• کدخبر: 74823
  • تاریخ انتشار خبر: ۴:۱۹ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۵/۲۹
اصفهان بیدار گزارش میدهد

ادامه رشد قیمت دلار در بازار صرافی‌ها/ سبزپوشی شاخص بورس با حمایت نمادهای فلزی و پالایشی

بازارهای مالی شهر در ابتدای هفته با رشد ارزش سهام در اکثر نمادهای فعال بازار بورس، افزایش مجدد قیمت دلار در بازار صرافی‌های شهر و افت قیمت سکه در بازار طلافروشی‌های شهر همراه شدند.

به گزارش اصفهان بیدار، بازارهای مالی شهر در ابتدای هفته با رشد ارزش سهام در اکثر نمادهای فعال بازار بورس، افزایش مجدد قیمت دلار در بازار صرافی‌های شهر و افت قیمت سکه در بازار طلافروشی‌های شهر همراه شدند.

در حالی‌ که در روزهای اخیر توجه به سمت تغییر کابینه دولت جلب شده است و فعالان بازارهای مالی در انتظار انتخاب سکان‌داران وزارتخانه‌ها هستند، دلار همچنان به روند مثبت و رو به رشد خود ادامه می‌دهد و به‌ خوبی از مقاومت خود عبور کرده است.

در این میان مهم‌ترین اخبار اقتصادی که پیرامون بازارهای مالی شنیده شد و بر روند معاملاتی این بازارها تأثیر گذاشت، به‌ پیش‌بینی ضوابط ورشکستگی بانک‌ها، صادرات ۸۰ میلیون دلار خوراک دام، تثبیت قیمت تخم‌مرغ در بازار، کاهش قیمت طلای جهانی به دنبال تغییرات در کاخ سفید، رشد ۲۸ درصدی آمار اجاره‌نشین‌ها در کشور، نزدیک شدن قیمت نفت به ۵۳ دلار، قیمت هر کیلو مرغ ۷ هزار و ۶۰۰ تومان، رکورد زدن بازار مشتقه بورس و ضرورت تشکیل کانون صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازار سرمایه اختصاص داشت.

*تلاش نمادهای پالایشی و فلزی برای سبز ماندن شاخص

بازار بورس در این روزها رشد مداوم و ملایمی را به تصویر کشیده است و یکی از کم حاشیه‌ترین بازارهای مالی این روزها به شمار می‌رود.

بر همین اساس بار دیگر شاخص بورس رشد ۲۱۳ واحدی را تجربه کرد و به عدد ۸۱ هزار و ۹۵۴ رسید که این امر به یاری نمادهای پالایشی و فلزی صورت گرفت.

از مهم‌ترین نمادهایی که شاخص این بازار را در رشد ۲۱۳ واحدی در این روز همراهی کرد، می‌توان به شتران، شبندر و فولاد اشاره کرد.

فولاد مبارکه در گروه فلزی در پی نوسانات مثبت بازار فلزات و افزایش قیمت فلزات با افزایش تقاضا روبرو شد و همین امر تأثیر معاملات مثبت این نماد را بیش‌ از پیش بر شاخص بازار منعکس کرد.

افزایش تقاضا برای خرید فلزات بر روی قیمت اکثر نمادهای گروه فلزی تأثیرگذار بود که در این میان می‌توان به نمادهای دیگری همچون ذوب، فاسمین و فباهنر اشاره کرد که با نوسانات مثبت در این روز همراه شدند و افزایش تقاضا را تجربه کردند.

گروه پالایشی نیز دیگر گروه مثبت این روز در بازار بورس بود و اکثر نمادهای این گروه با رنگ سبز بر تابلوی معاملاتی بورس منطقه‌ای اصفهان نقش بستند؛ در این میان رشد ارزش سهام در سه نماد شبریز، شاوان و شتران بیش از سایر نمادهای پالایشی نمود پیدا کرد و افزایش تقاضا در این سه نماد به تشکیل صف خرید منجر شد.

گروه خودرویی که در چند ماه اخیر به‌ عنوان یکی از لیدرهای اصلی بازار بورس مطرح بود، این روزها در جایگاه قبلی خود قرار ندارد و به‌ صورت مداوم با رشد ارزش سهام در اکثر نمادهای خودروساز همراه شده است و دیگر از معاملات روان و افزایش تقاضا خبری نیست.

در بازار امروز همچنین بیش از ۸۷۸ میلیون سهم و اوراق بهادار معامله شدند که ارزش این میزان سهم ۲ میلیارد و ۲۷۳ میلیون ریال برآورد شد.

*دلار بر مدار صعود

تحولات بازار ارز نیز در این روزها به شکل آرام و به دور از هیاهوی بازار مالی بین‌الملل در حال رقم خوردن است، دلار همچنان زیر ذره‌بین فعالان این حوزه از بازارهای مالی قرار دارد و روند مثبت و صعودی را طی می‌کند.

بعد از صعود قاطعانه این ارز به محدوده بالای سد قیمتی ۳ هزار و ۸۰۰ تومان، همچنان به دنبال افزایش تقاضایی که ایجاد شده، اهداف قیمتی بالاتری را در نظر گرفته است.

بر اساس آخرین داد و ستدهایی که فعالان این بازار بر روی دلار انجام داده‌اند، ارزش هر دلار به ۳ هزار و ۸۳۴ تومان رسیده است.

یکی از صرافان حاضر در خیابان سپه در رابطه با تحلیل خود از روند قیمتی دلار در بازارهای مالی به خبرنگار اقتصادی فارس در اصفهان گفت: اقتصاددانان و تحلیلگران این حوزه از چندی پیش افزایش قیمت دلار را بر اساس برابری نرخ ارز و تأثیر تورم بر روی این نرخ برابری پیش‌بینی کرده بودند.

وی افزود: همان‌طور که انتظار می‌رفت قیمت دلار به‌ واسطه افزایش اندک نرخ تورم و احتمال رشد بیشتر آن در دوره‌های آتی، افزایش یافت و این ارز از فریز قیمتی خارج شد.

دیگر بخش‌های بازار صرافی‌ها نیز روند معاملاتی خود را همچون روزهای گذشته دنبال کردند و تغییر چندانی در نخستین روز کاری هفته نکردند.

یورو در قیمت ۴ هزار و ۵۴۰ تومان داد و ستد شد و هر پوند انگلیس نیز به ارزش ۴ هزار و ۹۲۰ تومان برای این روز رسید.

*کاهش مجدد ارزش سکه بهار آزادی

سکه تمام بهار آزادی بار دیگر روند کاهشی به خود گرفت و در پی معاملات این روز افت ۳ هزار و ۵۰۰ تومانی را تجربه کرد تا در نهایت در قیمت یک‌میلیون و ۲۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان آرام گیرد.

نیم‌سکه بدون تغییر قیمت در دست فعالان این بازار به گردش درآمد و داد و ستدهای این بخش در قیمت ۶۲۶ هزار تومان صورت گرفت.

ربع‌سکه اما هزار تومان ارزان‌تر شد و به ارزش ۳۶۴ هزار تومان رسید، افت قیمت سکه به معاملات بازار نقدی محدود نشد و این افت دامن‌گیر بازار آتی معاملات سکه نیز شد.

بیشترین کاهش ارزش در قرارداد آتی تحویل دی‌ماه با طولانی‌ترین سررسید مشاهده شد و کمترین افت نیز در قرارداد آتی تحویل آبان ماه دیده شد که میزان افت آن با کاهش ارزش سکه در بازار نقدی برابر بود.

قیمت سکه در حالی در بازارهای داخلی افت کرد که ارزش طلای جهانی نیز در بازارهای بین‌المللی دستخوش تغییرات منفی شد.

انتهای پیام/فارس/۵۳۸۰۳

درج دیدگاه

آخرین اخبار