است از این رو ساخت سد نیز زمان بر خواهد بود.

موسوی لارگانی مبلغ نهایی برای اتمام این پروژه را ۴۰۰ میلیارد تومان پیش بینی کرد و با بیان اینکه قطعا خساراتی هم به روستاهای مجاور این تونل وارد شده است، اذعان کرد: پیش بینی شده که مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان از کل هزینه ساخت تونل، به اهالی این روستاها جهت جبران خسارات وارده، داده شود.

وی اضافه کرد: اتمام این پروژه قطعا نیازمند مشارکت های مردمی هم هست از این رو به وسیله انتشار اوراق بهادار در صدد جذب سرمایه گذار هستیم.

این نماینده مجلس با بیان اینکه بودجه مورد نیاز برای احداث این پروژه باید در مدت زمان سه ساله اختصاص داده شود گفت: درصورتی که به این مسئله توجه شود امید است در آینده ای نزدیک شاهد اتمام ساخت این پروژه باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که آب وارد این تونل شود، تمامی مشکلات آبی اصفهان نیز حل نمی شود و حداقل سود احداث این تونل، کاهش مشکلات نظری، بین دو استان همجوار خواهد بود.

موسوی لارگانی با بیان اینکه مشکلات کم آبی استان اصفهان، فقط مشکل شهر و استان اصفهان نیست، به خشکی تالاب گاوخونی اشاره کرد و نبود آب در این حوضه را باعث تشدید مشکلات زیست محیطی کشوری نیز دانست.

وی افزود: اگر تالاب گاوخونی آب نداشته باشد، گرد و غبار‌های مربوط به ‌آن وارد شهر های مجاور و حتی تهران هم می شود، پس حل این مسئله به کل کشور کمک خواهد کرد.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس با اشاره به احیا دریاچه ارومیه تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی برا ی احیا این دریاچه، ۳۰۰ میلیارد تومان اختصاص داده است در صورتی که به احیا رودخانه اصفهان مبلغی تخصیص داده نشده است.

وی اذعان کرد: احیاء رودخانه زاینده رود هم مانند دریاچه ارومیه منفعتی کشوری دارد.

لارگانی با اشاره به اینکه نبود آب در زاینده رود به صنعت گردشگری هم لطمه وارد می کند گفت: با این روند اگر به پیش برویم و دولتمردان به این مسئله توجه نکنند اصفهان به یک کویر تبدیل خواهد شد و شاهد هیچ گردشگری هم نخواهیم بود.

انتهای پیام/۵۳۸۰۱/ب

درج دیدگاه

آخرین اخبار