• کدخبر: 74913
  • تاریخ انتشار خبر: ۹:۴۰ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۶/۰۶/۲
بررسی مطالبات شهرستان اصفهان از وزرا

اشتغال نیاز اول اصفهان/ مردم چشم انتظار سرانجام مسکن مهر و مسکن اجتماعی

با شروع کار دولت جدید و تایید وزرا توسط مجلس، مردم چشم انتظار تغیر و تحولات و به دنبال آن بهبود اوضاع هستند؛ آمار بالای بیکاری در این شهر صنعتی و همچنین چشم انتظار بودن مردم در پروژه های مسکن مهر و مسکن اجتماعی از جمله مشکلات مهمی است که جوانان این کلانشهر با آن دسته و پنجه نرم می کنند.

به گزارش اصفهان بیدار، آمارها و شاخص‌ها گویای این حقیقت است که وضعیت بازار کار در کشور چندان مساعد نیست و برقراری نبودن تعادل در این بازار موجب شده بیکاری به عنوان یکی از مهم‌ترین چالش‌های اقتصادی – اجتماعی کشور تلقی شود.

نگاهی به ترکیب جمعیت بیکاران کشور نشان می‌دهد که جوانان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی قسمت اعظمی از بیکاران را تشکیل می‌دهند.

معضل بیکاری به عنوان یک پدیده مخرب، سایر متغیرهای اقتصادی و اجتماعی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد بنابراین ضروری است که موضوع ایجاد اشتغال پایدار و بهره‌مندی کارآمد و مناسب از نیروی انسانی، به عنوان یکی از اهداف راهبردی توسعه کشور در نظر گرفته و اقداماتی در راستای ساماندهی اشتغال با اولویت جوانان و دانش آموختگان دانشگاهی انجام شود.

اصفهان هم از این موضوع مستثنی نیست و مردم آن رنج دیده تعدیل نیروهای انسانی شرکت ها، کارخانه های صنعتی، کاهش کشت مزارع و… هستند و قطعا یکی از مطالبات مردم اصفهان رفع بیکاری است.

کاهش سود های بانکی گامی موثر برای ایجاد اشتغال

بهره های بانکی که بدون هیچ گونه زحمتی روانه حساب ها می شود، موج گرایش به سرمایه گذاری بدون ریسک را در کشور ایجاد کرده است؛ به دنبال این موضوع میزان سرمایه های در گردش کاهش یافته و باعث شده تا چرخ کارگاه های تولیدی و صنعتی نگردد.

خوشبختانه رئیس کل بانک مرکزی روز گذشته در حاشیه آخرین جلسه هیئت دولت در گفتگو با خبرنگاران خبر از کاهش نرخ سودهای بانکی را داده بود.

«نرخ سود بین بانکی هم ظرف یک ماه گذشته روند کاهشی خوبی داشته است و از بالای ۲۱ درصد در دامنه ۱۸ درصد است و می‌توانیم به تدریج در آینده شاهد کاهش بیشتر آن نیز باشیم.»

استمرار این رویه مردم را تشویق به ورود در فعالیت های جمعی می کند که بازدهی بیشتری داشته باشد، البته به گفته سیف این تنها گام اول است و در ادامه و در سالهای بعدی این نرخ باید کاهش بیشتری نیز داشته باشد.

مسکن مهر و وعده های عمل نشده

مسکن مهر یکی از طرح هایی بود که در دولت نهم و دهم اجرایی شد اما ادامه آن به دولت یازدهم محول شد.

با اینکه بسیاری از مردم با چشمانی امیدوار در این طرح ثبت نام کردند اما امروزه این مردم نسبت به آینده این طرح مردد هستند و البته نگران.

تخصیص نامناسب بودجه در دولت یازدهم به این امر و مبادرت به اجرای طرحی جدید با نام «مسکن اجتماعی» که همان رویه را با نام دیگری داشت باعث شد تا طرح نیمه تمام قبلی همچنان روی زمین بماند؛ اما طرح جدید به کجا رسیده، خدا می داند.

در این مورد اما احمد اصغری مهرآبادی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر گفته است: مطابق دستور رئیس جمهوری، طرح‌های مسکن مهر در سراسر کشور، تا پایان سال جاری تکمیل و بر اساس اولویت به متقاضیان واگذار خواهند شد. (ایمنا)

نگاه های برخوردارانه

اصفهان دومین رتبه را در ارسال مالیات به اداره کل مالیات کشور دارد در حالی که در بازگشت مالیات، در ردیف بیست و هشتم است.

برخی از کارشناسان اقتصادی دلیل این رفتار با اصفهان را نگاهی با عنوان برخوردار بودن می دانند در حالی که این شهرستان از وضعیت خوبی برخوردار نیست.

رشد حاشیه نشینی در شهر علامتی از بیماری واگیردار رکود در شهرستان اصفهان است که باعث شده سیل مردم به مرکز شهر رجوع کنند، اما در مرکز شهر هم اوضاع بهتری را شاهد نیستند.

فقر، بیکاری و نبود مسکن مناسب تنها بخشی از مطالبات مردم شهر اصفهان از وزرای جدید اقتصادی در دولت دوازدهم است؛ در دوره قبلی هم این مطالبات از سوی مردم بیان و در مقابل شعارهایی شنیده شد که به تعداد معدودی از آنها پاسخ داده شد.

دولت دوازدهم باید توجه داشته باشد که برای ادامه برنامه های خود نیازمند به اقدامات ریشه ای است.

رفع معضل بیکاری در شهرستان اصفهان با توجه به صنعتی بودن این شهرستان و استان، علاوه بر رفع مشکل از خانواده های این شهر، باعث می شود تا واحدهای صنعتی هم عوارض دولتی را به موقع پرداخت کنند.

در نهایت باید امیدوار بود که وزرای اقتصادی این دولت از پس عمل به شعارهای خود برآیند تا درآینده با مشکلات بیشتری روبرو نباشیم.

انتهای پیام/ ۵۳۸۰۱

درج دیدگاه

آخرین اخبار