اصفهان بیدار

اگر این هزینه ها نمی شد داعش در ایران بود/ دولت با سیلی صورت خود را سرخ می کند

کدخبر: 75246
شهریور ۲۴, ۱۳۹۶ در ساعت ۱۱:۳۰ ق.ظ

به گزارش خبرنگار اصفهان بیدار، [1] اولین همایش از سلسله نشست های علمی توسعه با عنوان «توسعه تعلیم و تربیت و تشخیص اولیت ها» با حضور سید مصطفی هاشمی طبا کاندیدای دوره دوازدهم ریاست جمهوری، در سالن همایش دبیرستان هراتی به همت موسسه ایمای اصفهان برگزار شد.

رییس سابق سازمان تربیت بدنی کشورمان، در این همایش با اشاره به اینکه باید بدانیم توسعه یافتگی در تربیت چیست و چه اولویت هایی در این مورد وجود دارد اظهار کرد: صرفا توسعه را از زوایه کمیت نگاه می کنیم در حالی که پیشرفت و توسعه در افزایش هر روز پتانسیل جامعه است.

وی با اشاره به اینکه «رِبِ زِدنی عِلما» به معنای افزایش علم نیست گفت: این بدان معناست که علم وسیله ای است تا پتانسیل های درونی انسان ارتقا یابد و همراه با آن، جامعه خود را هم ارتقا دهد.

رییس سابق با اشاره به اینکه باید نفس خودمان را رشد دهیم گفت: از این رو نباید چیزی را فدای چیزی کرد و باید داشته های خودمان را هم رشد دهیم.

وی اضافه کرد: رشد و توسعه موضوعی فراگیر در تمامی زمینه هاست و نباید در این مهم غفلت داشت، گرچه ما در حال حاضر به غفلتی تاریخی دچار شده ایم.

هاشمی طبا افزود: آموزش باید صد در صدی باشد و نمره زیر ۱۹ معنی ندارد؛ آموزش باید عالی باشد و یادگیری هم باید عالی باشد اما در موضوع پرورش اصلا عالی نبودیم.

هاشمی طبا با اشاره به اینکه تربیت بدنی در کشور ما مغفول مانده است گفت: در کشوری مانند فرانسه یک سوم ساعات به تربیت بدنی اختصاص داده می شود.

وی اضافه کرد: ما در آموزش و پروش انسانی که عمل، بوسیله جوارح را یاد بگیرد تربیت نکرده ایم و ما در مدرسه تنها یاد می دهیم، برای همین روش های ما در آموزش مناسب نیست.

ولع برای آموزش زبان های خارجی به فرزندان

هاشمی طبا در ادامه صحبت های خود با اشاره به علاقه خانواده ها برای آموزش فرزندان در زمینه های مختلف گفت: همین روش های ناصحیح به خانواده ها هم سرایت کرده و انواع کلاس های زبان خارجی را بچه ها باید یاد گیرند.

وی تصریح کرد: ما تنها به دنبال آموزش صرف هستیم و ذهن بچه ها را پر می کنیم، از این رو از تربیت غافل شده ایم.

هاشمی طبا بیان کرد: ما تربیت و توسعه یافتگی تربیتی در وجود آدم ها نهادینه نمی کنیم در حالی که در امریکا، می گویند یک امریکایی باید مبارزه جو باشد و ورزش هایی مانند فوتبال امریکایی به دلیل دستیابی به پیروزی در مراحل مختلف زندگی است. امریکایی ها معتقدند باید جنگید تا موفق شد و معنقدند راز بقا هم در این امر است.

وی با اشاره به سبک زندگی ایرانیان گفت: ما سبک زندگی را در میز و صندلی خلاصه می کنیم در صورتی که سبک زندگی در روش فکری است.

مگر حل می شود

هاشمی طبا با اشاره اینکه مطالبات آموزش و پرورش زیاد است گفت: هر کسی وعده ای داده اما مگر حل می شود زیرا دولت درآمد های جزیی دارد و دست هایی که به سوی آن دراز می شود را هزینه های دولت تشکیل می دهد.

وی افزود: با وجود یارانه های مختلف و یارانه هایی که وزیر بهداشت وضع کرده، بار زیادی روی دوش دولت گذاشته شده است و دولت با سیلی صورت خود را سرخ می کند.

هاشمی طبا بیان کرد: مسئولان هم تنها خود را می بینند و دستشان به جایی بند نیست و کشور ما به شدت وضعیت بحرانی دارد. این درحالی است که تمام نعمت های خدادادی مانند آب را از بین برده ایم.

وی با اشاره به مشکلات شهرهای مختلف کشور به لحاظ محیط زیستی تصریح کرد: اصفهان بین تمام این شهر ها شهر خوبی است این درحالی است که ۲۰۰ دشت کشور فرونشست کرده و قابلیت کشت ندارد.

هاشمی طبا افزود: با این حال در لنجان برنج هم کاشته می شود یا اینکه باز رنگی نگذاشتیم فولاد مبارکه در کنار دریا تاسیس شود تا از همان آب تغذیه کند، حالا زاینده رو خشک شده است.

تعویض ۵ میلیون «ال ای دی» در یک سال

وی با اشاره به اینکه دغدغه های تک تک ما باید ملی باشد گفت: متاسفانه ما در این موضوعات از الگوهای غربی تبعیت می کنیم و مثلا در سال گذشته ۵ میلیون «ال ای دی» تعویض شده است، این با وجود مشکلات روبنایی و زیربنایی است و هییت حاکم ما در این مورد مقصر است.

هاشمی طبا افزود: یک از دوستانم در هلند زندگی می کرد و می گفت یخچال ساید باید ساید در آن کشور وجود ندارد اما در همین اصفهان همه مغازه ها آن را دارند و مردم هم همه از آن استفاده می کنند.

با ۱۰۰۰ کارآفرین، مشکل اشتغال حل می شود

وی با اشاره به اوضاع فعلی کشور اظهار کرد: باید همه حقایق را به مردم گفت و آنان را بیهوده امیدوار نکرد؛ ۱۰سال قبل وضعیت ما بهتر از حالا بود، ۱۰ سال بعدی وضعیت ما بدتر از امسال خواهد بود و یکی از نشانه های آن مهاجرت های بی رویه است.

هاشمی طبا با اشاره به اینکه راجع به کول برها مطالبی را همه شنیده اند گفت: باید برای این افراد شغل ایجاد کرد اما ما ارز کشور را جوری دیگر از دست می دهیم و هموطنان ما عوامل این قاچاقچی ها می شوند.

وی افزود: حل این مشکلات نیاز به روش های جدید دارد و باید مردم را نسبت به آینده کشور مطلع کرد نه اینکه آدرس غلط داد، مگر هرکسی می تواند شغل ایجاد کند؟

هاشمی طبا اضافه کرد: اگر در کشور هزار کارآفرین فعالیت کنند مشکل اشتغال حل می شود اما برخی نه اجازه ورود منابع خارجی را می دهند و نه اجازه اجرای برجام را.

مدیران اهل رنگ و روغن زدن اند

وی افزود: متاسفانه مدیران مملکت ما اهل رنگ و روغن زدن هستند و امروز مشکلات مملکت ما از ده سال پیش بیشتر است و در ده سال بعدی ما به سمت سرزمینی بدتر می رویم.

هاشمی طبا افزود: اگر همین امروز هم کارخانه های ما فعال شوند مشکلات ما حل نمی شود زیرا باید مشکلات بین المللی حل شود و مشتری یابی کرد و با «به به» گفتن مدیران مشکلات حل نمی شود.

استراتژی صداقت را باید در پیش گرفت

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه کدام استراتژی توسعه در ایران کارساز است گفت: باید بگوییم استراتژی صداقت برای کشور کارساز تر است.

هاشمی طبا بیان کرد: ایران مانند بدنِ ضربه خورده است که صدام به آن حمله کرد و یک میلون تلفات داشتیم، هدف از این کار حفظ مملکت بود. یعنی همه بر اساس اصولی، فداکاری کردند تا کشور سرپا شود. برای همین وعده هم نمی دادند و صداقت، کار برای همه و فداکاری باید سرلوحه کار های ما باشد.

اولویت توسعه در کشور

رئیس سابق کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران، اولویت توسعه ای را حفظ کشور دانست و تاکید کرد: مانند دوران جنگ که حفظ مرزها اولویت بود. تغییر در سیستم کشاورزی و صرفه جویی در آب و غیره باید در اولویت باشد در صورتی که ما در مصرف بنزین رکورد را شکسته ایم.

هاشمی طبا با اشاره به مسائل اجتماعی اظهار کرد: این مسائل بسیار پیچیده است و با این مسائل نمی توان پادگانی عمل کرد.

چرا پول های کشور در خارج خرج می شود؟

وی در پاسخ به اینکه چرا پول های ایران در کشورهای دیگر مانند عراق و سوریه خرج می شود گفت: چرا موضوعات تا به مسائل مذهبی می رسد اشکالات شروع می شود؟ هیچ کسی نمی گوید چرا سفرهای خارجی می روید! درحالی که این سفرها با ارز ملی انجام می شود.

هاشمی طبا  اضافه کرد: اگر علیه داعش اقدام نمی شد، همانطور که وهابی ها حرم های امام ها را با خاک یکسان کردند، حرم امام حسین (ع) و حرم حضرت زینب (س) را هم ویران می کردند.

وی افزود: در این راه هر چه هزینه کنیم از امامت و شیعه دفاع کرده ایم و اگر این هزینه ها انجام نمی شد داعش به داخل کشور راه یافته بود.

هاشمی طبا تاکید کرد: داعش را چه کسی درست کرده و چرا به حکومت های وابسته به امریکا کاری ندارد؟ داعش را موصاد، اسرائیل، انگلیس و امریکا سازماندهی کرده و چرا در سوریه و عراق فعالیت می کند ولی در کشورهای وابسته به اسرائل فعالیت نمی کند و چرا به موزه عبدالعزیز حمله نمی کند؟ پس بهتر است روشنفکر بازی در نیاوریم.

هر اصولگرای وافعی یک اصلاح طلب واقعی است

وی در پاسخ به اینکه روحانی اصلاح طلب است یا اصولگرا بیان کرد: اصلاح طلب و اصولگرا برچسب است و خیلی ها فارغ از اعتقادات حزبی، این برچسب ها را به پیشانی خود می زدند؛ هر دوی اینها نباید رانت خواری کنند و از امکانات اسمی استفاده کنند.

هاشمی طبا اذعان کرد: هر اصولگرای واقعی یک اصلاح طلب واقعی است، البته من به هیچ کدام اعتقاد ندارم.

وی در پاسخ به اینکه آیا فرهنگ و لباس از حقوق مردم است؟ و چرا دولت در این موضوع دخالت می کند گفت: لباس مردم در خانه به میل خودشان است و در بیرون بر اساس ضابطه است و این در دنیا همین طور است.

نظرات قابل احترام اند اما الزاما پذیرفتنی نیستند

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اخیر کشورمان افزود: در همه کشورها ضابطه کم و زیاد است و من نمی گویم کدام خوب یا بد است اما باید این ضابطه ها رعایت شود.

وی در پاسخ به اینکه یکی از شاخص های توسعه پذیرفتن همه سلیقه هاست و دیدگاه شما در این مورد چیست اذعان کرد: احترام گذاشتن با پذیرفتن فرق دارد. من شاید دوست بهایی داشته باشم و به او احترام بگذارم اما او را نمی پذیرم.

به گفته وی، باید توجه داشت پذیرفتن اختلال ابجاد می کند و باید روش مشخصی در کشور وجود داشته باشد.

انتهای پیام/ ۵۳۸۰۱


[1] خبرنگار اصفهان بیدار،: http://esfahanebidar.ir/