• کدخبر: 74895
  • تاریخ انتشار خبر: ۲:۲۸ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۵/۳۱
نوبخت عنوان کرد:

برای کاهش نرخ بیکاری یک میلیون شغل باید ایجاد کنیم/برطرف کردن فقرمطلق تا پایان برنامه ششم

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با تاکید بر اینکه برای کاهش نرخ بیکاری باید حدود یک میلیون شغل ایجاد کرد، گفت: با توجه به پیچیدگی متغییرهای اقتصادی، باید در آن واحد هم سیاست های انبساطی برای ایجاد رشد و رونق و مقابله با رکود و هم سیاست های انقباضی را برای مهار تورم دنبال کنیم.

به گزارش اصفهان بیدار،محمد باقر نوبخت شامگاه گذشته در برنامه گفتگوی ویژه خبری، در تبیین ترکیب تیم اقتصادی دولت و شرایط اقتصادی کشور در پنج ماه نخست امسال با اشاره به اینکه ماموریت دولت دوازدهم اگر حساس تر و خطیر تر از ماموریت دولت یازدهم  نباشد، کمتر از آن نیست، اظهار داشت: در چهار سال قبل و در چنین روزهایی که دولت یازدهم شروع به کار  کرد، اقتصاد در وضعیت پیچیده ای بود و همواره فکر می شد که چه می توانیم انجام دهیم تا در آن واحد به کاهش تورم فزاینده دست بزنیم و آن را محقق کنیم و هم بتوانیم رشد اقتصادی ایجاد کنیم.

وی با اشاره به اینکه شرایط رکود تورمی دو نوع سیاست متناقض را طلب می کند، بیان داشت: شرایط رکودی سیاست های انبساطی را تشویق می کند و تورم نیز نوعی سیاست های انقباضی را دیکته می کند؛ روزهای دشواری بود اما دولت یازدهم باید ضمن حفظ دستاوردها، شاخص های اقتصادی را تثبیت و بهبود می  بخشید.

معاون رییس‌جمهور با بیان اینکه در برنامه ششم  توسعه چند هدف کمی قابل توجه در دستور کار قرار دارد، گفت: یکی از این اهداف، تحقق رشد ۸ درصدی اقتصادی است که باید سالانه به طور متوسط ایجاد شود و همراه آن نیز باید سالانه بالغ بر ۹۵۵ هزار فرصت شغلی ایجاد شود همچنین تا پایان برنامه ششم باید فقر مطلق را برطرف کنیم  که این ها همه اقدامات سنگینی است که نیازمند یک تیم هماهنگ، منسجم و همفکر است.

تعدد اعضای تیم اقتصادی دولت مانع هماهنگی ها نخواهد بود

وی پیرامون تغییرات ایجاد شده در تیم اقتصادی دولت و تعدد اعضای آن، بیان داشت: ساختار تصمیم گیری اقتصادی به گونه ای است که می تواند نوعی تفاوت نگاه های نظری اقتصادی را به دنبال داشته باشد، بنابراین نه تنها از این تعدد رنج نخواهیم برد، بلکه از آن استفاده خواهیم کرد و این تعدد اعضای تیم اقتصادی دولت مانع هماهنگی ها نخواهد بود.

نوبخت در تشریح چگونگی تصمیم سازی و تصمیم گیری‌های اقتصادی در دولت یازدهم و استمرار آن در دولت دوازدهم، اظهار داشت: در ساختار سازمان های رسمی دولت، وزارت امور اقتصادی و دارایی بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه، ماموریت‌ها مشخص است و هر یک وظایف خود را به انجام می رسانند، اما با توجه به پیچیدگی متغییرهای اقتصادی که باید همه آنها را کنترل کنیم و شرایط سختی که در آن قرار داریم، باید در آن واحد از سیاست‌های انبساطی برای ایجاد رشد و رونق اقتصادی و مقابله با رکود و از سیاست های انقباضی هم برای مهار تورم استفاده کنیم و اینکه کدام بخش اقتصاد باید از سیاست های انبساطی و کدام بخش از سیاست های انقباضی برخوردار شود کار دشواری است.

وی افزود: برای اینکه این سیاست‌ها لحاظ شود، غیر از آن چه که در جلسه عمومی هیئت دولت، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی باید نظرشان را بدهند، باید مباحث را در جایی فراتر از این جلسه به بحث بگذاریم که بر این اساس تیم اقتصادی دولت یازدهم هفته ای دو روز با مسئولیت رئیس‌جمهور تشکیل جلسه می داد تا در این جلسه شورایی، بحث ها مطرح و همه نظرات خود را طرح کنند تا از منظر های مختلف به یک موضوع نگاه شود و پس از آن تصمیم گیری صورت گیرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اضافه کرد: در این جلسه شورایی، هر یک از دستگاه‌های سه گانه که تیم اقتصادی دولت را تشکیل می دهند (بانک مرکزی، سازمان برنامه و وزارت اقتصاد) بر حسب موضوع، پیش نویس خود را ارائه می کنند و نهایتا حلقه وسیعی با مشارکت دستگاه های مربوطه در این حوزه تشکیل و تصمیم گیری انجام می گیرد.

 جدی‌ترین تصمیمات اقتصادی در دولت اتخاذ خواهد شد

وی در ادامه برنامه با اشاره به اینکه باید برای دستیابی به ۸ درصد رشد متوسط سالانه تلاش کنیم، گفت: سازمان برنامه و بودجه نمی تواند بگوید که سازمان موفقی  است، اما چه کنیم که دولت، دولت ناکارآمد است. لذا، همه باید در جهت انسجام و هماهنگی بیشتر قدم برداریم.

نوبخت با تاکید بر اینکه جدی‌ترین تصمیمات اقتصادی در دولت اتخاذ خواهد شد، بیان داشت: جامعه دانشگاهی بسیار فهیم و مسؤلیت پذیری داریم که از آنها در کوچکترین مسائل نظر خواهی می‌شود.

وی با اشاره به برنامه های اقتصادی دولت، گفت: در دولت یازدهم قرار بود راه حلی برای قانونمند کردن فعالیت اقتصادی پیدا کنیم که برای تأیید آن را به مجلس بردیم تا به صورت قانون در دستور کار قرار بگیرد و همه چیز قرار بود در برنامه ششم گنجانده شود.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه اکنون می دانیم اهدافمان برای این چهار سال کدام است، تصریح کرد: اکنون همه برنامه ها آماده است، بنابراین برنامه ششم توسعه، پنج شش ماه است که تبدیل به قانون شده و از اجرای آن می گذرد.

باید ۹۵۵ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد کنیم

وی با بیان اینکه باید ۹۵۵ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شود، گفت: به طور متوسط باید در سال ۷۷۰ هزار میلیارد سرمایه گذاری صورت گیرد. لذا می دانیم که دولت، بانک، صندوق و منابع خارجی هر کدام چقدر را باید پرداخت کنند.

نوبخت با اشاره به اینکه سازمان برنامه و بودجه برای دولت دوازدهم، هم تغییر اولویت ماموریت داد و هم تغییر ساختار سازمانی، اظهار داشت: آرایش جدیدی برای پیگیری این امور انجام داده‌ایم.

وی تصریح کرد: سازمان برنامه و بودجه  پنج معاونت دارد، لذا مشخص شده که هر یک از معاونت ها  مثلا برای ایجاد اشتغال چه کارهایی باید انجام دهند و از سوی دیگر،   اهداف راهبردی و کمی سال به سال مشخص شده است.

 بودجه سال ۹۶ قطعه اول برنامه پنج ساله ششم است

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه بودجه سال ۹۶ قطعه اول برنامه پنج ساله ششم، است گفت: یک پنجم این برنامه را انجام داده ایم و ۱۷ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای طرح های عمرانی تخصیص داده شده است.

وی با اشاره به انتخاب مدیر پروژه پایش و نظارت، افزود: اکنون ناظر بر اجرای برنامه داریم و مقرر شده تا هر سه ماه یک بار از سوی همکارانم گزارش داده شود، لذا تقسیم کار انجام شده است.

نوبخت با اشاره به اینکه هفت جلسه در طول چهار پنج ماه گذشته برای اقتصاد مقاومتی داشتیم، گفت: برای اینکه برنامه ششم اجرا شود، باید در بودجه نشسته باشد.

وی با بیان اینکه در جهت هم ترازی گام اول را در حقوق بازنشستگان برداشته ایم، گفت: ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از اول فروردین در جهت هم ترازی حقوق بازنشستگان پرداخت شده است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه هیچ پولی نباید از خزانه بدون امضای سازمان برنامه و بودجه در اختیار دستگاه ها قرار بگیرد، افزود: در نظر داریم دو سه معاونت را تقلیل  دهیم، زیرا با ساختار چابک می توان به خوبی امور را انجام داد و ساختار سازمانی باید متناسب با ماموریت‌های تعریف شده باشد.

بودجه سال ۹۷ متفاوت از بودجه سال ۹۶ است

وی با اشاره به اینکه باید در بودجه ریزی تفاوت ماهوی داشته باشیم، ادامه داد: بودجه ریزی را بر مبنای عملکرد انجام می دهیم. بنابراین اطمینان می‌دهیم که بودجه سال ۹۷ کاملا متفاوت از بودجه سال ۹۶ است.

نوبخت با بیان اینکه قبل از انتقاد دیگران به ما، خودمان باید متوجه باشیم، گفت:  تاکنون ۸.۵ میلیون تن گندم از گندمکاران خریداری شده است که قیمت آن ۱۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است، اما از این مبلغ تاکنون موفق به پرداخت ۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به گندمکاران شده ایم.

وی با اشاره به اینکه ما می فهمیم که در اقتصادمان چه می گذرد، و نمی خواهیم بازار بورس را با شوک مواجه کنیم، گفت: ما نمی‌خواهیم شاهد افزایش نرخ سود بانکی باشیم بلکه به فکر تقلیل آن هستیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه اسم اوراق بهادار، اوراق معتبر است که باید ارزش داشته باشد، افزود: از ابتدای امسال هر هفته گزارش پرداخت و دریافت داریم  و حتی یک روز زودتر سود سهام ها را می دهیم که افراد بدانند وقتی سند دولتی در دستشان قرار دارد، معتبر است.

وی با بیان اینکه سازمان برنامه و بودجه در مجلس قانونی تصویب کرد که خزانه دار کل  منتظر تخصیص از سازمان برنامه و بودجه نباشد و بتواند از سر جمع اعتبارات سود پرداخت کند، گفت: لذا مردم باید از اوراق بهادار اطمینان داشته باشند.

نوبخت با اشاره به اینکه از پیش در دولت دوازدهم، مانیفست اصلاح‌هایی را طراحی کردیم که آن، قانون مدیریت خدمات کشوری است، بیان داشت: لایحه آن را آماده کرده ایم  و این  قانون جدید قرار است ظرف ماه‌های آینده رویکرد اصلاح ساختار دولت، قوانین و مقررات دولت را  فراهم کند.

وی با اشاره به اینکه در آینده نزدیک، گروهی از صاحب نظران جامعه دعوت خواهند شد تا پیشنهادات و نظراتشان را اعلام کنند، افزود: بودجه ریزی را به سمت عملیاتی کردن پیش بردیم و برای هر یک از فعالیت‌ها قیمت داریم و می توانیم تشخیص بدهیم که برای هر بخش چقدر بودجه نیاز است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه بودجه سال ۹۷ باید بر اساس عملکرد باشد، تاکید کرد: ما قطعا گام های بلندتری در راستای بودجه ریزی بر مبنای عملکرد در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ خواهیم  برداشت.

وی با اشاره به تمرکز زدایی، گفت: نمایندگان مجلس در شورای برنامه ریزی و توسعه استان باید نظراتشان را راجع به پول های هر استان ارائه بدهند، تا ببینیم استان‌ها برای چه مقدار از پول تصمیم می گیرند،

نوبخت با اشاره به اینکه عمده تصمیمات در تهران است و باید واسپاری صورت گیرد، خاطرنشان کرد: مرکز آمار ایران روز اول هر ماه تورم ماه گذشته و همچنین هر سه ماه یکبار رشد اقتصادی را اعلام می کند.

وی با بیان اینکه باید زمینه های بهبود فضای کسب و کار را فراهم کرد، افزود: قواعدی که در تأمین اجتماعی می گذرد را بازبینی کردیم، زیرا بر ما ایراد می گرفتند که ضوابطمان سختگیرانه است و این موضوع در ایجاد اشتغال مشکل آفرین می شود.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه در فروردین ماه اشتغال پایدار را در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تصویب کردیم تا مشخص شود که چه کارهایی برای اشتغال باید انجام شود، ادامه داد: تمامی شاخص های کمی و حتی ترکیبی را تعریف کردیم و بر اساس این امر از تک تک دستگاه ها گزارش خواستیم.

وی با بیان اینکه در مورد شغل هدف گذاری برنامه ششم وجود دارد، گفت: موفق شدیم برای ۷۰۳ هزار نفر  شغل ایجاد کنیم. بنابراین ایجاد شغل برای ۲۱۷ هزار نفر میسر نشده است و برای کاهش نرخ بیکاری باید حدود یک میلیون شغل ایجاد کرد.

درج دیدگاه

آخرین اخبار