• کدخبر: 75204
  • تاریخ انتشار خبر: ۷:۵۷ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۶/۰۶/۲۳
حجت الاسلام دانشمند مطرح کرد؛

لزوم احترام به مو سفید ها/ باید گل پیچک باغچه حضرت علی (ع) باشیم و دور امام حسین (ع) بگردیم

حجت الاسلام دانشمند گفت: بعضی ها در راه اهل بیت مالشان را تقدیم می کنند و البته ارزشمند تر از آن کسانی هستند که آبرو و عمرشان را تقدیم امام حسین (ع) کردند؛ قرآن می گوید شما که می خواهید بالا بروید گل پیچک باغچه علی (ع) و بچه های ایشان شوید و دور امام حسین (ع) بگردید تا بالا بروید.

به گزارش خبرنگار اصفهان بیدار، حجت الاسلام مهدی دانشمند شب گذشته در حسینیه آفاران ضمن خیر مقدم به پیر غلامان حسینی و پیشکسوتان عرصه خدمت و ولایتمداری اظهار کرد: قرآن کریم آیات زیادی در رابطه با احترام به بزرگان دارد که یکی از آیات مشهور قرآن در خصوص بزرگان “وَالسَّابِقُونَ السَّابِقُونَ، أُولئِک الْمُقَرَّبُونَ” است.

حجت الاسلام دانشمند گفت: پروردگار متعال و حضرات معصومین (ع) ما را طوری تربیت کرده اند که به بزرگتر خود احترام بگذاریم؛ پیامبر فرمودند اگر کسی به موی سفید احترام بگذارد در پرونده اعمال او احترام به پیامبر زمان ثبت می شود.

وی با بیان لزوم احترام به قرآن و اهل بیت (ع) بیان کرد: بالاترین نوع احترام به قرآن، عمل کردن به آیات آن و بالاترین احترام به اهل بیت (ع)، عمل کردن به فرمایشات اهل بیت (ع) است.

دانشمند با تاکید بر احترام به پیشکسوتان گفت: ما در روایات خوانده ایم کسی که حرمت بزرگتر را نگه نداشته و امام صادق (ع) با او قهر کردند.

حجت الاسلام دانشمند تاکید کرد: اینقدر احترام بزرگتر مهم است که در روایات داریم برای سنجش اشخاص، به نماز خواندن و مسجد رفتنش نگاه نکنید، ببینید چقدر ادب دارد.

وی خطاب به پیر غلامان و خادمان حسینی گفت: ما اگر جانمان را هم فدای شما کنیم تازه به وظیفه خود عمل کرده و هیچ منتی نداریم؛ وظیفه ما این است که نوکری شما را بکنیم که یک عمر است نوکر ابا عبد الله الحسین (ع) هستید.

دانشمند در تشریح عبارت پیر غلام حسینی گفت: اسم “پیر غلام امام حسین (ع)” که برای این اجلاس بین‌المللی گذاشته اند سه بخش است هر کدام معنای عمیقی دارد.

این فعال فرهنگی تصریح کرد: پیر یعنی کسی که سابقه دارد و آیه “وَالسَّابِقُونَ السَّابِقُونَ” برایشان صدق می کند، کسانی که مویشان را درب خانه امیرالمومنین (ع) سفید کرده اند؛ ما باید بسیار شکر گذار باشیم که عمرمان و جوانی‌مان در مجالس امام حسین (ع) گذرانده شد.

حجت الاسلام دانشمند گفت: انسان مانند گل پیچک است، رشد می کند اما اوج ندارد؛ نیاز دارد دور یک نخ بپیچد تا بالا برود؛ قرآن می گوید شما که می خواهید بالا بروید گل پیچک باغچه علی (ع) و بچه های ایشان شوید و دور امام حسین (ع) بگردید تا بالا بروید.

این فعال فرهنگی و اجتماعی با بیان اینکه خدا را شاکریم که تا این ساعت ما را در مسیر اهل بیت (ع) نگه داشته گفت: خدمت به معصومین (ع) افتخار ماست و امید داریم باقی عمرمان را نیز به پای اهل بیت (ع) بمانیم.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: بعضی ها در راه اهل بیت (ع) مالشان را تقدیم می کنند و البته ارزشمند تر از آن کسانی هستند که آبرو و عمرشان را تقدیم امام حسین (ع) کردند.

حجت الاسلام دانشمند در ادامه تصریح عبارت پیر غلامان حسینی گفت: غلام کسی است که هیچ برای خودش نمی خواهد و سراپا گوش به فرمان امام است و هرچه می خواهد برای استفاده در مسیر امام حسین (ع) است که خرج ایشان کند.

با ایشان اگر من بنده ام  ***  کی به مولا اعتراض آورده ام

من که بهر بندگی خود ساختم  ***  هرچه او خواست من هم خواستم

وی خطاب به پیر غلامان امام حسین (ع) گفت: شما هم پیر هستید که یعنی جوانی‌تان را فدای امام حسین (ع) کردید و هم غلام هستید که یعنی درس نوکری امام را خوب خوانده و طبق “أَمیرِی حُسَیْنٌ وَ نِعْمَ الاَْمیرُ” غلام نفس نیستید.

دانشمند در ادامه عنوان کرد: هرکسی به نوکری اهل بیت (ع) افتخار کند در دنیا و آخرت سربلند است، هرچیز در مسیر اهل بیت (ع) می آید قیمتی می شود و حرمت دارد.

وی با ذکر مثالی گفت: همین بنر ها و پارچه ها که در مساجد و حسینیه ها مشاهده می کنید قبل از اینکه مزین به نام مبارک امام حسین (ع) بشوند اندک قیمتی داشتند اما زمانی که نام شریف امام حسین (ع) روی آن ها می آید حرمت پیدا کرده اند.

حجت الاسلام دانشمند در پایان خطاب به پیر غلامان و خادمان حسینی گفت: نام امام حسین (ع) که به پارچه و بنر هم حرمت می دهد قطعا روز قیامت نیز حرمت والایی به شما پیر غلامان امام حسین (ع) عطا می کند.

انتهای پیام/۵۳۸۰۴

درج دیدگاه

آخرین اخبار