• کدخبر: 74656
  • تاریخ انتشار خبر: ۹:۴۵ ق.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۵/۳۱
حکایتی بی پایان، کیفیتی نه چندان

افزایش ۵۰ درصدی نرخ تاکسی در چهار سال گذشته/ تصویب افزایش ۱۰ درصدی کرایه تاکسی های حاشیه شهر

هر ساله نرخ تاکسی توسط شورای شهر با تغییراتی روبرو می شود و امسال نیز درحالی که نرخ تاکسی های حاشیه شهر با افزایش ۱۰ درصدی همراه شد، رییس کمیسیون اقتصادی شورای شهر این افزایش را هماهنگ با ارتقا خدمات ندانست.

به گزارش اصفهان بیدار، نرخ کرایه تاکسی های شهری هرساله به میزان معینی افزایش می یابد، سال ۹۵ نیز طبق مصوبه شورای شهر در آخرین روزهای سال این نرخ افزایش یافت.

اما موضوع به همین جا ختم نمی شود زیرا با افزایش نرخ کرایه تاکسی انتظارات مردم از خدمات تاکسی ها نیز افزایش می یابد، درحالی که هیچ خدمات اضافه ای به مسافران تا به امروز ارائه نشده است.

افزایش قیمت ارتقاء کیفیت خدمات را به همراه داشته است؟

با این حال لایحه ای که اوایل سال ۹۶ مبنی بر افزایش ۱۰ درصدی نرخ کرایه تاکسی ها به شورای شهر ارسال شده بود، این هفته در صحن علنی شورای شهر مورد بررسی قرار گرفت.

هنگام بررسی این لایحه فتح الله معین رییس کمیسیون امور اقتصادی و حقوقی شورای شهر اصفهان گفت: از اولین روز شورای چهارم تا به امروز ۵۰ درصد به نرخ کرایه تاکسی ها اضافه شده است اما در این دوره هیچ گونه افزایش کیفیتی را شاهد نبوده ایم.

وی افزود: این درحالی است که اگر این قیمت افزایش نداشته باشد، رانندگان تاکسی در محل استانداری تجمع خواهند کرد.

این نشان می دهد که شورای شهر در مضیقه ای از باید ها و نباید ها مانده است و نمی داند منافع شهر، تاکسی داران و یا مسافران را در مورد این موضوع مورد توجه داشته باشد.

ابوالفضل قربانی عضو کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر نیز با بیان اینکه این لایحه مربوط به پنج ماه پیش بوده است، گفت: شاید افزایش قیمت در همان بازه زمانی معقول و منطقی تر بود، اما اکنون تصمیم گیری در این مورد سخت شده است و به نظر می رسد بر خلاف میل باطنی چاره ای جز افزایش قیمت نداشته باشیم.

در این جلسه عباس حاج رسولی ها عضو کمیسیون عمران شورای شهر، تعیین تکلیف در مورد این موضوع را یکی از وظایف شورا بیان کرد که قانون آن را تعریف کرده است.

وی افزود: به هر حال باید نرخی برای امسال تعیین شود و حداقل آن به نظر ۱۰ درصد است و پیشنهاد می کنم به افزایش این رقم رای دهید.

ورود شهرداری نتیجه ای جز افزایش قیمت ندارد

یکی از تاکیداتی که امروزه به کرار از مسئولان کشوری و شهری می شنویم مسئله برون سپاری و توجه به اصل ۴۴ قانون اساسی است.

این درحالی است که صاحب نظران معتقدند که ورود دستگاه های دولتی و حاکمیتی به مسائل اجرایی باعث کاهش کیفیت خدمات و افزایش قیمت ها می شود.

تاکسی های آنلاین هم که اولین تجربه خصوصی سازی را به خود دیده، تا به امروز تجربه موفقی بوده است.

وقت آن نرسیده که دولت به فکر سازماندهی تاکسی آنلاین باشد؟

سید احمد عاملی، رییس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر اصفهان در ادامه رسیدگی به این لایحه گفت: با ورود تاکسی های اینترنتی ۵۰ درصد از هزینه شهروندان کم شده است، آیا وقت آن نرسیده است که دولت و شورای اشتغال به فکر توسعه این ها باشند؟

وی ادامه داد: ورود شهرداری به مباحث تاکسیرانی چیزی جز افزایش هزینه را نداشته است و نباید فرصت پیش آمده از جوانان گرفته شود زیرا این نوع فعالیت در زمینه توسعه اشتغال تاثیر گذار است.

حسین جعفری مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری اصفهان، در جلسه علنی شورای شهر گفت: در شیوه نامه جدید تاکسیرانی لحاظ شده که ۸۰ درصد از تاکسی های اینترنتی دو برنامه معروف باید از خودروهای سازمان تاکسیرانی باشد.

وی اضافه کرد: افزایش نرخ کرایه برای خطوط حاشیه شهر، مطرح شده که در شورای سازمان هم تصویب شده است.

این مقام مسئول دلیل درخواست سازمان تاکسیرانی برای افزایش کرایه تاکسی های حاشیه ای را افزایش دستمزد و بیمه پرسنل این سازمان دانست.

در پایان بررسی ها، این لایحه با رای اکثریت به تصویب رسید و از این پس تاکسی های حاشیه شهری با افزایش ۱۰ درصدی (قیمت و تاکسی های شهری بدون تغییر در نرخ کرایه) به کار خود ادامه می دهند.

انتهای پیام/ ۵۳۸۰۱

درج دیدگاه

آخرین اخبار