• کدخبر: 74697
  • تاریخ انتشار خبر: ۱:۲۹ ب.ظ - جمعه ۱۳۹۶/۰۵/۲۷
در هم‌اندیشی فعالان تئاتر مطرح شد

لزوم ایجاد یک تشکل صنفی برای فعالان حوزه نمایش/ اعتراض به ناعدالتی در اختصاص سالن‌های بخش خصوصی

ظهر امروز نشست هم‌اندیشی فعالان حوزه تئاتر و نمایش در مجتمع مطبوعاتی اصفهان برگزار شد که افراد به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود در تشکیل یک تشکل صنفی پرداختند و مشکلات حوزه تئاتر اصفهان را در جمع خود مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش اصفهان بیدار، ظهر امروز نشست هم‌اندیشی فعالان حوزه تئاتر و نمایش در مجتمع مطبوعاتی اصفهان برگزار شد؛ در این نشست که سرپرست‌های گروه‌های نمایشی در اصفهان هم حضور داشتند، افراد به بیان دیدگاه ها و نظرات خود در تشکیل یک تشکل صنفی پرداختند و مشکلات حوزه تئاتر اصفهان را در جمع خود مورد بررسی قرار دادند.

اهم موضوعات مطرح شده در این نشست شامل عدم وجود صنف تئاتر در نمایش، عدم اجرای درست وظایف انجمن هنرهای نمایشی در اصفهان، شفافیت مالی و کاری، اختصاص ناعادلانه سالن‌های بزرگ شهر به افراد خاص و بی‌مهری‌ها به تئاتر کودک بود، در پایان این نشست هم برای تشکیل خانه تئاتر اصفهان که زیرمجموعه‌ای از خانه تئاتر تهران با ریاست اصغر همت باشد رأی‌گیری به عمل آمد و موافقان در نامه‌ای امضای خود را ثبت کردند، روز گذشته هم برخی فعالان حوزه نمایش و تئاتر با معاون فرهنگی اداره ارشاد اسلامی دیدار داشتند و به بیان مشکلات و چالش‌های خود در اجرای تئاتر پرداختند.

امید نیاز در این نشست با اشاره به اینکه تئاتر هویت و ویترین فرهنگ هر کشوری است، اظهار کرد: هنوز هیأت مؤسسی برای تشکیل شعبه خانه تئاتر در اصفهان تشکیل نشده است و بنده هم هیچ ادعایی در این زمینه ندارم، از آنجا که انجمن هنرهای نمایشی صرفا یک واسطه مالی در اجراهای تئاتر است و نمی‌تواند عضو بگیرد و کسی هم نمی‌تواند در آن سهیم باشد، خانه تئاتر که سابقه‌ای ۲۰ ساله در تهران دارد و توسط عزت الله انتظامی تأسیس شده  می‌تواند مطالبه‌گر مشکلات صنوف مختلف تئاتر در اصفهان باشد.

وی افزود: خانه تئاتر تمام کارهای خود را به واسطه انتخابات پیش می‌برد و هر ۶ ماه یک بار مجمع عمومی برگزار می‌کند با گرفتن حق عضویت اداره می‌شود و می‌تواند تصمیم‌گیر و سیاست‌گذار هم باشد.

مدیر مرکز یونیما اصفهان یاد آور شد: با وجود یک تشکل صنفی می‌توان جلوی کسانی که با لابی‌گری بیش از دیگران در سالن‌های بزرگ شهر اجرا می‌روند گرفت، همچنین می‌توان بحث درجه‌بندی تئاترها را بر حسب کیفیت آثار و اختصاص سالن‌های شهر پیگیری کرد، بعد از گذشت سال‌ها هنوز در اصفهان یک بلیت واحد برای تئاترهای مختلف در نظر گرفته نشده است.

نیاز تأکید کرد: ۱۲ سال است عضو خانه تئاتر اصفهان هستم و تصمیمی هم ندارم رئیس خانه تئاتر اصفهان باشم ولی معتقد هستم که باید برای شهر خودم کاری انجام دهم، تشکیل خانه تئاتر می‌تواند به ارتباط‌گیری با اساتید این حوزه نیز بیشتر کمک کند؛ اگر اکثریت هنرمندان شهر خواهان تأسیس خانه تئاتر در اصفهان باشند، اداره ارشاد هم پیش از این موافقت خود را اعلام کرده و می‌توان برای تشکیل آن اقدام کرد.

وی خاطرنشان کرد: اختصاص سالن بزرگ فرشچیان نباید به صورت اجاره‌ای باشد، این حق اهالی تئاتر اصفهان است که اگر نمایش خوبی را روی صحنه برده‌اند به صورت رایگان از این سالن استفاده کنند ولی حتی بنرهای تبلیغاتی آن هم اجاره‌ای شده که در جلسه دیروز توانستیم حداقل یک بنر آن را رایگان کنیم.

در ادامه این نشست شفق کاظمی به عنوان هنرمندی که ۱۸ سال در اصفهان فعالیت داشته به بیان دیدگاه‌های خود پرداخت و از وضعیت نامناسب اختصاص سالن فرشچیان گلایه کرد و خواهان ایجاد کارگروه تخصصی برای ارزیابی نمایش‌ها و اختصاص سالن متناسب با آن شد.

دیگر فعالان حوزه نمایش هم به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند و خواستار شدند که یا سقفی برای حمایت از تئاترها تعیین نشود و یا مسؤولان نسبت به همان سقف تعیین شده پای‌بند باشند.

برای شرکت در این نشست و شنیدن سخنان فعالان حوزه نمایش از مسؤولان ارشاد و شهرداری و شورای شهر هم دعوت به عمل آمده بود که هیچ یک در آن شرکت نکردند.

انتهای پیام/فارس/۵۳۸۰۳

درج دیدگاه

آخرین اخبار