• کدخبر: 75362
  • تاریخ انتشار خبر: ۲:۴۵ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۶/۰۶/۳۰
دبیر مجمع خیرین سلامت اصفهان مطرح کرد

اصفهان در آستانه فاجعه زیست‌محیطی

دبیر مجمع خیرین بهداشت و سلامت استان اصفهان گفت: اثرات خشکی زاینده‌رود هنوز هم مشخص نشده است و طی دو سال آینده فاجعه در اصفهان رخ خواهد داد.

به گزارش اصفهان بیدار، سید مرتضی میرلوحی صبح امروز در نشست امنیت غذایی و سلامت که در محل فرمانداری اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: به عنوان کسی که ۱۴ سال عضو کارگروه سلامت استان بوده است و ۳۴ سال در دانشگاه علوم پزشکی به عنوان کارشناس ارشد خدمت کرده‌ام، باید بگویم که وضع از گزارش‌هایی که نهادهای مختلف می‌دهند، وخیم‌تر است.

وی ادامه داد: نمی‌دانم اصفهان دچار چه آفت و چه مشکلی شده است که همه چیز را خوب جلوه می‌دهیم، انگار که اصلاً مشکلی نیست، وقتی مسؤولی به اصفهان می‌آید او را به میدان نقش جهان می‌برند و از نشان دادن حصه و دارک و زینبیه به آن مقام مسؤول خبری نیست.

دبیر مجمع خیرین بهداشت و سلامت استان اصفهان مطرح کرد: تهران روی کوه دماوندش برف نشسته است و می‌گویند سه روز دیگر هوا خراب می‌شود، اما در اینجا می‌گویند سه روز دیگر هوا خوب می‌شود، از مسؤولی پرسیدم چرا این مطالب را نمی‌گویید، او به من گفت که دستمان در گفتن این مسائل بسته است، این دستان بسته را چه کسی باید باز کند.

وی با اشاره به آمار سازمان بهداشت جهانی عنوان کرد: طبق این آمار سومین عامل مرگ و میر در جهان آلودگی هواست، در ایران چون آیتم‌های پایین‌تری داریم، هفتمین عامل مرگ و میر آلودگی هوا است، اگر بپذیریم در ایران سالیانه ۳۸۰ هزار نفر فوت می‌کنند و سال گذشته اعلام شد که هزار و ۹۰ نفر در اصفهان بر اثر آلودگی هوا فوت کردند.

میرلوحی با بیان این که مشکل اینجاست خودمان را با خودمان مقایسه می‌کنیم، عنوان کرد: آماری که امروز توسط اداره کل محیط زیست اعلام شد بیشتر به درد کلاس درس دانشگاه می‌خورد تا کارگروه سلامت شهرستان اصفهان، باید کارگروه امنیت غذایی و سلامت به آلودگی هوا و خشکی زاینده‌رود که در رأس همه مسائل است توجه کنند.

وی با بیان این که نسبت به استاندارهای جهانی، فاصله داریم خاطرنشان کرد: در مهر ماه در اصفهان فاجعه رخ خواهد داد، اصفهان بعد از اهواز آلوده‌ترین شهر کشور است، این موضوع را در حضور رئیس‌جمهور و نمایندگان مجلس نیز مطرح کرده‌ام، مردم اصفهان آستانه تحملشان به شدت پایین آمده است و بار بیماری‌ها در اصفهان بسیار بالاست و همه این‌ها به علت همین آلودگی هواست.

دبیر مجمع خیرین بهداشت و سلامت استان اصفهان تصریح کرد: اما هر وقت بپرسید می‌گویند اصفهان خبری نیست و همه چیز آرام است، در سجزی محل‌هایی هست که تا ۸ متر هم خاکبرداری شده است، آجرش را تولید کرده‌ایم و از اصفهان بیرون رفته است و گرد و غبار و آن برای ما به یادگار مانده است.

وی در همین خصوص ادامه داد: گچ هم در اصفهان تولیدشده و از اصفهان صادر شده و آب زاینده‌رود را برده‌اند و باید بگویم اثرات خشکی زاینده‌رود هنوز هم مشخص نشده است و طی دو سال آینده فاجعه در اصفهان رخ خواهد داد.

میرلوحی با انتقاد از عدم نصب دستگاه سنجش آلودگی در اصفهان یادآور شد: تا زمانی که خودمان را با خودمان مقایسه کنیم مشکلی حل نمی‌شود، در تهران در ۲۲ منطقه شهری، ۲۲ دستگاه سنجش آلودگی هوا نصب است، در اصفهان ۱۰ دستگاه سنجش خریده‌اند که قرار است ۵ عدد آن‌ها نصب شود، دستگاه‌های سنجش آلودگی هوا که در اصفهان نصب شده است، اکثراً یا خراب است یا بی استفاده مانده است.

وی با بیان این که  اطلاع رسانی برای مردم انجام شود، در قبال مردم مسؤول هستیم در پایان گفت: از سپاهان شهر که به اصفهان می‌آیم خیلی از روزها شهر قابل دیدن نیست که نشان از عمق فاجعه است.

انتهای پیام/فارس/۵۳۸۰۳

درج دیدگاه

آخرین اخبار