اصفهان بیدار

آشنایی با علل و علائم بروز تشنج در کودکان/ احتمال انتقال تشنج از والدین به فرزند ۱۰ درصد است

کدخبر: 73603
تیر ۴, ۱۳۹۶ در ساعت ۸:۰۰ ق.ظ

به گزارش اصفهان بیدار، [1] تشنج، تغییر ناگهانی فعالیت حرکتی در فرد است که ناشی از اختلال در فعالیت الکتریکی مغز بوده و در کودکان شایع است.

یکی از شایع‌ترین انواع تشنج در کودکان تشنج ناشی از تب است که البته معمولا سرنوشت خوبی دارد، اما گاهی نیز به علت یک بیماری خطرناک مانند مننژیت (التهاب و عفونت پرده‌های مغزی) ایجاد می‌شود.

تشنج ناشی از تب معمولا در کودکان یک تا پنج سال رخ می‌دهد، هرچند گاهی قبل از یک سالگی یا بعد از پنج سالگی هم دیده می‌شود. در برخی خانواده‌ها تشنج بسیار شایع‌تر بوده که به علت استعداد ژنتیک است.

کودک یا بزرگسال، زن یا مرد، فرقی ندارد؛ انسان به طور معمول وقتی دچار تشنج می شود که به صورتی ناگهانی، کاملا ناخواسته، غیر قابل کنترل و البته به گونه ای موقت و گذرا در عملکردهای مغز او اختلال پیش آید.

این اختلال ممکن است به دلیل تخلیه های الکتریکی غیرطبیعی در عصب های مغز باشد و در حین تخلیه امواج الکتریکی ممکن است برخی اعضا یا کل بدن حالت رعشه و لرزش بگیرد البته حالت مذکور اغلب مواقع از چند ثانیه تا چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد.

* تشنج، حرکات غیر طبیعی برای یک مدت محدوده زمانی مشخص

دکتر جعفر نصیری؛ فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان درباره تشنج کودکان به خبرنگار ما گفت: تشنج تغییرات ناگهانی در رفتار با حرکت رفتارهای ناگهانی و غیر طبیعی هست که یک فرد پیدا کرده و برای یک دوره زمانی مشخص ادامه پیدا می کند.

به گفته وی، در حقیقت این تعریف در تشخیص تشنج کمک کننده است به این مفهوم که خیلی از حرکت هایی که افراد ممکن است داشته باشند و خانواده را دچار شک و تردید کند که این حرکت ها تشنج هستند، انسانی که زندگی عادی دارد به یکباره حرکات غیر طبیعی برای یک مدت محدوده زمانی مشخص پیدا می کند.

وی تاکید کرد: آنچه که باعث تشنج می شود به دلیل این است در  مغز انسان میلیاردها نورون و سلول عصبی وجود دارد که این سلول ها در یک تعادل اند، سلول هایی که تحریک کننده هستنند و سلول هایی که مهار می کنند.

این متخصص ادامه داد: مهار و تحریک در یک تعادل بسیار دقیق با هم هستند، حالا در تشنج اتفاقی که می افتد، تعداد زیادی از این سلول های عصبی به صورت کنترل نشده شلیک می کنند و این باعث تشنج می شود.

وی بیان کرد: در زندگی و در انجام کارهای روزمره، مغز انسان برای هر کدام از کارهای دستور خاصی می دهد، مجموعه کارهایی انجام می شود که در واقع مغز تنظیم کننده این کارها است و در نتیجه سلول های خاصی برای انجام کار  تحریک می شوند.

این متخصص مغز و اعصاب کودکان ادامه داد: در تشنج اتفاقی که می افتد اینکه تعداد زیادی از سلول ها به صورت کنترل نشده شروع به شلیک کردن می کنند و تشنج رخ میدهد، البته تشنج وابسته این است که چه مقداری از مغز را درگیر کرده باشد، گاهی تشنج ناحیه ای و کانونی است و گاهی هم تشنج به گونه ای است که هر دو نیمکره مغز درگیر شده و این تشنج عمومی است.

* علائم و علل بروز تشنج

نصیری ضمن تشریح علت های بروز تشنج اظهار کرد: علت های زیادی برای تشنج وجود دارد، گاهی یک علت فکری باعث تشنج شده، گاهی استعداد ژنتیکی موجب این امر می شود و زمانی هم تشنج ها را بر همین اساس تقسیم بندی می کنیم.

وی ادامه داد: علت های حاد یا فوری مثل پایین افتادن قندخون، پایین افتادن کلسیم خون ، به هم خوردن تعادل الکترونیک های بدن مثل پایین و یا زیادشدن خون که در این بین در بیماریهایی هم اتفاق افتاده و باعث ایجاد تشنج می شوند.

نصیری تاکید کرد: تشنج ها میتوانند باعث خونریزی مغزی، ضربه های مغزی و عفونت های مغزی شوند. در بخش زیادی از تشنج ها عامل فکری وجود ندارد و یک استعداد به تشنج در مغز وجود دارد که یا به صورت ژنتیک انتقال پیدا کرده و یا به صورت ثانویه به صورت آسیب های قلبی است.

این متخصص مغز و اعصاب کودکان اضافه کرد: تصور بر این است که چنانچه پدر و مادر دچار تشنج هستند، حتما فرزندشان هم دچار تشنج و صرع خواهد شد، در صورتی که این طور نیست و فقط در حدود ۱۰ درصد از موارد این انتقال وجود دارد و در نتیجه موضوع تشنج چندان نگران کننده نیست.

* تشنج های کانونی و علائم قبل از تشنج

بعضی از تشنج ها طوری هستند که بخشی از مغز را درگیر می کند که تشنج های کانونی هستند، در این نوع تشنج ها علائم قبل از تشنج وجود دارد و گاهی با دل درد همراه است.

در تشتج های عمومی هر دو نیمکره مغز را درگیر می کنند که در آن هیچ علامتی وجود ندارد، در بیمارانی که صرعی هستند و تشنجات مکرر داشته اند، گاهی خانواده ها از چند روز قبل متوجه تغییراتی رفتاری بیمار شده و احتمال بروز تشنج را می دهند.

متخصص مغز و اعصاب کودکان با تاکید به اقسام بروز تشنج اشاره و عنوان کرد: البته این مورد با موارد قبلی متفاوت بوده و علایم آن تغییرات رفتاری و بد خلقی کودکانی است که دچار تشنج های مکرر و صرع هستند، تشنج رفتارهای ناگهانی، غیر طبیعی یا حرکات غیر طبیعی است و تشنج به لحاظ علائمی که ایجاد می کند دارای طیف های مختلفی دارد.

نصیری اظهار کرد: برای مثال تشنج های کانونی ممکن است که از یک طرف دست، پا و اندام شروع به حرکت کردن و سفت کند و نوعی دیگری از تشنج به صورت خیرگی است که در واقع بیمار دچار خیرگی شده به یک نقطه خاصی خیره می شود.

وی خاطر نشان کرد: در حقیقت بیشتر مواردی که مردم به عنوان تشنج می شناسند همان تشنج عمومی است که به صورت از دست رفتن هوشیاری، سفت شدن بدن، حرکت های غیر طبیعی اندام، خروجی کف دهان و سیاه شدن و کبود شدن لب های بیمار خود را نشان می دهد و اقدامات اورژانسی هم در این زمینه بسیار مهم است.

این پزشک متخصص تاکید کرد: باید بدانیم که بالا گرفتن پای کودکان موجب خون رسانی به مغز می شود و به کاهش تشنج کودک کمک بسیاری می کند.

انتهای پیام/ آرمان زنان


[1] اصفهان بیدار،: http://esfahanebidar.ir