• کدخبر: 73785
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۲:۱۷ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
رئیس دانشگاه آزاد استان اصفهان:

تضعیف دانشگاه آزاد اسلامی به نفع هیچ‌کس نیست/ سنگ‌اندازی‌های غیرقانونی زمینه‌ساز بیکار شدن کارکنان و نخبگان کشور

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان گفت: دانشگاه آزاد اسلامی عظیم‌ترین دستاورد علمی کشور و جهان اسلام بعد از انقلاب اسلامی است که در حال حاضر قریب به نیمی از بار آموزش عالی ایران را بدون استفاده از بودجه دولتی به دوش می‌کشد.

به گزارش اصفهان بیدار، سید محمد امیری در گفت‌وگویی اظهار کرد: در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری جهان، بخش انکارناپذیری در آموزش عالی و حوزه‌های دانش، پژوهش و فناوری و فرهنگ این مرز‌ و بوم بوده و تضعیف آن به نفع هیچ فرد و نهادی نیست.

وی افزود: تاکنون حدود ۶ میلیون نفر دانش‌آموخته در مقاطع مختلف تحصیلی از دانشگاه آزاد اسلامی فارغ‌التحصیل شده‌اند که بسیاری از آن‌ها به عنوان مدیران ارشد و مسؤولان، اعضای هیأت علمی، صنعتگران و غیره در سطح جامعه به خدمت‌رسانی مشغول هستند، توجه به این میزان فارغ‌التحصیل نقش دانشگاه آزاد اسلامی در ارتقای سطح علمی و فرهنگی جامعه و خروج ارز از کشور را بیشتر نمایان می‌سازد.

دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به جریانات اخیر اتفاق افتاده در خصوص رشته‌های کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ تصریح کرد: در اختلافات، همیشه قانون و قانون‌مداری فصل‌الخطاب بوده و در این مورد پیش آمده نیز باید به قانون رجوع کرد.

وی خاطر‌نشان کرد: قانون تائید رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی مصوب ۱۳۶۷/۲/۱۴ مجلس شورای اسلامی و همچنین آیین‌نامه اجرایی قانون مذکور مصوب ۱۳۶۸/۸/۱۲ در هیأت دولت، شیوه‌های کار و تسریع در روند این موضوع را کاملاً مشخص و مبرهن ساخته و با توجه به استعلام انجام شده از مجلس شورای اسلامی، قانون مذکور پابرجا و لازم به اجراست و وزارت علوم مکلف به پایبندی به آن است.

امیری به دو سیاست اصلی رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر علی‌اکبر ولایتی به عنوان بالاترین مقام اجرایی دانشگاه آزاد اسلامی دو سیاست جذب نخبگان کشور برای جلوگیری از خروج مغز‌ها و همچنین توسعه فعالیت‌های پژوهشی و فناورانه را از برنامه‌های اصلی این دانشگاه اعلام کرده است که راه اجرایی شدن آن، جذب جوانان کشور در مقاطع تحصیلات تکمیلی و در اختیار قرار دادن امکانات آزمایشگاهی، کارگاهی و کتابخانه‌ای مجهز برای شکوفایی علم و دانش میهن اسلامی ایران است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان از مسؤولان وزارت علوم پایبندی به قانون را خواستار شد و ابراز کرد: مسیر پیشرفت هر جامعه‌ای با تلاش همه‌جانبه و با اتحاد و همدلی مسؤولان بخش‌ها و نهاد‌های آن جامعه هموار و مستحکم می‌شود، بنابراین از مسؤولان وزارت علوم می‌خواهم با پایبندی به قانون و اجرای دقیق آن، مسیر پیشرفت علمی، پژوهشی و جذب نخبگان برای دانشگاه آزاد اسلامی و میهن اسلامی ایران فراهم سازند.

وی در ادامه با اشاره به نقش مهم دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه اشتغال کشور بیان کرد: بهره‌گیری از حدود ۷۰ هزار نفر عضو هیأت علمی تمام وقت، نیمه‌وقت، حق‌التدریس و حدود ۳۰۰ هزار نفر کارمند و کارگر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در دانشگاه آزاد اسلامی مؤید به‌ کارگیری و اشتغال نیروهای تحصیل کرده جامعه در این دانشگاه بوده و نقش غیر قابل انکار دانشگاه آزاد اسلامی در جذب نخبگان کشور به عنوان عضو هیأت علمی و پژوهشگر را نمایان می‌سازد.

امیری اضافه کرد: دولت و مجلس ضمن تقویت و حمایت از دانشگاه آزاد اسلامی باید مسیر اشتغال در این دانشگاه را هموارتر سازند نه اینکه با سنگ‌اندازی‌های غیرقانونی موجب بیکار شدن کارکنان و اعضای هیأت علمی و نخبگان کشور شوند.

وی در پایان خطاب به داوطلبان تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: به همه جوانان و داوطلبان ورود به مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی این اطمینان را می‌دهیم که دانشگاه همچون گذشته پایبند به قانون بوده و تمامی رشته‌های اعلام شده در سایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی دارای مجوز قانونی است، بنابراین با خیال راحت در مهلت مقرر نسبت به انتخاب کد رشته محل‌های مورد علاقه خود اقدام کنند.

انتهای پیام/فارس

درج دیدگاه

آخرین اخبار