• کدخبر: 75232
  • تاریخ انتشار خبر: ۲:۲۳ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۶/۰۶/۲۳
استاندار اصفهان خبر داد

تولید سالانه ۶ میلیون تن محصول کشاورزی در استان اصفهان/ خارج شدن ۲۵ درصد زمین‌های حاصل‎خیز استان از چرخه تولید

استاندار اصفهان با اشاره به خارج شدن ۲۵ درصد از زمین‌های حاصل‎خیز استان از چرخه تولید گفت: هنر مدیریت کشاورزی استان باعث شده تا حجم محصولات نسبت به قبل از خشکسالی کاهشی نداشته و سالیانه حدود ۶ میلیون تن محصولات کشاورزی در این استان تولید شود.

به گزارشاصفهان بیدار، رسول زرگرپور در مراسم افتتاح میدان میوه و تره بهار، بزرگ‌ترین میدان میوه و تره‌بار غرب استان اصفهان در نجف‌آباد، در ابتدای صحبت‌ها با دعوت از مردم برای شرکت در مراسم اختتامیه اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی گفت: در این اجلاس نزدیک به هزار و ۲۰۰ نفر از سراسر کشور و حدود ۶۵ نفر از ۴۰ کشور جهان در این مراسم حضور دارند و مراسم اختتامیه این اجلاس در میدان امام بعد از نماز مغرب و عشاء برگزار خواهد شد.

وی در ادامه با تشکر از حضور وزیر جهاد کشاورزی که به عنوان پرتلاش‌ترین و مؤثرترین وزیر از نگاه رهبر معظم انقلاب معرفی‌شده‌اند، افزود: در مدت یک ماهی که از آغاز به کار دولت دوازدهم می‌گذرد، ۵ عضو کابینه به اصفهان آمدند و این نشان از نگاه و عنایت ویژه دولت به استان اصفهان دارد و نوید سرعت در انجام فعالیت‌ها و رفاه و پیشرفت را به دنبال خواهد داشت.

استاندار اصفهان در ادامه درباره جایگاه استان اصفهان در زمینه کشاورزی بیان داشت: با آنکه استان اصفهان به‌ عنوان یک استان صنعتی و گردشگری شناخته شده و در سایه صنعت و گردشگری قرار گرفته؛ کشاورزی بخش مهمی را تشکیل می‌دهد و یک استان تمام‌عیار در عرصه کشاورزی مدرن است.

وی با اشاره به وجود خشکسالی‌های ۱۰ سال اخیر و خسارات وارده به بخش کشاورزی تصریح کرد: استان اصفهان در یک منطقه کم بارش قرار دارد و دارای یک ششم متوسط بارش دنیا است که به طور میانگین سالیانه شاهد کاهش حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد بارش هستیم که بر اثر این خشکسالی‌ها از حدود ۴۰۰ هزار هکتار زمین‌های حاصلخیز استان، حدود ۱۰۰ هزار هکتار از چرخه تولید خارج شده است.

زرگرپور با اشاره به خارج شدن ۲۵ درصد از زمین‌های حاصلخیز استان از چرخه تولید ادامه داد: با وجود تمام این خشکسالی‌ها هنر مدیریت کشاورزی استان باعث شده تا حجم محصولات نسبت به قبل از خشکسالی کاهشی نداشته باشد و سالیانه حدود ۶ میلیون تن محصولات کشاورزی در این استان تولید شود.

وی درباره دیگر دستاوردهای کشاورزی در استان اصفهان گفت: سرمایه‌گذاری‌های ویژه، ظرفیت بالای نیروی انسانی و حاصلخیزی خاک در استان اصفهان اثرات مثبت‌تری نیز به دنبال داشته است چنان‌که در بخش تولید محصول شیر در کشور اول هستیم که روزانه ۳ هزار و ۵۰۰ تن شیر در استان تولید که هزار تن آن به خارج از استان صادر می‌شود.

زرگرپور درباره افتتاح میدان میوه و تره‌بار بهار، نیز بیان کرد: این میدان هشتمین میدان بزرگ استان اصفهان است که جایگاه وجود چنین میدان‌هایی در وضعیت‌های بحرانی چون شیوع بیماری‌های گیاهی بسیار مشهود است.

وی با تشکر و تقدیر از زحمات شهردار و شورای اسلامی شهر نجف‌آباد ادامه داد: در ۳ سال گذشته شاهد جهش و نهضت سازندگی در نجف‌آباد هستیم که سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در این راستا انجام شده است و باعث گره‌گشایی از بسیاری از معضلات این شهر شده است.

انتهای پیام/فارس/۵۳۸۰۳

درج دیدگاه

آخرین اخبار