• کدخبر: 75090
  • تاریخ انتشار خبر: ۴:۲۳ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
معاون هماهنگی گروه پدافند هوایی شهید نصر اصفهان:

ایران، پر ترافیک‌ترین آسمان منطقه خاورمیانه را دارد

معاون هماهنگی گروه پدافند هوایی شهید نصر اصفهان گفت: بر اساس اعلام ایکائو، ایران دارای امن‌ترین منطقه هوایی در خاورمیانه است و همین عامل باعث افزایش تعداد مسافرتها از طریق آسمان ایران شده است.

به گزارش اصفهان بیدار، محسن عباسی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه شهرستان شهرضا، با اشاره به صدور فرمان فرمانده معظم کل قوا در خصوص تشکیل پدافند هوایی کشور، اظهار کرد: پدافند هوایی کشور متشکل از مجموعه نیروهای مسلح در حریم هوایی ایران است که با استفاده از توان همه نیروهای مسلح در این زمینه عمل می‌کند.

وی تصریح کرد: پدافند هوایی کشور مسئولیت دارد تا همه نیروهای مسلح را در قالبی متحد و منسجم برای صیانت از حریم هوایی کشور بسیج کند.

معاون هماهنگی گروه پدافند هوایی شهید نصر اصفهان بیان کرد: رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خود را فرماندهان پدافند هوایی کشور دفاع همه جانبه از موجودیت کشور را مهمترین وظیفه این نیرو دانستند.

عباسی تصریح کرد: هر منطقه از پدافند هوایی کشور مسئول حفظ امنیت بخشی از امنیت آسمان کشور است و در این میان منطقه مرکزی مسئول صیانت از آسمان استانهای اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری و مواضع حساس موجود در آنها است.

وی اضافه کرد: پدافند هوایی کشور در مرحله نخست هر نوع پرنده در آسمان کشور را با استفاده از سیستمهای راداری، شنود و یا دیدبانی مشاهده کرده و بعد از آن نسبت به شناسایی آن اقدام می‌کند.

معاون هماهنگی گروه پدافند هوایی شهید نصر اصفهان گفت: مرحله شناسایی در فعالی پدافند هوایی کشور اهمیت زیادی دارد، در مأموریت دستگیری عبدالمالک ریگی و نشاندن هواپیمای حامل وی، همزمان چند هواپیما در همان مسیر در حال تردد بودند که با دقت شناسایی و تفکیک شدند.

عباسی ادامه داد: مرزبانان هوایی کشور در پدافند هوایی مصمم هستند تا مانع ورود هر هواپیمای بیگانه به داخل مرزها شوند و اگر وارد شد پیش از انجام هر اقدامی ان را سرنگون کنند.

وی عنوان کرد: مدموریت پدافند هوایی کشور به طور ۲۴ ساعته و در زمان جنگ و صلح ادامه دارد، هیچ خطایی در عملکرد این نیرو پذیرفته نیست و کارشناسان آن نیز با آگاهی نسبت به آن نهایت دقت خود را در مأمویتهای محوله به کار می‌گیرند.

معاون هماهنگی گروه پدافند هوایی شهید نصر اصفهان در بخش دیگری از سخنان خود، بیان کرد: پدافند هوایی در زمان جنگ تحت نظر نیروی هوایی فعالیت می‌کرد و موفق به سرنگونی ۶۰۰ فروند از هواپیماهای دشمن بعثی، اسکورت ۳ هزار و ۱۴۵ کشتی نفتی و انهدام یا اخراج ۲۴ هزار و ۸۶۳ هواپیمای متجاوز شد.

عباسی گفت: مهمترین رویدادهای کشور نظیر برگزاری اجلاس سران و دستگیری نظامیان امریکایی متجاوز به خاک جمهوری اسلامی ایران، با حمایت و پشتیبانی پدافند هوایی اجرا شده است.

وی تصریح کرد: بر اساس اعلام ایکائو، ایران دارای امن‌ترین منطقه هوایی در خاورمیانه است و همین عامل باعث افزایش تعداد مسافرتها از طریق آسمان ایران شده است.

درج دیدگاه

آخرین اخبار