اصفهان بیدار

بالاترین میزان صادرات غیرنفتی کشور متعلق به صنایع‌دستی است/اصفهان سومین استان در برگزاری بازارچه‌های صنایع دستی

کدخبر: 75238
شهریور ۲۳, ۱۳۹۶ در ساعت ۴:۱۳ ب.ظ

به گزارش اصفهان بیدار، پویا محمودیان عصر امروز در آیین گشایش هجدهمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی اصفهان، اظهار کرد: از مرحوم ادیب به واسطه تلاش‌هایی که برای بالندگی صنایع‌دستی استان اصفهان کشیدند، نام برده و یاد او را زنده نگه می‌داریم.

وی افزود: اگر بخواهم از برگزاری نمایشگاه‌ها شروع کنم باید بگویم که پایان سال ۹۵ نسبت به پایان سال ۹۲ بیش از ۱۱۱ درصد رشد داشته‌ایم، در حوزه بازارچه‌های موقت صنایع‌دستی نسبت به پایان سال ۹۲ بیش از ۹۵ درصد رشد داشتیم و در حوزه بازارچه‌های دائمی رشد ۱۰۰ درصدی داشته‌ایم.

مدیرکل صادرات صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان استقبال از اهدای صنایع‌دستی به عنوان هدیه توسط ترجمان‌های مختلف، تصریح کرد: ۱۵۲ درصد رشد در اهدای صنایع‌دستی به عنوان هدیه و جوایز غیرنقدی شاهد بودیم، یک هزار و ۱۵۰ درصد در خصوص حضور در نمایشگاه‌ها خارجی رشد داشته‌ایم و ۱۱۱ درصد رشد اقتصادی در حوزه صنایع‌دستی شاهد بوده‌ایم.

محمودیان با اشاره به اینکه رشدی چشمگیر در خصوص صادرات غیرنفتی کشور به صنایع‌دستی اختصاص داشت، تأکید کرد: در کنار خشکبار و کالاهای لبنی، صادرات صنایع‌دستی رخ‌ داده و این رشد یک رشد مستمر بوده است، تا پیش از سال ۹۳ دو سایت غیرفعال فروش صنایع‌دستی داشتیم اما امروز بیش از ۲۰۰ سایت، وب‌سایت و صفحات شبکه‌های اجتماعی فعال است، حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و خانه‌های خلاق، در این حوزه نیز هدفمند و تأثیرگذار است.

وی ضمن اشاره به اینکه طبق آمار رسمی سازمان مرکز آمار ایران با نرخ بیکاری ۱۲ درصد و نرخ تورم ۷ درصد، در ۴ ماه ابتدایی سال صادرات صنایع‌دستی بالاترین رشد را در صادرات غیرنفتی کشور داشته است، اضافه کرد: سهم اصفهان ۳۴ درصد بوده است و بازار بین‌المللی پذیرای کالا و هنر ایرانی است.

مدیرکل صادرات صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان را سومین استان کشور در خصوص بازارچه‌های صنایع‌دستی نامید و یادآور شد: اسطوره شهر و شهر خلاق اصفهان که قطب اقتصادی کشور است با جایگاه اصلی خودش در تجارت جهانی فاصله جدی دارد و برای صادرات ۱ میلیارد دلاری صنایع‌دستی در پایان برنامه ششم توسعه هدف‌گذاری کردیم.

محمودیان در ادامه گفت: بیش از ۲۵۰ میلیون دلار صنایع‌دستی از طریق گمرک‌های کشور از ایران صادر شده است و با احتساب صادرات چمدانی و زیورآلات این میزان بیشتر نیز خواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم در نمایشگاه بعدی صنایع‌دستی اصفهان شاهد حضور خانه ایرانی با سبک و سیاق هنر اصفهانی باشم و عدد و رقم‌ها در حوزه اقتصاد صنایع‌دستی اصفهان، بتواند تأثیرگذاری بیشتری داشته باشد.

انتهای پیام/فارس/۵۳۸۰۳