• کدخبر: 73878
  • تاریخ انتشار خبر: ۳:۲۲ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
مدیرکل زندان‌های استان خبر داد

ورود ۸۱ درصدی زندان اولی در سال ۹۵/ فعالیت ۹۵ درصدی فرهنگی در زندان‌های استان اصفهان

گرجی زاده گفت: ۸۱ درصد ورودی زندانیان در سال ۹۵ برای اولین بار به زندان آمده بودند. به گفته این مسئول در همین سال ۹۵درصد فعالیت های سازمان زندان ها فرهنگی بوده است.

به گزارش اصفهان بیدار، مدیرکل سازمان زندان‌ها، اقدامات تأمینی و تربیتی استان اصفهان پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: به دلیل حاکمیتی بودن زندان‌های کشور و محدودیت‌های قانونی از ارائه برخی گزارش‌ها معذور هستیم.

اسدالله گرجی زاده بابیان اینکه زندان‌ها در جامعه اسلامی با سایر اقصی نقاط جهان متفاوت است، گفت: بیشترین فعالیت ما در حد ۹۵ درصد فعالیت فرهنگی است.

وی بابیان اینکه اگر بخواهیم خلاصه‌ای از مشکلات جامعه را نظاره کنیم در زندان‌ها می‌توان آن‌ها را مشاهده کرد، اظهار کرد: مسئولان برای شناخت مشکلات جامعه می‌توانند به زندان‌ها سرکشی کنند و با چکیده ای از معضلات و مشکلات افراد از نزدیک آشنا شوند.

مدیرکل سازمان زندان‌ها، اقدامات تأمینی و تربیتی استان اصفهان، با اشاره به برخی از مشکلات در سطح جامعه، گفت: مسائل فرهنگی و قانونی در زندانی شدن افراد تأثیرگذار است، لذا باید در زمینهٔ فرهنگ‌سازی گام‌های اساسی برداشت که نتیجه آن کاهش زندانیان خواهد بود.

گرجی زاده بابیان اینکه قوانین زیادی در کشور وجود دارد ولی ممکن هست به‌درستی اجرا نمی‌شود، گفت: اگر زندان‌ها را درست درک نکنیم قطعاً به‌صورت تسلسل وار به سطح جامعه مشکلات کشیده خواهد شد.

وی ادامه داد: اگر از زن و فرزند فرد زندانی حمایت‌های لازم صورت نگیرد احتمال گرایش آن‌ها به تخلف‌ها وجود دارد، نباید با چشم بد به آن خانواده نگاه کرد، جامعه باید درک درستی از خانواده زندانی داشته باشد و آن را از خود زندانی جدا بداند.

مدیرکل سازمان زندان‌ها، اقدامات تأمینی و تربیتی استان اصفهان با تأکید بر اینکه باید از خانواده زندانیان پشتیبانی کرد، اظهار کرد: این خانواده را ازلحاظ درمانی، فرهنگی، تأمین اجتماعی و … باید حمایت کرد و آن را به حال خود رها نکنیم.

گرجی زاده بابیان اینکه زندانی برای تنبیه به زندان‌ها ارجاع داده می‌شوند، تصریح کرد: نباید پس از آزادی زندانی ها فقط برای سوءپیشینه این افراد را از جامعه طرد کرد؛ سازمان زندان‌ها تمام تلاش خود را برای اصلاح این افراد انجام می‌دهد.

وی اظهار کرد: ما زندانیانی داریم که در زندان حافظ قرآن و نهج‌البلاغه شده‌اند، لذا جامعه باید از آن‌ها حمایت‌های لازم را داشته و دست رد به آن‌ها نزند تا بتوانند در شغل مناسب فعالیت کنند و دوباره به انجام جرم و بزه گرایش پیدا نکند.

مدیرکل سازمان زندان‌ها، اقدامات تأمینی و تربیتی استان اصفهان با تأکید بر اینکه همه موظف برای پیشگیری در وقوع جرم هستیم، گفت: سال ۹۵، ۳۰ هزار و ۵۰۰ نفر ورودی به زندان داشته‌ایم که نسبت به سال ۹۴ حدود ۱٫۸ درصد کاهش ورودی‌ها را نشان می‌دهد.

گرجی زاده گفت: ۸۱ درصد ورودی زندانیان در سال ۹۵ برای اولین بار به زندان آمده بودند، ۹۶ درصد مرد و چهار درصد زن، ۵۷ درصد زندانیان متأهل، سه درصد بی‌سواد بوده‌اند.

وی در مورد مرخصی‌های سال ۹۵ به زندانیان، گفت: ۵۷ هزار و ۶۰۰ مورد مرخصی به زندانیان استان داده‌شده است.

مدیرکل سازمان زندان‌ها، اقدامات تأمینی و تربیتی استان اصفهان اظهار کرد: ۱۰ هزار و ۳۰۰ نفر زندانی مرخصی در سال ۹۵ رفته‌اند که مجموع روزهای مرخصی رفته ۵۶۳ هزار روز می‌شده است.

گرجی زاده از بازدید بیش از دو هزار مورد توسط قضات از زندان‌های استان در سال ۹۵ خبر داد، گفت: ۲۹ هزار نفر در سال ۹۵ از بند زندان رهایی یافته‌اند.

وی ادامه داد: آزادی مشروط ۱۰ هزار و ۲۰ مورد، آزادی توسط خیران ۴۳۰ نفر در ایام ماه مبارک رمضان، شورای حل اختلاف داخل زندان ۶۳۱ مورد رسیدگی شده است.

مدیرکل سازمان زندان‌ها، اقدامات تأمینی و تربیتی استان اصفهان از حافظ قرآن شدن ۲ هزار و ۴۰۰ نفر از زندانیان استان اصفهان خبر داد و گفت: یک هزار و ۱۱۵ نفر ادامه تحصیل داده‌اند، همچنین شش هزار و ۳۸۴ نفر هم مشغول اشتغال مولد شده‌اند.

گرجی زاده افزود: سه هزار و ۵۰۰ نفر از خانواده زندانیان تحت پوشش انجمن حمایت از زندانیان و یک هزار و ۱۳۵ خانواده نیز تحت پوشش بهزیستی قرارگرفته‌اند.

وی از تخصیص حقوق و دستمزد دو میلیارد تومان به ۶ هزار و ۳۸۴ اشتغال مولد خبر داد و گفت: ۳۵۱ هزار ویزیت پزشک، ۱۲ هزار مورد خدمات دندانپزشکی و تعداد بالایی هم خدمات تخصصی پزشکی به زندانیان استان ارائه‌شده است.

مدیرکل سازمان زندان‌ها، اقدامات تأمینی و تربیتی استان اصفهان بابیان اینکه از سال ۸۰، شش هزار و ۳۰۰ نفر توسط ستاد دیه استان آزادشده‌اند، اظهار کرد: سال گذشته ۴۳۰ نفر به دست خیران و گذشت شکات از بند زندان رهایی یافته بودند.

گرجی زاده در رابطه با جرم‌ها اظهار کرد: مواد مخدر با ۲۶ درصد در رتبه اول ورودی‌ها هستند و ۵۰ درصد موجودی‌ها در زندان‌های استان مرتبط با این جرم است، سرقت با ۲۰ درصد، جرم علیه اشخاص ۱۴ درصد و محکومیت‌های مالی با ۱۳ درصد در جایگاه‌های بعدی قرارگرفته‌اند.

وی ادامه داد: تعداد زندانی‌های کشور در بین کشورهای اسلامی رتبه اول، در بین کشورهای آسیا چهارم و در بین کشورهای جهان رتبه هشتم است.

مدیرکل سازمان زندان‌ها، اقدامات تأمینی و تربیتی استان اصفهان اظهار کرد: تقریب موجودی زندانیان در زندان مرکزی سه برابر موجودی ممکن هست که کار اصلاح و تربیتی را با مشکل روبرو می‌کند.

گرجی زاده بابیان اینکه یک هزار و ۴۰۰ عنوان مجرمانه منجر به زندان وجود دارد، تأکید کرد: مردم نباید مُصر در فرستادن افراد به زندان باشند؛ زندان را باید به‌عنوان آخرین راهکار در نظر گرفت و از طرق دیگر برای اصلاح افراد باید گام برداشت.

وی بابیان اینکه محل زندان جدید اصفهان پیش‌بینی‌شده است، گفت: ۳۶۰ میلیارد برای آن مدنظر قرارگرفته ولی هنوز تأمین اعتبار آن انجام‌نشده است، مطالعات در این رابطه صورت گرفته است.

مدیرکل سازمان زندان‌ها، اقدامات تأمینی و تربیتی استان اصفهان بابیان اینکه یک هزار و ۷۳۴ از زندانیان در سال ۹۵ عفو خورده‌اند، گفت: ۱۲۰ مورد از زندانیان در سال ۹۵ به دلیل پایان حبس و رضایت شاکی پس از مرخصی به زندان بازنگشته‌اند.

گرجی زاده از بهره‌برداری زندان نجف‌آباد با ظرفیت ۷۵۰ نفر خبر داد و افزود: به خواست خدا زندان کاشان با هزینه ۳۲ میلیارد تومان نیز تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی از درجه‌یک بودن زندان اصفهان در سطح کشور گفت و ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی‌ها در نظر گرفته‌شده که زندان‌های موجود در شهرها به فروش برسد و زندان‌های جایگزین ساخته شود.

مدیرکل سازمان زندان‌ها، اقدامات تأمینی و تربیتی استان اصفهان گفت: ۷۰ درصد افرادی که وارد زندان می شوند دچار مشکل اعتیاد هستند و با این مشکل دست به گریبان هستند ولی ۵۰ درصد موجودی زندان های استان معتاد هستند که در زندان تحت درمان قرار می گیرند.

به گزارش صاحب نیوز، اسدالله گرجی زاده مدیرکل سازمان زندان‌ها، اقدامات تأمینی و تربیتی استان اصفهان به عنوان مدیر و کارمند نومنه دستگاه قضایی کشور در سال ۹۶ معرفی شده است.

انتهای پیام/صاحب نیوز

درج دیدگاه

آخرین اخبار