• کدخبر: 75417
  • تاریخ انتشار خبر: ۲:۴۰ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۷/۳۰
نویسنده و پژوهشگر تشکیلات اسلامی:

تشریح چهار رکن تشکیلات اسلامی/ درک صحیح از آرمان دلیل استواری شهید حججی مقابل داعش

دکتر عرب اسدی در بیان هدف به عنوان یکی از چهار رکن اساسی یک تشکیلات اسلامی گفت: کسانی درک درستی از مسئله آرمان داشته باشند برای رسیدن به آن از هیچ تلاشی فروگذار نمی کنند و همین مسئله بود که باعث شد شهید حججی استوار مقابل داعشی ها بایستد و پایش نلرزد.

به گزارش خبرنگار اصفهان بیدار، کارشناس مسائل فرهنگی پیش از ظهر امروز در دوره فرهنگی نفحات ویژه فعالان و مسئولان فرهنگی بسیج اصفهان گفت: تشکیلات چهار رکن دارد که اگر نباشد دیگر نمی توان به آن مجموعه تشکیلات گفت و این چهار رکن هرچند ضعیف و اندک اما باید وجود داشته باشد.

حسین عرب اسدی گفت: رهبر، هدف، نظم و انسان ها یک تشکیلات همین چهار ستون هر تشکیلات است.

وی در بیان تفاوت مدیر و رهبر گفت: مردم حرف های هر دو را گوش می دهند و اجرا می کنند اما تفاوت اینجاست که دلیل قبول کردن صحبت رهبر توسط اعضای تشکیلات این است که رهبر محبوبشان است و در قلبشان جای دارد اما اجرای دستورات مدیر از مجبور بودن زیرمجموعه نشات می گیرد.

عرب اسدی در توضیح نقش انسان ها و نوع نگاه رهبر و مدیر به آن ها گفت: در یک سازمان مردم ابزاری برای رسیدن به هدف هستند اما در یک تشکیلات اسلامی انسان ها اصل هدف هستند و به بهانه فعالیت ها رشد خواهند کرد.

این نویسنده و پژوهشگر تشکیلات اسلامی با اشاره به جمله ای آموزنده از شهید جهان آرا گفت: از همین جمله ای که این شهید عزیز گفته است  مبنی بر اینکه بچه ها اگر شهر سقوط کرد آن را دوباره فتح می کنیم مراقب باشید ایمانتان سقوط نکند می توان متوجه اهمیت افراد در تشکیلات اسلامی شد.

وی در تشریح شاخه انضباط در تشکیلات اسلامی گفت: تعریف عموم مردم از واژه انضباط مفهوم نظم است به معنی اینکه شخص به موقع از خواب بیدار شود و مرتب باشد و… اما این تعریفی نیست که ما در تشکیلات اسلامی نیازی اساسی به آن داشته باشیم بلکه منظور ما از نظم، هماهنگی در یک تشکیلات اسلامی است.

عرب اسدی با ذکر مثالی در خصوص هماهنگی گفت: در یک گروه سرود اگر صدای یک عضو خیلی زیبا و مناسب نباشد اشکال خاصی پیش نمی آید؛ مهم این است که همه افراد با یکدیگر همصدا و هماهنگ اجرای سرود کنند و در این صورت است که اشکالات جزئی افراد در شکوه این هماهنگی گم خواهند شد.

این فعال فرهنگی در تشریح مسئله هدف با اشاره به اهمیت آرمان در کار تشکیلاتی گفت: ما با بتوانیم آرمان خود را در یک جمله بنویسیم و اگر نتوانیم این کار را انجام دهیم و از آرمانی که در ذهنمان است دفاع کنیم پس ما در حقیقت آرمانی نداریم.

وی ادامه داد: برای جذب افراد به تشکیلات اسلامی، ارتباطات خوب است اما بهایت نیز برای جذب از ارتباطات استفاده می کند و ما باید برای جذب افراد به مسیر حقیقت روشی قدرتمند تر از ارتباطات داشته باشیم و آن آرمان است.

عرب اسدی تشریح کرد: ما برای جذب نیاز به آرمان حقیقی داریم و اگر افراد ببینند که ما دارای یک آرمان عالی هستیم با علاقه مند شدن به این آرمان جذب همین مسیر درست خواهند شد.

وی در ادامه گفت: افرادی که دارای آرمان های والایی دارند و درک درستی از مسئله آرمان پیدا کرده اند برای رسیدن به آن از هیچ تلاشی فروگذار نمی کنند و عقیده شان این است که من برای آرمان هستم و نه آرمان برای من؛ همین مسئله است که باعث می شود شهید حججی در مقابل داعشی ها استوار بایستد و پایش نلرزد؛ راز شهید محسن حججی چیزی جز یک آرمان نبود.

این پژوهشگر و فعال فرهنگی در پایان گفت: با وجود چهار رکن رهبر، انضباط، هدف و انسان ها یک تشکل به وجود می آید و تشکیلات هیچگاه از بین نخواهد رفت.

انتهای پیام/ ۵۳۸۰۰

درج دیدگاه

آخرین اخبار