• کدخبر: 73808
  • تاریخ انتشار خبر: ۹:۳۴ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
رئیس کمیسیون قاچاق استان مطرح کرد؛

پنج راهبرد مدنظر اصفهان در مبارزه با قاچاق کالا و ارز/ رسیدگی به ۶ هزار و ۱۲۳ پرونده قاچاق با ارزشی بالغ بر ۱/۵ هزار میلیارد

زرگرپور از مدنظر قرار دادن پنج راهبرد در استان اصفهان در زمینه مبارزه با قاچاق کالا و ارز تا سال ۱۳۹۸ خبر داد.

به گزارش اصفهان بیدار، رئیس کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اصفهان ظهر یکشنبه در نشست خبری روز مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار کرد: از سال ۱۳۸۱ که رهبر معظم انقلاب فرمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز را خطاب به رئیس‌جمهور وقت صادر کردند تا به امروز اقدام‌های گسترده‌ای درزمینه پذیرفته است.

رسول زرگرپور بابیان اینکه انسان، مواد مخدر، زنان و کودکان، دارو، ارز، اسلحه، مشروبات الکلی ازجمله موضوعات مبتلابه قاچاق محسوب می‌شوند، گفت: چند مدتی است «قاچاق خاک» نیز به لیست موارد قاچاق در استان اصفهان اضافه‌شده است.

* پیامدهای اقتصادی، اجتماعی فرهنگی و سیاسی قاچاق کالا

وی با اظهار اینکه مقوله قاچاق دارای پیامدهای اقتصادی، اجتماعی فرهنگی و سیاسی است، اظهار کرد: کاهش اشتغال، تضعیف تولیدکننده داخلی، ضربه به واردات قانونی، کاهش درآمد دولت و سرمایه‌گذاری، تغییر ارزش‌ها، مصرف‌گرایی، قانون‌گریزی، فساد مالی، تقویت سیستم‌های مافیایی ازجمله این پیامدها است.

رئیس کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اصفهان با اشاره به تصویب قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۹۳، گفت: به سبب این قانون ستاد مرکزی در پایتخت و کمیسیون‌های استانی تشکیل‌شده است.

زرگرپور بابیان اینکه استان اصفهان جزء سه استان برتر در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز است، اظهار کرد: سال گذشته ۱۱ جلسه کمیسیون تشکیل و ۵۹ مصوبه گذرانده شد که ۵۰ مورد آن به‌طور کامل اجرا و ۹ مورد دیگر در حال اجر است.

* گلوگاه های قاچاق کالا و ارز استان

وی با اشاره به سه گلوگاه نایین در حوزه مواد مخدر، شهرضا در خصوص قاچاق کالا و بویین و میاندشت در حوزه قاچاق سلاح به‌عنوان گلوگاه‌های قاچاق در استان، اظهار کرد: بررسی اجرای مطلوب قانون مبارزه با قاچاق،‌بررسی کالاهای خارجی تحت برند ایرانی، قاچاق سوخت، برنامه‌ریزی برای اقدام‌های سلبی و ایجابی در مورد کالاهای قاچاق در سطح عرضه، مقابله با قاچاق کالاهای سلامت‌محور و تشکیل پرونده‌ها ازجمله اقدام‌هایی است که در کمیسیون قاچاق استان انجام‌گرفته است.

رئیس کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اصفهان با اشاره به فعالیت ۱۰ کارگروه زیرمجموعه این کمیسیون استانی، گفت: کارگروه حقوقی و قضایی، بررسی آراء، فرهنگی و تبلیغات، اطلاعات و عملیات، پیشگیری از قاچاق کالا و ارز، کارگروه سوخت، اسناد رسی و تعیین ماهیت پرونده‌های نفتی و کارگروه پیشگیری و مبارزه با قاچاق سنگ‌های قیمتی، کارگروه استانداری سازی و کارگروه حمایت از تولید و نظارت بر سطح عرضه مجموعه این کارگروه‌ها را تشکیل می‌دهند.

زرگرپور با اشاره به اقدام‌های کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اصفهان در سال ۹۵، گفت:‌ تشکیل شش هزار و ۱۲۳ پرونده باارزش یک هزار و ۵۷۰ میلیارد ریال، انهدام ۹ باند قاچاق سازمان‌یافته و دستگیری چهار هزار و ۷۸۷ نفر در سال ۹۵ انجام‌گرفته است، ۸۳ درصد این پرونده‌ها توسط ناجای استان، هفت درصد توسط اداره کل اطلاعات و مابقی توسط سایر سازمان‌های ذی‌ربط تشکیل‌شده است.

* ۱۰ قلم عمده کشفیات کالای قاچاق در استان اصفهان

وی لوازم‌خانگی، لوازم‌یدکی خودرو، مواد غذایی، طلا و مصنوعات، برنج، پوشاک، اسباب‌بازی، تلفن همراه، آرایشی و بهداشتی و پارچه را ۱۰ قلم عمده کشفیات در سال گذشته عنوان کرد و افزود: پرونده‌های در رابطه با قاچاق سازمان‌یافته و کالاهای ممنوعه توسط دستگاه قضایی استان و سایر پرونده‌های قاچاق در تعزیرات حکومتی استان موردبررسی قرار می‌گیرد.

* مهم‌ترین پرونده های کشفیات کالای قاچاق در سال ۹۵

رئیس کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اصفهان با اشاره به مهم‌ترین پرونده های کشفیات کالای قاچاق در سال ۹۵، گفت: کشف شیشه و بلور در پنج انبار باارزش ریالی ۴۰ میلیارد ریال، کشف و ضبط یک هزار و ۱۵۲ کولرگازی، محموله لوازم‌خانگی در جاده فرودگاه، پنج فقره کالای قاچاق فلزهای گران‌بها به ارزش ۱۱۰ میلیارد ریال که یک‌قلم آن کشف ۷۸ کیلوگرم مصنوعات طلای قاچاق بوده است (بیشتر مصنوعات قاچاق از کشور امارات واردشده است) و یک محموله گوشی تلفن همراه به تعداد سه هزار و ۳۰۰ دستگاه به ارزش ۲۵ میلیارد ریال، ازجمله مهم‌ترین پرونده‌های کشفیات کالای قاچاق در سال ۹۵ بوده است.

زرگرپور گفت: سال ۹۲، سه هزار و ۵۹۳ پرونده، سال ۹۵، شش هزار و ۱۲۳ پرونده در خصوص قاچاق کالا تشکیل‌شده که نشان از رشد ۷۰ درصدی آن دارد، ارزش ریالی کشفیات در سال ۹۲، ۴۶۷ میلیارد ریال و در سال ۹۵ با رشد ۲۵۰ درصدی به مبلغ یک هزار و ۵۷۰ میلیارد ریال رسیده است، سال ۹۲ شش باند قاچاق سازمان‌یافته متلاشی شد درصورتی‌که در سال گذشته ۹ باند قاچاق منهدم شد.

وی بابیان اینکه در رابطه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در یک برنامه راهبردی تا سال ۹۸، پنج راهبرد را مدنظر قرار داده‌ایم، گفت: سالم و شفاف‌سازی گردش پول و ارز، بهبود و تسهیل تجارت قانونی، ساماندهی و کنترل مؤثر مرزها و مبادی ورود و خروج کالا، افزایش خطر قاچاق کالا و ارز پیش از مبادی تا عرضه و افزایش سطح فرهنگی این پنج راهبرد را تشکیل می‌دهند.

* طراحی ۹ سامانه اصلی و ۳۷ زیرسامانه برای مقابله با کالای قاچاق و ارز

رئیس کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اصفهان با اظهار اینکه در یک طرحی جامع و هوشمندانه سیستمی طراحی‌شده که از زمان ورود کالا به مرز تا رسیدن به دست مصرف‌کننده، زیر نظر هست، گفت: سامانه امور گمرکی، سامانه نظارت بر فرآیند تجارت، سامانه رتبه‌بندی اعتباری، سامانه پرتابل ارزی، سامانه حمل‌ونقل، سامانه محکومان قاچاق، سامانه نظارت بر تجارت ایران، سامانه جامع انبارها و سامانه جامع مبارزه با قاچاق، ۹ سامانه‌ای هستند که به همراه ۳۷ زیرسامانه دیگر اگر به‌طور ۱۰۰ درصد اجرایی شوند (البته برخی از این سامانه به مرحله ۱۰۰ درصد اجرا رسیده‌اند) میزان قاچاق به حداقل می‌رسد.

زرگرپور در پاسخ به سؤال خبرنگاری اظهار کرد: مسئولان ذی‌ربط باید در امر مبارزه با قاچاق کالا از مرز جدیت کامل را داشته باشند، اگر کالای قاچاق توسط برخی فعالان اقتصادی عرضه نشود مردم هم استقبالی در خرید نداشته باشند، به طور قطع شاهد کاهش میزان ورودی کالای قاچاق خواهیم بود.

وی با بیان اینکه استان اصفهان دارای ۱۶۰ هزار واحد صنفی است، گفت: در جلسه ای با حضور اصناف از آن ها خواسته ایم تا  عَلَم مبارزه با قاچاق کالا و ارز را خودشان بلند کنند.

انتهای پیام/صاحب نیوز

درج دیدگاه

آخرین اخبار