اصفهان بیدار

برجام و اهدافی که هیچگاه برای ایران محقق نشد

کدخبر: 74031
تیر ۲۹, ۱۳۹۶ در ساعت ۲:۰۵ ب.ظ

اصفهان بیدار – علی نیکنام/ [1] برجام، آفتاب تابان؛ قرار داد یا بهتر است بگوییم قطعنامه ای که قرار بود در وهله اول باعث لغو تمامی تحریم های ظالمانه بر علیه ایران شود؛ این روزها دومین سالگرد عقد این قرارداد نیز بی صدا و بی اثر گذشت.

برجام قراردادی بود که ایران برای مذاکرات آن پای میز گفتگو با کشورهای موسوم به ۵+۱ رفت، شورایی که هدف اصلی اش را بررسی مسائل هسته ای ایران قرار داده است و بررسی مسائل هسته ای ایران وابسته به نظر این شورا  به نظر می رسید.

در حالی که برجام برای لغو تحریم های ظالمانه و به رسمیت شناختن تاسیسات و فعالیت های هسته ای ایران تصویب شد، طبیعتا باید این توافق این موضوع را اثبات می کرد.

رئیس دولت یازدهم هدف نهایی از این قطعنامه را در وهله اول لغو تمامی تحریم های ظالمانه علیه ایران می نامید، در حالی که در سالگرد یک سالگی برجام سید عباس عراقچی مسئول پیگیری اجرای برجام و مذاکره‌کننده ارشد تیم هسته‌ای ایران نظر دیگری داشت:« با گذر یک سال از دستیابی به توافق هسته‌ای در موقعیتی قرار گرفته‌ایم که می‌توان قضاوت کرد آیا ایران به اهدافی که دنبال می‌کرده، رسیده است یا نه. مشکلی که این روزها به صورت برجسته خود را نشان می‌دهد آن است که برخی در داخل «برجام» و دستاوردهای آن را به موضوع تحریم‌ها محدود کرده‌اند و براحتی ابعاد مهم آن را برای کشور نادیده گرفته‌اند و بر موضوع تحریم‌ها متمرکز شده‌اند.»

این صحبت در حالی مطرح شده است که بعد از گذشت یک سال و حتی دوسال از این برجام هنوز تحریم ها لغو نشده اند چرا که روحانی گفته بود پس از تصویب این قرارداد به سرعت تمامی تحریم ها لغو می شود.

شعار «انرژی هسته ای حق مسلم ماست» یکی از دست مایه های دولتی ها برای اولین سالروز تصویب برجام بود، آن ها معتقد بودند که باید این شعار عملی شود یعنی حق ما تثبیت شود، در حالی که ایران در این سال ها با تمامی مشکلات و فشارها به اورانیوم غنی شده ۲۰ درصدی رسیده بود و به نوعی می توان گفت گه محدودیت ها باعث شد دانشمندان ایرانی به سرعت مسیر کسب این علوم را بپیمایند.

اما شخصی مانند عباس عراقچی در مصاحبه خود با روزنامه ایران مدعی شده بود که باید اول ببینیم آیا ما به سطح اورانیوم غنی شده ۲۰ درصدی نیاز داریم یا خیر؟ این صحبت درحالی مطرح شد که این فرد تمام ۱۲ سال سختی که ایرانیان برای دست یابی به این علوم را تحمل کرده اند تخریب و آن را بی ثمر دانست درحالی که هنوز مشخص نیست اگر این موضوع به اورانیوم ۲۰ درصد نمی رسیدیم و به این علم دست نمی یافتیم آیا در حال حاضر گروه ۵+۱ اجازه دستیابی به این علوم را به ما می داد و یا خیر؟

به گفته مسئولان دولتی هدف اصلی از تصویب برجام تثبیت و به رسمیت شناختن تاسیسات و فعالیت های هسته ای ایران بود بعد تحریم ها در ذیل آن تعریف می شد درحالی که رهبر معظم انقلاب در اولین شروط خود برای تصویب برجام، هدف از این قرار داد را «لغو تحریم های ظالمانه‌ی اقتصادی و مالی» عنوان می کنند.

باز هم دولتی ها بر این موضوع معتقد اند که باید به بهانه اعتمادسازی و توسعه سطح همکاری ها ما به مقدار کمی برنامه های هسته ای خود را البته به صورت موقتی کاهش می دادیم، این درحالی است که در متن برجام قید شده است که این برنامه(کاهش سطح فعالیت های هسته ایران) به مدت ۱۰ سال طول می کشد و پس از آن دوباره تمدید می شود.

با این تفاسیر طبیعی است که در این سالگرد دولتی ها خاموشی پیشه کنند و لب به سخن از برجام به میان نیاورند با این حال ادامه داشتن برجام و سود آن برای ایران هنوز در هاله ای از ابهام است، این در حالی است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان از بی اعتمادی به امریکایی ها و عمل نکردن به برجام توسط آنها سخت گفته است.

انتهای پیام/۵۳۸۰۱


[1] اصفهان بیدار – علی نیکنام/: http://esfahanebidar.ir/