• کدخبر: 75161
  • تاریخ انتشار خبر: ۳:۴۷ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
سخنگوی شورای شهر اصفهان مدعی شد:

تیغ نظارت شورا بر تن شهرداری

سخنگوی شورای شهر اصفهان از اعمال نظارت های دقیق بر رویه کارکرد مدیران شهرداری و شهردار اصفهان خبر داد.

به گزارش اصفهان بیدار، شفافیت و نظارت دقیق بر امور یکی از مهم ترین دغدغه های مردم هر جامعه است.

بعد از اعلام اخبار مختلف از حقوق های نجومی، املاک نجومی و سایر امکانات نجومی برخی از مدیران، شاهد افزایش موج بی اعتمادی مردم به مسئولان شدیم، حال این مسئولان چه از سطح ملی باشند و چه استانی و یا شهری.

با این حال سخنگوی شورای شهر اصفهان در اولین نشست خود با اصحاب رسانه در باب این موضوع سخن گفت.

مهدی مقدری در این جلسه اظهار کرد: درست است که ما اعضای شورا از نظر سیاسی یکدست هستیم اما در رابطه با تحقق منافع مردم کوتاه نمی آییم.

مقدری تاکید کرد: مدیران شهرداری نیز فارغ از دیدگان های سیاسی شان، زیر تیغ نظارت شورا هستند.

وی در پاسخ به اینکه برخی از تخلفات ناشی از ضعف قانونی است و شما در این مورد چه برنامه ای دارید گفت: برخی از این موارد لزوما ناشی از خلا قانونی نیست.

این عضو هییت رییسه شورا اضافه کرد: بسیاری از این قوانین به صراحت می گوید که در برخورد با تخلفات چه ضمانت های اجرایی باید شکل گیرد البته ما باید باور داشته باشیم که با وقوع تخلف و جرم تا انتهای ماجرا را پیگیری کنیم.

مقدری بیان کرد: مردم ما بسیاری از این تخلفات را بهتر می دانند اما مسئله مهم باور به پیگیری برای حل موضوع است.

این عضو هیئت رئیسه شورا افزود: در مورد برخورد با تخلفات، قوانین مشخصی وجود دارد و اگر هم وجود نداشته باشد شورا می تواند با فضایی که به لحاظ تقنینی در اختیار دارد مقرراتی را در حوزه نحوه برخورد با جرم و یا عزل مدیران ایجاد کند.

وی تصریح کرد: مسئله اینجاست که به جای مصلحت اندیشی، موضوعات باید پیگیری شود.

عضو هییت رییسه شورا اظهار کرد: اگر تخلف محرزی وجود داشته باشد و همه اعضا به آن رای بدهند این مورد را دیگر نمی توان کاری کرد، مگر اینکه نهادهای بازرسی به ماجرا ورود کنند.

مقدری اذعان کرد: ما در این شورا به سمتی نمی رویم که با علم به تخلف موضوع، بخواهیم رای بدهیم؛ در این شورا برخورد های قانونی را در مورد مسائل لحاظ می کنیم.

وی افزود: البته شاید بخشی از گزارش های ارسال شده به شورا در مورد بخشی از مسئله بوده و نه کل آن از این رو مدیر شورا مسائل را به انحاء مختلف می تواند حل کند.

سخنگوی شورای شهر افزود: امروز یکی از مشکلات خدمات رسانی کارکردی در شهرداری ها مسئله نبود اعتماد مردم در بسیاری از حوزه های شهری به شهرداری است.

مقدری با اشاره به اینکه نبود اعتماد را تنها با یک راه می توان جبران کرد گفت: تنها راه تحقق اعتماد ایجاد شفافیت است.

وی ادامه داد: شفاف سازی مسئله انتزاعی نیست بلکه در علوم روز مدیریتی، به دانشی تبدیل شده که ساز و کارهای عملیاتی دارد و یکی از ساز و کار های تحقق شفافیت این است که نهاد های تصمیم گیر مردم را از عملکرد خود مطلع کنند.

سخنگوی شورای شهر افزود: ما مطابق با استاندار های نظارتی روز دنیا، نظارت هایی را به منظور شفاف سازی از مدیران شهری و شهردار انجام می دهیم و گزارش های لازم را در اختیار مردم قرار می دهیم.

مقدری با اشاره به تشکیل یک کمیسیون تخصصی به منظور نظارت و شفافیت گفت: جمعی از اعضای شورای شهر اصفهان این پیشنهاد را دادند که البته اختلاف نظرهایی در مورد استقلال این کمیسیون هست، طبق ماده ۹۱ آیین نامه شورای شهر هر گونه تاسیس کمیسیون ابتدا باید ذیل کمیسیونی دیگر تصویب شود و بعد حذف و اضافه آن به رای اعضا در صحن علنی گذاشته شود.

وی اعلام کرد: البته ۷ نفر از اعضای شورا مامور شدند تا پیشنهادهای اصلاحی را در مورد این کمیسیون تدوین کنند و به صحن شورا ارسال کنند.

مقدری گفت: اگر این کمیسیون رای بیاورد، بعد از آن برنامه ریزی می شود که چه ساز و کاری در مورد نحوه نظارت بر شهرداری پیاده شود.

سخنگوی شورای شهر در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در مورد پخش زنده جلسات شورای شهر افزود: نکته ای که در باب شفافیت شهرداری و شورا در طول این مدت گفته شد، شعاری خام و وعده ای پوچ نبوده است؛ هییت رییسه شورا هم این از این پیشنهاد استقبال کرده است، اما در نحوه اجرای این کار اختلاف نظرهایی وجود دارد.

انتهای پیام/ت/۵۳۸۰۱

درج دیدگاه

آخرین اخبار