• کدخبر: 73984
  • تاریخ انتشار خبر: ۹:۲۶ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اصفهان مطرح کرد؛

لزوم افزایش حساسیت مردم نسبت به کالای قاچاق/ تمامی جامعه قربانیان قاچاق هستند

ایزدی بر لزوم افزایش حساسیت مردم نسبت به کالای قاچاق تاکید کرد.

به گزارش اصفهان بیدار، دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان پیش از ظهر امروز در تالار شهروند اصفهان اظهار کرد: قاچاقچیان با حیله، خدعه و فریب به دنبال ورود، صادر و فروش کالای خود در خارج از سیستم قانونی کشورها هستند.

سید مجتبی ایزدی بابیان اینکه قانون‌گذار برای مرتکبین قاچاق مجازات‌هایی را در نظر گرفته است، گفت: هر دولتی بر اساس محورهای اقتصادی خود برای مقابله با این بلیه سیاست‌هایی را مدنظر خود قرار داده و برای ورود و خروج برخی از کالاها تمهیدات ویژه‌ای را در نظر گرفته‌اند.

وی پیشگیری از شبیخون فرهنگی دشمنان را یکی از سیاست‌های اصلی دولت‌های مختلف در کشور عنوان کرد و افزود: حمایت از تولیدکنندگان داخلی و تنظیم بازار از دیگر تدابیر دولت‌ها است، اما متأسفانه برخی با نادیده گرفتن قوانین به دنبال ورود کالاهای ممنوعه یا کالاهایی خارج از ضابطه‌هایی قانونی هستند که با این کار خود ضربه به اقتصاد کشور می‌زنند.

تجار انگلیسی، اولین قاچاقچیان

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اصفهان سابقه قاچاق را به گذشته‌های دور دانست و گفت: تجار انگلیسی برای فرار از حقوق گمرکی در قرن ۱۳ هجری میلادی مبادرت به قاچاق کالا کردند که از آن با عنوان تجارت مخفی و اقتصاد پنهان یاد می‌شود.

وی بابیان اینکه این منافع به حدی زیاد بود که از آن با عنوان سلطنت تجاری در تاریخ یاد می‌شود، اظهار کرد: قانون‌گذار در زمان‌های مختلف برای برخورد با قاچاق کالا و ارز قوانین جدی را تصویب کرده است.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اصفهان خاطرنشان کرد: قانون منع خروج طلا و نقره از سرحدات در سال ۱۳۰۵ اولین مصوبه برای برخورد با قاچاق کالا در کشور بوده است.

ایزدی بابیان اینکه اولین قانون جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کشور در سال ۱۳۱۲ تصویب شد، گفت: این قانون با عنوان «قانون مجازات مرتبطین قاچاق» مشتمل بر ۵۰ ماده‌قانونی تصویب‌شده بود.

وی با اشاره به تصویب قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سوم دی‌ماه ۱۳۹۲ در ۱۰ فصل در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اجرای این قانون به جد در دستور کمیسیون‌های مبارزه با قاچاق کالا و ارز استانی است.

* تمامی جامعه قربانیان قاچاق هستند

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اصفهان بابیان اینکه موضوع قاچاق کالا به دلیل عمده بودن آن همواره چالش‌های اقتصادی و روزافزونی را برای تولید، دولت و نظام اقتصادی به همراه داشته است، تصریح کرد: جرم قاچاق درواقع یک جرم فراملی است و قربانیان قاچاق تمامی جامعه هستند.

ایزدی بابیان اینکه درگذشته صنعت نساجی در اصفهان به‌قدری گسترش داشت که از آن به‌عنوان منچستر ایران نام‌برده می‌شد، با اظهار تأسف گفت: امروز سرنوشت نساجی استان به‌گونه‌ای شده که در دو طرف زاینده‌رود هیچ نشانی از این صنعت دیده نمی‌شود.

وی با اظهار اینکه جرم قاچاق کالا در ظاهر بدون خشونت است، اظهار کرد: قربانیان این جرم شاید دچار ایراد جسمی نشوند ولی قاچاق بر پیکره اقتصادی کشور ضربه‌های مهلکی را وارد می‌کند و شهروندان نیز از تبعات منفی آن تاثیر می‌پذیرند.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اصفهان بابیان اینکه قاچاقچیان قاچاق را با نگاه رسوایی نمی‌نگرند بلکه آن را به‌عنوان افتخاری برای خود می‌دانند و نوعی شهامت برای خود تلقی می‌کنند، گفت: در بعضی از استان‌های کشور اصلاً بحث قاچاق را برای آن میزان و ملاکی قائل نیستند و حتی آن را یک خریدوفروش عادی می‌دانند و اعتقادی به تحقق جرم برای قاچاق به مفهومی که در قانون اعلام‌شده ندارند.

* لزوم افزایش حساسیت مردم نسبت به کالای قاچاق

ایزدی با اظهار اینکه هنوز در بین جامعه آن‌طور که باید حس نفرت از مسئله قاچاق وجود ندارد، اظهار کرد: متخصصان، پژوهشگران و نخبگان جامعه باید این حساسیت را در بین آحاد جامعه ایجاد کنند، به‌طور مثال مردم باید همان‌گونه که در برابر سرقت حساس هستند در مسئله قاچاق نیز حساسیت ویژه‌ای داشته باشند و متوجه آثار سوء قاچاق کالا و ارز در کشور و در سطح استان باشند.

وی بابیان اینکه عمده موضوعات قاچاق به ۱۵ عنوان اصلی تقسیم‌بندی می‌شود،‌ گفت: قاچاق کالا، ارز، انسان، سیگار و انواع مواد دخلانی، اسلحه، مهمات و مواد ناریه، احشام، طلا، جواهر، سنگ‌های قیمتی و عتیقه‌جات، خاویار و ماهی‌های خاویاری، بهداشتی، تجهیزات ماهواره‌ای، لباس و منسوجات، چوب و محصولات جنگلی، مشروبات الکلی، سوخت و فرآورده‌های نفتی ازجمله این موضوعات اصلی قاچاق کالا و ارز هستند.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اصفهان بابیان اینکه متأسفانه ۱۶ استان کشور از مبادی ورودی و خروجی کالاهای قاچاق هستند که از آن‌ها به‌عنوان استان‌های سطح یک یاد می‌شود، تصریح کرد: صادرات و واردات کالای قاچاق بستگی به میزان عرضه و تقاضا دارد.

ایزدی قایق‌ها و لنج های صیادی و مسافربری، اسکله‌های غیررسمی، هورهای طبیعی، ترانزیت داخلی و خارجی، مناطق آزاد تجاری، بازارچه‌های مرزی، گمرک پستی و مسیرهای هوایی را ازجمله مسیرهای و مبادی قاچاق کالا و ارز بیان و تأکید کرد: به حمدالله اقدام‌های پیشگیرانه و انتظامی خوبی در این زمینه صورت گرفته و کشفیات بسیار زیادی توسط دستگاه‌های انتظامی و امنیتی انجام پذیرفته است.

* رابطه قاچاق سازمان‌یافته با خط فقر در جامعه

وی بابیان اینکه اگر از ظرفیت مردمی برای مبارزه استفاده شود قطعاً شاهد نتایج درخشنده و بیشتری در این عرصه خواهیم بود، گفت: هرچقدر ارقام قاچاق سازمان‌یافته کالا در کشور افزایش پیدا بکند به همان میزان شاخص خط فقر نیز افزایش نشان می‌دهد.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اصفهان با اظهار اینکه متأسفانه قاچاقچی با نادیده گرفتن قوانین، اعتبار کشور را در نگاه دیگر کشورها پایین می‌آورد، اظهار کرد: فرار سرمایه و از بین بردن امنیت فضای اقتصادی ازجمله نتایج قاچاق کالا در یک کشور است.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

آخرین اخبار