• کدخبر: 74866
  • تاریخ انتشار خبر: ۳:۲۳ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۵/۳۰
اصفهان بیدار گزارش میدهد

بررسی جانمایی شهرک طلا با تمرکز بر معیارهای لازم/ هموارسازی احداث شهرک‌های تخصصی با تمرکز بر پتانسیل‌های منطقه شرق اصفهان

به‌ منظور احداث شهرک طلا جانمایی و انتخاب زمین در مناطق مختلف استان اصفهان صورت گرفته و بر اساس معیارهایی از جمله نزدیکی به شهر، فراهم کردن امنیت شهرک و دسترسی به زیرساخت‌های ارتباطی چند محل نزدیک به شهر اصفهان مورد بررسی قرار گرفته است.

به گزارش اصفهان بیدار، چندی پیش برنامه احداث شهرک طلا در اصفهان مطرح شد و با توجه به پتانسیل بالای این شهر در زمینه تولید و صادرات طلا، اصفهان به‌ عنوان اصلی‌ترین قطب طلای ایران شناخته‌ شده است.

احداث شهرک طلا در شرایطی که حدود هزار و ۴۰۰ کارگاه تولیدی و ۵ هزار واحد صنفی فعال در زمینه طلا در شهر اصفهان مشغول به کار هستند، می‌تواند علاوه بر سامان‌دهی کارگاه‌های تولید طلا، شرایط جذب گردشگران در این زمینه را نیز فراهم آورد.

تا کنون به‌ منظور احداث این شهرک جانمایی و انتخاب زمین در مناطق مختلف استان اصفهان صورت گرفته است و بر اساس معیارهایی که مدنظر است، از جمله نزدیکی به شهر، فراهم کردن امنیت شهرک، دسترسی به زیرساخت‌های ارتباطی و غیره، چند محل نزدیک به شهر اصفهان مورد بررسی قرار گرفته است.

علی‌رغم پیگیری‌های به‌ عمل‌ آمده هنوز مکان مشخصی که تمام ویژگی‌های لازم برای احداث شهرک طلا را در بربگیرد، تعیین نشده است.

*پتانسیل مناسب شرق اصفهان برای احداث شهرک طلا

در سال ۸۸ بر اساس مصوبه شورای برنامه‌ریزی استان اصفهان مقرر شد به‌ منظور کاهش آثار بیان‌زدایی و فرسایش بادی معادن گچ، شن و ماسه و برداشت خاک رس و همچنین کوره‌های مرتبط با آن در مناطق سجزی، قهاب، گز و برخوار که در حوالی دشت سجزی قرار دارند تعطیل شوند و مجوزهای برداشت آن‌ها تمدید نشود تا از ورود مواد آلاینده به سطح شهر اصفهان جلوگیری شود.

کارخانه‌های آجرپزی منطقه شرق اصفهان نیز نمونه‌ای از این دست بودند که جزو کارخانه‌های آلاینده به شمار رفتند و تصمیم به تعطیلی این واحدها در آن منطقه گرفته شد و طرح جابجایی این واحدها و جانمایی مناسب برای کارخانه‌های آجر در دستور کار سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان قرار گرفت.

*ادامه توقف فعالیت کارخانه‌های آجرپزی منطقه شرق  

از آن سال تاکنون فعالیت کارخانه‌های آجرپزی به تعلیق درآمده و امکان سرمایه‌گذاری، خرید تجهیزات و ماشین‌آلات جدید و توسعه فعالیت این کارخانه‌ها فراهم نیست.

در این شرایط عملاً امکان تداوم فعالیت برای کارخانه‌های آجرپزی شرق اصفهان فراهم نیست و برای تداوم فعالیت ناچار به انتقال کارخانه‌ها به شعاع ۵۰ کیلومتری شهر اصفهان هستند.

از آنجایی که الزام برای انتقال این کارخانه‌ها وجود دارد و فعالیت کارخانه‌ها نیز در این مکان میسر نیست، بنابراین استفاده از زمین‌های کارخانه‌ها برای احداث شهرک‌هایی که آلودگی زیست محیطی ندارند می‌تواند به توسعه مناسب شهر اصفهان کمک کند.

*پتانسیل بالای منطقه شرق برای جذب شهرک‌های تخصصی

به لحاظ موقعیت جغرافیایی مناسب این منطقه و دسترسی سریع و آسان به زیرساخت‌های ارتباطی همچون فرودگاه، راه‌آهن و کمربندی شرق اصفهان، می‌تواند به‌ عنوان یکی از گزینه‌های مقرون‌ به‌ صرفه به‌ منظور احداث شهرک طلا در نظر گرفته شود.

همچنین یکی دیگر از مواردی که برای احداث شهرک طلا در استان اصفهان مطرح است، بحث نزدیکی به شهر و ایجاد امنیت لازم به‌ منظور استقرار کارگاه‌های طلاسازی و فعالیت واحدهای صنفی است که منطقه شرق به لحاظ موقعیت مناسبی که دارد، پتانسیل جذب شهرک‌های تخصصی را خواهد داشت.

در بررسی به‌ عمل‌ آمده مشخص شد زمین‌های این منطقه تمام امکانات ضروری همچون آب، برق و گاز را دارا هستند که به‌ عنوان یکی دیگر از مزایای این منطقه محسوب می‌شود.

*بهبود اشتغال منطقه شرق در شرایط رکود فضای کسب ­وکار منطقه

از دیگر سو در منطقه شرق اصفهان به دلیل تعطیلی واحدهای صنفی مذکور و خشک‌سالی اخیر زاینده‌رود، آمار بیکاری افزایش‌ یافته و بسیاری از کشاورزان این منطقه شغل خود را از دست‌ داده‌اند؛ بر همین اساس تغییر کاربری زمین‌های بلااستفاده و بهره‌گیری از آن‌ها در فعالیت‌های هم سو با حفظ محیط‌زیست می‌تواند علاوه بر کمک به جانمایی شهرک‌هایی همچون شهرک طلا و شهرک‌های کارگاه‌های نیمه مزاحم شهری، در بهبود اوضاع اشتغال منطقه نیز تأثیرگذار باشد.

امروزه با توسعه زندگی شهری و افزایش جمعیت شهر اصفهان، در برخی خیابان‌ها همچون عبدالرزاق و خیابان ولیعصر برخی کارگاه‌های نیمه مزاحم شهری به مشکلات ترافیکی و آلودگی محیط‌زیست شهری دامن زده‌اند.

انتهای پیام/فارس/۵۳۸۰۳

درج دیدگاه

آخرین اخبار