• کدخبر: 74878
  • تاریخ انتشار خبر: ۸:۰۸ ق.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۵/۳۱
رییس سازمان برنامه و بودجه کشور:

تغییر چارچوب مدیریت و ساختارها در دولت دوازدهم/ استفاده سازمان برنامه بودجه از نظرات اقتصاد دان های دلسوز برای مردم

نوبخت گفت: در آینده سازمان برنامه و بودجه از نظرات اقتصاد دان های دلسوز برای مردم استفاده می کند و این اطمینان را به مردم می دهیم که بودجه سال ۱۳۹۷ کاملا متفاوت با گذشته است.

به گزارش اصفهان بیدار، محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور شب گذشته در برنامه گفتگوی ویژه خبری، با اشاره به اینکه در دولت گذشته تصمیم داشتیم هم رکود را رفع و هم رونق را ایجاد کنیم گفت: این دو، سیاست های جداگانه ای دارند و هر دوی اینها اعمال شد، این نشان از رکود تورمی است که در کشور حاکم شده است.

وی با اشاره به وعده های دولت برای تحقق رشد هشت درصد اقتصاد گفت: رقمی از این نرخ هرساله باید ایجاد و هرساله ۱ میلیون فرصت شغلی ایجاد شود، همچنین فقر مطلق باید تا پایان دوره رفع شود و اینها اقداماتی سنگین است.

نوبخت با اشاره به تیم اقتصادی دولت گفت: باید اقدامات لازم برای تقویت تیم اقتصادی دولت انجام شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: ساختار تصمیم گیری تیم اقتصادی به صورتی است که تعدد اعضا در تیم باعث تفاوت نگاه های نظری شده که البته فرصت خوبی برای تصمیم گیری است و این تعدد مانع هماهنگی نیست.

نوبخت با اشاره به دستاوردهای مثبت دولت یازدهم گفت: اینها در دولت دوازدهم هم باید ادامه داشته باشد.

اعمال همزمان سیاست های انبساطی و انقباضی

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: سازمان های اقتصادی نظیر برنامه و بودجه و بانک مرکزی هر کدام برنامه هابی دارند که طبق آنها کارهایی صورت می گیرد ولی پیچیدگی کارها به نحوی است که هم باید از سیاست های انبساطی و هم انقباضی استفاده شود که این ها کار را دشوار می کند.

نوبخت با اشاره به اینکه تورم باید کاهش داشته باشد گفت: این موضوع فراتر از تصمیم هایی است که در سازمان برنامه و بودجه و مجلس گرفته می شود از این رو این مسائل در تیم اقتصادی مطرح می شود.

وی با اشاره به اینکه پیشنهاد های مختلفی به این تیم ارائه می شود بیان کرد: در این تیم بحث های مختلفی مطرح می شود و صاحب نظران معتمد رییس جمهور در این جلسه حضور دارند و بحث های خود را مطرح می کنند از این رو در این تصمیم گیری ها مشکلی نیست اما در اجرای موضوعی که تصمیم گیری شده، بخش نامه واحدی تهیه نمی شود از این رو ما نیاز داریم تا تصمیمات این تیم اقتصادی واحد اجرایی شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به نظرات مختلفی که در تیم اقتصادی بیان می شود گفت: ممکن است در این تیم تفاوت های نظری وجود داشته باشد اما هر کسی نظرات خود را با دید مسئولیت خودش ارائه می دهد که سازگار با آن است.

وی با بیان اولویت اقدام اقتصادی امسال گفت: در دولت قبلی باید منتظر می ماندیم تا کاری را تصمیم گیری کنیم و در مجلس رای گیری شود بعد در برنامه ششم توسعه گنجانده شود در صورتی که امسال این برنامه ها مشخص هستند و اکنون همه برنامه ها آماده و قانون شده اند.

آرایش جدید اقتصادی دولت

نوبخت بیان کرد: برای دستیابی به رشد ۸ درصدی سالانه، باید تلاش کرد و اینها با تلاش شبانه روزی در حوزه های صنعت، مسکن کشاورزی و … محقق می شود.

وی گفت: دولت آرایش جدیدی برای پیگیری امور انجام داده و معاونت های مختلف سازمان برنامه، برنامه های راهبری و اجرایی و … را آماده دارند تا اجرای کنند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اضافه کرد: این امور به عهده مدیر پایش و اجرای برنامه های اقتصادی قرار گرفته تا گزارش های آن ارائه و مراحل اجرایی مشخص شود.

نوبخت گفت: تا به امروز ۵۴ مورد اقدام اقتصادی در دولت یازدهم انجام شده است.

وی بیان کرد: تا به امروز ۱۷ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای طرح ها اختصاص داده شده است.

نوبخت با اشاره به بودجه عمرانی کشور گفت: ۱۷ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای بخش های عمرانی تخصیص داده شده است.

پیمانکاران نباید معطل ما باشند

وی با بیان اینکه ما نباید پیمانکاران را معطل خود بگذاریم گفت: پیمانکاران موتورهای محرک هستند و باید اعتبار به این افراد تزریق شود.

اصلاحات ساختاری اقتصادی

نوبخت با اشاره به اصلاحات ساختاری سازمان ها در دولت دوازدهم گفت: در دولت دوازدهم تعریف شده تا چارچوب مدیریت و ساختارها تغییر کند حتی برخی از معاونت های سازمان برنامه و بودجه درحال تقلیل است.

وی اضافه کرد: در آینده سازمان برنامه و بودجه از نظرات اقتصاد دان های دلسوز برای مردم استفاده می کند و این اطمینان را به مردم می دهیم که بودجه سال ۱۳۹۷ کاملا متفاوت با گذشته است.

رییس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به اینکه ۱۵ سال است دولت قرار است بودجه ریزی عملیاتی کند و چه زمانی این موضوع محقق می شود گفت: در دولت یازدهم تا به امروز این مهم انجام شده و باید استاندار ها در مورد این بودجه ها نظر دهند و همه تصمیم ها نباید در تهران گرفته شود.

نوبخت با اشاره به رشد سه ماهه اول سال گفت: این آمار آماده است و در روزهای بعدی منتشر می شود.

وی با اشاره به تیم اقتصادی دولت بیان کرد: در این تیم اساتید بزرگ اقتصادی حضور دارند و قبل از اینکه دیگران به ما اعلام کنند ما باید خودمان آن را رفع کنیم.

وی درباره اقتصاد مقاومتی گفت: برنامه های این حوزه را ابلاغ کردیم و قرار است قوانین بهبود فضای کسب و کار اجرایی شود زیرا یکی از نقدها این بود که قوانین سخت و دست و پا گیر باعث شده تا برخی از کارها اجرایی نشود.

انتهای پیام/۵۳۸۰۱

درج دیدگاه

آخرین اخبار