• کدخبر: 75174
  • تاریخ انتشار خبر: ۲:۱۴ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
فولادگر:

جمع‌بندی جلسات اقتصاد مقاومتی دولت ارتباط با خارج است/ تغییری در تیم اقتصادی دولت رخ نداد تا منتظر تحولی در جامعه باشیم/ کاهش رشد اقتصادی در سال ۹۶

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: اسم اقتصاد مقاومتی همه جا در دولت مطرح است، کارگروه و مسؤول هم مشخص می‌شود اما باید دید مبنای افراد هم اقتصاد مقاومتی هست یا نه؟ در جمع‌بندی جلسات اقتصاد مقاومتی گفته می‌شود سیاست زدایی از اقتصاد و ارتباط و تعامل با دنیا راه حل بهبود اقتصاد است.

به گزارش اصفهان بیدار، حمیدرضا فولادگر عصر امروز در نشست خبری در جمع اصحاب رسانه اظهار داشت: تشکیل دولت جدید مهم‌ترین موضوع چند ماه اخیر مجلس بود که به غیر از دو وزارت خانه تمامی وزرا رأی بالایی را کسب کردند، این رأی اتمام حجتی بود برای دولت که کار خودش را بتواند بدون دغدغه همراهی مجلس انجام دهد.

وی با اشاره به مخالفت با برنامه رئیس جمهور افزود: دلایل مخالفت با برنامه رئیس جمهور این بود که دولت در زمان انتخابات و بعد از اعلام نتایج وعده تغییر در اقتصاد را دادند، اشتغال، نظام بانکی، صندوق‌های بازنشستگی، تطابق بودجه و موضوعات محیط زیستی را به عنوان چالش‌های اصلی مطرح کردند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تحول خاصی در تیم اقتصادی دولت رخ نداد و تنها وزیر کنار رفت، این در حالی است که یکی از دستاوردهای دولت در زمینه اقتصاد بود که نتیجه عملکرد همان وزیر بود، در مجموع تفاوت چندانی رخ نداد و بیشتر مسئولان اقتصادی در سمت خود ابقا شدند؛ در چالش‌های اصلی تغییر خاصی رخ نداد و تنها جابجایی در محیط زیست بوده، نقدی جدی ما هم در این حوزه بود که متناسب با شعارها تحولی رخ نداد.

وی با انتقاد از برنامه دولت که توسط رئیس جمهور در مجلس ارائه شد، عنوان کرد: رشد نقدینگی ۲٫۵ برابر و رشد اقتصادی ۸ درصد محقق نشد، از ۱۱ درصد رشد سال ۹۵ حدود ۹ درصد مربوط به نفت است، این در حالی است که ما حداکثر نفتی که می‌توانستیم بفروشیم را فروختیم و این یعنی در سال ۹۶ رشد اقتصادی در صورت عدم افزایش حوزه‌های دیگر به یک باره به ۲ درصد می‌رسد.

فولادگر موضوع اقتصاد مقامتی را مهم دانست و یادآور شد: اسم اقتصاد مقاومتی همه جا در دولت مطرح است، کارگروه و مسؤول هم مشخص می‌شود اما باید دید مبنای افراد هم اقتصاد مقاومتی هست یا نه؟ وقتی حل مشکلات اقتصادی کشور را گره می‌زنیم به رابطه با کشورهای خارجی، فرار رو به جلویی است که هر زمان تحولی رخ نداد به همین ارتباط دهند.

وی اضافه کرد: در صورتی که در رابطه با ارتباط با غرب اتفاقی بالاتر از برجام قابل تصور نیست که مدت‌ها می‌گذرد و ایران به تعهداتش عمل کرده اما شاهد ادامه رفتار خصمانه آمریکا هستیم؛ در جلسات اقتصاد مقاومتی در جمع بندی گفته می‌شود سیاست زدایی از اقتصاد و ارتباط و تعامل با دنیا راه حل بهبود اقتصاد است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از پرداختن بیش از اندازه به واگذاری‌ها در اصل ۴۴ گفت: اصل ۴۴ صرفاً خصوصی‌سازی نیست و خصوصی‌سازی هم فقط واگذاری نیست، اولین گزارش‌ها در این زمینه از سال ۸۸ بیان شده و تا حد زیادی هم صورت گرفته اما اصل ۴۴ تنها خصوصی‌سازی نیست.

وی توضیح داد: چالش تأمین مالی از بانک‌ها ۴ سال است که مشکل اصلی تولیدکنندگان و بی‌ثباتی قیمت‌ها در مرحله بعد از سرمایه در گردش است؛ مشکل دیگر اقتصاد کشور این است که قدرت رقابت‌پذیری را به دلایل شرایط موجود ندارند، بخشی از آن‌ها را می‌توان با ساماندهی مالیات بر ارزش افزوده و سود تسهیلات بانکی حل کرد.

فولادگر با اشاره به دیگر مشکلات برنامه ارائه شده توسط رئیس جمهور تصریح کرد: طبق برنامه باید سالانه ۰٫۸ درصد بیکاری کاهش پیدا کند، طبق آمار رسمی بیش از ۱۲ درصد بیکاری وجود دارد موضوعی که مطرح کردیم این بود که هر بخش از دولت سهم خودش را از ایجاد اشتغال اعلام کند.

این نماینده مجلس در پاسخ به سؤالی پیرامون اختصاص بودجه به استان اصفهان اظهار داشت: بی‌عدالتی بودجه‌ای هنوز در حق استان اصفهان ادامه دارد؛ در مقایسه با ۴ استان بزرگ یعنی تبریز، خراسان، شیراز و خوزستان، اصفهان هم سهم درآمدی بیشتر و سهم بودجه‌ای کمتر است.

وی ادامه داد: سال گذشته ۶۰۰ میلیارد تومان بودجه استان اصفهان بود که نصف آن محقق نشد، امسال این عدد به ۹۰۰ میلیارد تومان رسیده است این در حالی است که فارس با درآمدی حدود یک سوم اصفهان ۹۶۰ میلیارد تومان بودجه دارد.

فولادگر بیان کرد: نشستن به امید اعتبارات دولتی کار خطایی است، باید بخش خصوصی را فعال کرد و تا هنوز دیر نشده باید شروع کنیم، سرمایه‌گذاران اصفهانی سرمایه خود را در استان‌های دیگر وارد تولید می‌کنند و این به دلیل سخت‌گیری‌های بیش از اندازه در این استان است.

وی تریح کرد: در برنامه ششم تصویب شد که محاسبات آتی مطالبات صندوق مشخص و سازمان حسابرسی تأیید کند و تا زمانی که دولت می‌تواند کسری آن را جبران کند؛ از دولت دهم دنبال اثبات بدهی دولت به صندوق بازنشستگی دولت بودیم تا بالاخره توانستیم این موضوع را بقبولانیم.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در رابطه با طرح تحول سلامت گفت: بدهی بیمارستان‌ها به بیمه‌ها به واسطه اجرای طرح تحول سلامت ۵ برابر شده در ۴ سال اخیر به دلیل این که مشکلات طرح دیده نشد.

فولادگر در پاسخ به سؤال خبرنگاران تاکید کرد: گفته می‌شود که چرا در مورد آب ساکت هستیم، این گونه نیست و هر زمان تریبونی در اختیار بوده بخشی از آن به موضوع آب تعلق پیدا کرده، از طرفی روش‌هایی که مردم را به میدان بیاوریم و منجر به نزاع و مقابله شود قبول نداریم و باید بتوانیم با تدبیر و پیگیری حقوقی مسائل را حل کنیم.

وی عنوان کرد: یکی از فعالیت‌های خوب دولت یازدهم تشکیل شورای عالی آب بود و چندین جلسه آن به زاینده‌رود اختصاص یافت، اما در این جلسات که ۴ استاندار حضور دارند علی‌رغم این که دو استان حق آبه ندارند همه اعضا حق رأی یکسان دارند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: مصوبه انتقال ۴۰ میلیون مترمکعب آب برای بروجن گرفته شده، در صورتی که ما از ابتدا مخالف بوده و هستیم، چرا که رودخانه‌های زیادی در چهارمحال است و می‌توانند با مهار رودخانه‌های فصلی آب خود را تأمین کنند؛ با این اتفاق حداقل آبی که در سال در رودخانه جاری می‌شود دیگر نخواهد شد.

وی در خصوص انتقال آب از خلیج فارس اظهار کرد: در دنیا شیرین کردن آب و انتقال چند ۱۰۰ کیلومتری آن معمول نیست و هزینه‌های آن بسیار زیاد است، با این حال استان‌های کرمان و یزد این طرح را پیگیر هستند تا با انتقال آب بتوانند در صنایع از آن استفاد کنند.

فولادگر در پایان خاطر نشان کرد: حداقل کاری که می‌شود در بحث انتقال آب زاینده رود کرد این است که برداشت آب را از زمانی شروع کنند که تونل سوم کامل شود، تا زمانی که سد تأسیس شود تونل سوم کارایی ندارد.

انتهای پیام/فارس/۵۳۸۰۳

درج دیدگاه

آخرین اخبار