• کدخبر: 73942
  • تاریخ انتشار خبر: ۱:۰۶ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۴/۲۱
اصفهان به رنگ خدا؛گفتگو با فعال فرهنگی استان

شبهات حجاب هزار ۴۰۰ سال پیش در قرآن پاسخ داده شده اند/ اجتماع روز حجاب پیام دعوت است نه نفاق

پیام ما در این تجمع این نیست که بخواهیم مرزی بین چادری ها و بد حجاب ها بکشیم بلکه می خواهیم از آنها برای پیوستن به این جمعیت عظیم دعوت کنیم؛ بدنه جامعه ما بنده وسیعی است و همه، مردم جامعه ما هستند و ما به هیچ عنوان مرزی بین مردم قائل نمی شویم.

حجت الاسلام علی فتاحی فعال فرهنگی و اجتماعی استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار اصفهان بیدار درباره شبهه هایی که در مورد حجاب و عفاف مطرح می شود اظهار کرد: اگر در آیات قرآن دقت کنیم متوجه می شویم که خداوند متعال در بحث حجاب نکاتی را بیان کرده اند که بسیار حائز اهمیت بوده و باید به آن توجه خاصی داشته باشیم.

فتاحی تصریح کرد: گاهی شبهاتی در خصوص نوع پوشش و حجاب در سطح جامعه و فضای مجازی مطرح می شود و بیان می کنند که حجاب صرفا چادر نیست؛ اما قرآن هزار و ۴۰۰ سال پیش به این مسئله پاسخ داده، در آیه ۵۹ سوره احزاب عبارت «جَلاَبِیبِهِنَّ »نوع پوشش که همان چادر است را مشخص کرده.

وی ادامه داد: در این آیه شریفه اینگونه گفته شده که خانم ها باید پوششی داشته باشند که از سر تا به پا باشد و این همان چادر است.

این فعال فرهنگی در خصوص شبهه های مطرح شده در خصوص رنگ مشکی چادر گفت: بعضی افراد شبهه در رنگ چادر نیز وارد کرده اند که باز هم قرآن در همین آیه شریفه به آن پاسخ داده است؛ در زبان عربی بیان سیاهی شب از عبارت «جلب لیل» استفاده می شود که کلمه «جلب» نشان دهنده سیاهی شب است و در این آیه نیز برای توصیف چادر از همین ریشه استفاده شده و اینجاست که قرآن حتی رنگ چادر را نیز مشخص می کند.

حجاب، محدودیت یا امنیت؟!

حجت الاسلام فتاحی تصریح کرد: شاید حجاب به ظاهر محدودیتی داشته باشد اما اگر همین محدودیت ظاهری است که برای انسان امنیت ایجاد می کند و انسان حاضر است این سختی را به جان بخرد و این امنیت را داشته باشد.

وی گفت: مدتی پیش توهمی تحت عنوان چهارشنبه های بدون حجاب مطرح شد ولی ما به عنوان شهروندان این شهر اسلامی باید با اینگونه تفکرات غلط و توهمات اشتباه مقابله کنیم.

این فعال اجتماعی تاکید کرد: هر خانم یا آقایی وظیفه دارد با بی جابی که می تواند عامل نا امنی شدید اجتماعی در جامعه بشود مقابله کند.

فتاحی گفت: ما مخالف فمینیسم نیستیم اما آنچه که غرب مطرح می کند، نوعی محدودیت است  برای خانم ها و ما آن را قبول نداریم و این حقوقی دین اسلام برای خانم ها در نظر گرفته را ارزشمند می دانیم و قائل به آن هستیم و از آن دفاع می کنیم چراکه روحیه، انسانیت و شرافت یک خانم را در نظر گرفته است.

پیام حضور مردم در روز حجاب و عفاف

این فعال اجتماعی در خصوص پیام و بازتاب این اجتماع عظیم مردمی گفت: یکی از پیام های این اجتماع عظیم پاسخی قاطع به دشمن است و مردم در این اجتماع غیرت خود را به رخ دشمن می کشند؛ مخاطب پیام دیگر افرادی هستند که گاهی در جامعه شاهد بد حجابی آنها هستیم

این فعال فرهنگی تصریح کرد: نگاه ما به این افراد نگاه ایجابی است و نه سلبی؛ ما با این تجمع نمی خواهیم که به افراد بی حجاب، ظاهر یک گناهکار مطلق را بدهیم و پیام ما برای این افراد این است که اگر در جایگاه بلند مرتبه حجاب قرار بگیرند در حقیقت به یک جایگاه سرشار از امنیت وارد می شوند.

حجت الاسلام فتاحی گفت: پیام ما در این تجمع این نیست که بخواهیم مرزی بین چادری ها و بد حجاب ها بکشیم بلکه می خواهیم از آنها برای پیوستن به این جمعیت عظیم دعوت کنیم، این دعوت عصر امروز به صورت چند ده هزار نفری صورت خواهد گرفت؛ بدنه جامعه ما بنده وسیعی است و همه، مردم جامعه ما هستند و به هیچ عنوان مرزی بین مردم قائل نمی شویم.

حجاب و تحکیم خانواده

این مشاور خانواده با اشاره به بررسی های دقیق انجام شده در مسئله طلاق گفت: بررسی این امر نا پسند نشان می دهد در سال های اخیر که فضای مجازی بسیار به این مسئله دامن زده است.

وی ادامه داد: فضای مجازی و ماهواره کمک کرده تا مردم به سمت طلاق سوق پیدا کنند؛ ریشه یابی خوبی انجام شده که بیشتر افراد که ازدواجشان به طلاق منجر شده از جهت حجاب ظاهری و عفت درونی ایراد داشتند.

حجت الاسلام فتاحی تصریح کرد: عفاف به عنوان یک مبحث درونی و حجاب به عنوان یک مسئله بیرونی و اجتماعی زمانی که کنار یکدیگر قرار بگیرند می توانند باعث تحکیم کانون خانواده بشوند.

وی ادامه داد: عفاف و حجاب دو بال برای یک خانم هستند که باید با یکدیگر هماهنگ و همراه باشند تا به نتیجه ای خوب منجر شود و اگر یکی از این بال ها از بین رفت حتما اولین آسیبی که شخص با آن مواجه خواهد شد از بین رفتن کانون گرم خانواده است.

به گزارش اصفهان بیدار، امروز چهارشنبه ۲۱ تیرماه روز ملی حجاب و عفاف است که به همین منظور تجمعی عظیمی ساعت ۱۸:۳۰ در میدان امام اصفهان شکل خواهد گرفت که از تمام خواهران و برادران دعوت می شود در این تجمع عظیم حضور به هم رسانند.

انتهای پیام/۵۳۸۰۰

درج دیدگاه

آخرین اخبار