• کدخبر: 75192
  • تاریخ انتشار خبر: ۲:۳۰ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۶/۲۲
به گزارش اصفهان بیدار

کاهش عمق بازار سرمایه به واسطه معاملات کم حجم/توجه فعالان بازار ارز به معاملات دلار

بازارهای مالی شهر در اواسط هفته با معاملات مثبت و رو به رشدی همراه شدند، بازار بورس در پی نوسانات مثبت نمادهای فلزی رشد ۱۰۰ واحدی را تجربه کرد و به عدد ۸۳ هزار و ۴۶۹ رسید.

به گزارش اصفهان بیدار، بازارهای مالی شهر در اواسط هفته با معاملات مثبت و رو به رشدی همراه شدند، بازار بورس در پی نوسانات مثبت نمادهای فلزی رشد ۱۰۰ واحدی را تجربه کرد و به عدد ۸۳ هزار و ۴۶۹ رسید.

در بازار صرافی‌های شهر بار دیگر دلار خودنمایی کرد و در قیمت ۳ هزار و ۹۱۴ تومان معامله شد، سکه تمام بهار آزادی نیز ۳ هزار تومان رشد ارزش را شاهد بود و روز سبزی را پشت سر گذاشت.

در این میان مهم‌ترین اخبار اقتصادی که پیرامون بازارهای مالی شکل گرفت و بر نوسانات آن‌ها تأثیر گذاشت، به‌ پیش‌بینی کاهش قیمت نفت در سال آینده، افزایش سقف بدهی‌های آمریکا، راه‌اندازی سامانه آماره یکپارچه حمل‌ونقل، مسکن و شهرسازی از مهرماه، لزوم تقویت روابط بانکی ایران و عمان، بازسازی خطوط برق و نیروگاه‌های سوریه توسط ایران، کاهش قیمت طلای جهانی به کمترین سطح در هفته گذشته، بازگشت قیمت نفت به کانال ۵۳ دلاری و توقف دستور نعمت زاده برای حذف ارز مبادله‌ای ۱۹۹ قلم کالا، اختصاص داشت.

*روز سبز بازار سرمایه

بازار بورس پس از افت‌ و خیزهایی که در این روز مشاهده کرد، با ۱۰۰ واحد رشد در شاخص به فعالیت این روز خود خاتمه داد؛ از مهم‌ترین رویدادهای معاملاتی این روز می‌توان به عرضه اولیه سهام شرکت تولیدی چدن سازان با نماد چدن اشاره کرد که در فرآیند کشف قیمت، این سهم به ارزش هزار و ۹۵۰ ریال مورد دادوستد قرار گرفت.

نکته مهمی که از معاملات نمادهای این بازار استنباط می‌شود، حجم پایین معاملات تا به این روز است؛ همچنان حجم معاملات در این بازار پایین است و علی‌رغم حضور بیشتر سرمایه‌گذاران در بورس منطقه‌ای اصفهان، محرکی که بتواند سرمایه‌گذاران را به حضور فعال‌تر در این بازار وادارد، دیده نمی‌شود.

نمادهای فلزی بار دیگر رشد ارزش را تجربه کردند و صدرنشین تغییرات شاخص در این روز بودند، فولاد مبارکه در جایگاه دوم از نظر میزان تغییر در شاخص بورس قرار داشت که موجبات رشد آن را به‌ واسطه نوسانات مثبت خود رقم زد.

فارس نیز از گروه شیمیایی با افزایش تقاضا همراه شد و بیشترین رشد شاخص را از آن خود کرد. این رشد در حالی به وقوع پیوست که اکثر نمادهای گروه شیمیایی در محدوده زیر صفر قیمتی به نوسان پرداختند.

توجه سرمایه‌گذاران بار دیگر به سمت نمادهای خودرویی جلب شد و همین امر باعث شد تا اکثر نمادهای این گروه نوسان مثبتی را تجربه کنند. خساپا به‌واسطه حجم بالای معاملات این روز خود بیشترین افزایش را در میان نمادهای هم‌گروه خود رقم زد.

خودرو، خپارس، خکمک و خزامیا نیز دیگر نمادهای سبز گروه خودرویی به شمار رفتند.

در گروه بانکی از میان ۴ نماد مجاز و قابل معامله دو نماد وبملت و حکمت افت ارزش سهام خود را تجربه کردند و دو نماد دیگر وانصار و وخاور اندکی بالای صفر قیمتی خود دادوستد شدند.

*افزایش مجدد قیمت دلار

بازار ارز این روزها شاهد افزایش تعداد متقاضیان خرید ارز دلار است و به‌ واسطه رشد ارزشی که این ارز در یک ماهه اخیر تجربه کرده است، جذابیت آن را برای فعالان این حوزه افزایش داده است.

به گفته یکی از فعالان بازار صرافی‌های شهر، دلار به‌واسطه اهرم فشاری که تحمل می‌کرد، از رشد ارزش واقعی خود بازمانده و با تحولاتی که در ارزهای جایگزین رخ‌داده، دلار نیز انگیزه صعود مجدد را پیدا کرده و این بار با عبور از سقف‌های قبلی احتمال تداوم رشد را افزایش داده است.

این فعال بازار ارز به قیمت ارزان دلار در مقایسه با سایر ارزها اشاره کرد و گفت: اکثر معامله‌گران با رصد بازارهای جهانی، به افزایش قیمت دلار و حرکت روبه‌جلوی این ارز اعتقاد دارند و بر همین اساس اقدام به تقاضای بیشتر برای خرید دلار می‌کنند.

با توجه به معاملات این روز، ارزش هر دلار بار دیگر رشد کرد و در قیمت ۳ هزار و ۹۲۲ تومان آرام گرفت و به‌ این‌ ترتیب به عدد ۴ هزار نزدیک‌تر شد.

یورو و پوند انگلیس نیز به ترتیب در قیمت ۴ هزار و ۷۵۸ تومان و ۵ هزار و ۱۸۰ تومان آرام گرفتند و روز مثبتی را پشت سر گذاشتند.

*معاملات طلای داخل هم سو با طلای جهانی

بازار طلا معاملات خود را در راستای معاملات طلای جهانی به ثبت رساند و تنها در بخش سکه تمام بهار آزادی و معاملات آتی مربوط به این بخش، رشد ارزش مشاهده شد.

بر همین اساس سکه تمام بهار آزادی با ۳ هزار تومان افزایش قیمت، در ارزش یک‌ میلیون و ۲۶۵ هزار تومان آرام گرفت، ارزش تمام قراردادهای آتی سکه طلا نیز رشد کرد و به ترتیب هزار و ۵۰۰ تومان تا ۳ هزار تومان نوسان مثبت را به نمایش گذاشتند.

سکه طرح قدیم اما به‌ اندازه سکه طرح جدید نوسان کرد با این تفاوت که نوسان این بخش در جهت منفی به ثبت رسید؛ نیم‌سکه و ربع‌سکه نیز هر کدام ۲ هزار تومان ارزان‌تر شدند و به ترتیب به قیمت ۶۵۶ هزار تومان و ۳۶۷ هزار تومان رسیدند.

با توجه به معاملات این بخش از بازارهای مالی، احتمال افت ارزش سکه در روزهای آتی قوی‌تر از افزایش ارزش آن است.

انتهای پیام/فارس/۵۳۸۰۳

درج دیدگاه

آخرین اخبار