اصفهان بیدار

شهرداری به تعهداتش عمل کند پروژه را به موقع تمام می‌کنیم/ منتظر سینما کودک، کافه سینما، سینما سه‌بعدی و سینما روباز در ساحل باشید

کدخبر: 75445
آذر ۱۲, ۱۳۹۶ در ساعت ۸:۱۲ ق.ظ

به گزارش اصفهان بیدار، یک ماه پیش بود که کلنگ‌های سینمایی در ساحل زاینده‌رود خشک زده شد تا حال که حیاتی در بستر رود خشک اصفهان وجود ندارد این کلنگ‌ها حیات مجددی بخشد بر سینمایی که روزهای خوش و ناخوش زیادی را در کنار این زنده رود تجربه کرده و به یاد دارد.

این اتفاق خوب در ادامه روند کارکرد خوب امور سینمایی حوزه هنری استان اصفهان در افزایش تعداد سالن‌های سینمایی بود و نویدبخش روزهای روشن برای آینده پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی است که به گفته سید مصطفی حسینی سالیانی است از کمبود سالن سینما رنج می‌برد.

کمبودی که نه تنها نشان دهنده فاصله زیاد ما با استانداردهای کشور در حوزه سالن‌های سینماست بلکه مبین فاصله چندین فرسخی اصفهان با استاندارهای جهانی است، چرا که طبق صحبت‌های وی استاندارهای کشورمان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر باید یک سالن سینما وجود داشته باشد و طبق استانداردهای جهانی به ازای هر ۱۰ هزار نفر یک سالن سینما الزام است اما کلان‌شهر اصفهان با وجود بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در حال حاضر ۱۰ سالن سینما بیشتر ندارد.

* فیلم سوزی در اصفهان

این کمبودها علاوه بر نشان دادن فاصله اصفهان از استاندارد سالن‌های سینما موجب یک اتفاق بد دیگری نیز شده است و آن عدم وجود سالن کافی برای اکران همه فیلم‌های سینمایی روز کشور است، در حال حاضر به صورت میانگین در حدود ۱۴ فیلم سینمایی در استان اصفهان اکران نمی‌شود و به اصطلاح مسؤولان سینمایی فیلم سوزی می‌شود.

دو مورد مطرح شده منتج به یک معضل مهم می‌شود و آن معضل چیزی نیست جز عدم استقبال ایده‌آل از فیلم‌ها، در سرنوشتی که در مورد سینما خانواده رخ داد یعنی تبدیل این سینما به چند سالن سینما و اکران تعداد بیشتری فیلم سینمایی در اصفهان شاهد افزایش استقبال مخاطبان سینما و حضور بیشترشان در این سالن‌های سینمایی بودیم.

با اتمام پروژه پردیس ساحل طبق صحبت‌های مدیر امور سینمایی حوزه هنری استان اصفهان تعداد سالن‌های سینما در این پردیس به ۷ سالن سینما در همان فضایی که قبلاً یک سالن وجود داشت افزایش می‌یابد و تعداد ۵۳۰ صندلی به تعداد صندلی‌های این سینما افزوده می‌شود.

* اولین‌هایی که در اصفهان اتفاق می‌افتد

همچنین برخی امکانات خاصی که برخی شهرهای ایران در مورد سالن‌های سینمایی دارا هستند در کلان‌شهر اصفهان وجود ندارد که با آغاز به کار پردیس ساحل این امکانات برای اهالی سینمای اصفهان فراهم خواهد شد.

از جمله امکانات و سالن‌هایی که وی از اضافه شدن آن‌ها خبر داده است می‌توان به شکل سالن‌های سینما که به صورت گرادیان (شیب‌دار) است و استفاده از سیستم صوتی «دالبی اتمس» در یکی از سالن‌های این سینما نام برد، ساخت ۲ سینما سه بعدی که برای اولین بار در استان اتفاق می‌افتد نیز از جمله این امکانات است، در کل از ۶ میلیارد و نیم بودجه این طرح مبلغ ۲ میلیارد و نیم آن برای تجهیز سالن‌های این سینما مصرف خواهد شد.

خبر خوب دیگری که حسینی در بازدید امروز مطرح کرد ساخت اولین موزه سینما استان اصفهان برای به نمایش گذاشتن اقلام سینمایی هنرمندان اصفهان و اولین کافه سینما در کنار سینما روباز این مجموعه است که در این سینما روباز افراد می‌توانند در حین خوردن شام و یا نوشیدنی به تماشای فیلم بپردازند که البته برای سر و صدای ناشی از محیط میل غذا و عبور و مرور ماشین‌های خیابان حاشیه زاینده‌رود نیز هدفون‌های بی‌سیم در نظر گرفته شده است.

وی اشاره‌ای داشت به اینکه در سقف کافه سینما چترهای حرارتی رونده برای زمستان استفاده می‌شود و در تابستان و شب‌ها نیز سقف این کافه روباز است و بیان کرد که در این سالن ۲۰۰ نفره از پردیس سینمایی ساحل در طول روز برنامه‌های شاهنامه‌خوانی و نقالی برگزار خواهد شد.

* سینمای تخصصی کودک

دو سالن سینمای کودک که یکی به اکران فیلم‌های کودک و دیگری به اکران انیمیشن خواهد پرداخت و یک مهدکودک در کنار این سالن‌ها برای نگهداری کودکان در زمان تماشای فیلم توسط خانواده‌ها نیز از دیگر تغییراتی است که مدیر امور سینمایی حوزه هنری استان اصفهان برای مسؤولان حاضر در این بازدید توضیح داد.

در برنامه ظهر امروز ناهید تاج‌الدین نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، فریده روشن رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر اصفهان، نصیر ملت عضو شورای اسلامی شهر اصفهان، مهدی مزروعی عضو شورای اسلامی شهر اصفهان و شهردار منطقه ۱  از مراحل بازسازی سینما ساحل بازدید کردند.

* شهرداری به تعهدات بودجه‌ای عمل کند

اما صحبت اصلی حسینی در بازدید امروز به خصوص در پاسخ به سؤال نصیر ملت عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در خصوص این که مدت زمان پیش بینی شده برای اتمام پروژه با روند پیشرفت پروژه همخوانی ندارد و پروژه تا فروردین ماه پایان نمی‌یابد، این بود که شهرداری به تعهدات بودجه‌ای خود عمل نکرده است چرا که تا این مرحله باید مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان به ما پرداخت می‌شد اما هنوز پولی پرداخت نشده است و در صورتی که بودجه مشخص شده از طرف شهرداری پرداخت شود پروژه را در موعد مقرر به اتمام می‌رسانیم.

وی همچنین اشاره‌ای به پروژه پردیس سینمایی چهارباغ داشت و عنوان کرد از پروژه پردیس چهارباغ نیز هنوز ۱۳۰ میلیون تومان طلبکاریم.

یکی از بازدیدکنندگان امروز، فریده روشن بود که با تشکر از روند رو به جلوی پروژه پردیس ساحل در خصوص بودجه شهرداری، اظهار کرد: از کل حدود ۷ الی ۸ درصد بودجه فرهنگی شهرداری اصفهان در سال قبل ۳۰ درصد بودجه فرهنگی محقق شده است و به این پروژه هنوز مبلغی پرداخت نشده است اما مصوبه دارد و باید پیگیری کرد تا به نتیجه رسید، با وجود کم بودن بودجه فرهنگی نسبت به بودجه بخش‌های دیگر هنوز پرداخت‌ها به صورت کامل انجام نشده است.

وی افزود: از شهردار خواستیم تا برای سال آینده برنامه‌ریزی‌ها به شکلی باشد که بودجه مشخص شده به بخش‌های فرهنگی مشخص شده پرداخت شود و در کل به بخش‌های فرهنگی بودجه مناسبی اختصاص یابد چرا که این موضوع در سایر مباحث شهری و به خصوص در توسعه پایدار شهری تأثیرگذار است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: با همتی که در این پروژه وجود دارد امید داریم تا فروردین این پروژه به اتمام برسد، همچنین تأکیدی که شهردار در این امر دارد موجب می‌شود تا بتوانیم بهتر به نتیجه برسیم.

ناهید تاج‌الدین دیگر شخص بازدیدکننده از این پردیس بود و در ادامه صحبت‌های رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اصفهان از هم‌نظر بودنش با وی گفت که باید در محقق کردن بودجه پروژه‌ها باید اولویت‌بندی کرد چرا بسیاری از مشکلات اجتماعی با پرداختن به مسائل فرهنگی حل خواهد شد.

* اولویت‌بندی پروژه‌های فرهنگی شهر اصفهان

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در خصوص اولویت‌های فرهنگی شهر اصفهان افزود: برای شهر و استانی مثل اصفهان که پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی است باید فعالیت‌ها و پروژه‌های فرهنگی در اولویت باشند.

حسینی در نهایت هم به اتفاق جدیدی که پس از اتمام پروژه پردیس ساحل برای پردیس سینمایی چهارباغ خواهد افتاد اشاره کرد و ابراز داشت: تجهیزات مورد نیازی خریداری شده تا پس از اتمام پروژه پردیس ساحل یکی از سالن‌های پردیس چهارباغ را مجهز کنیم تا بتوانیم در این سالن دوبله هم‌زمان با اکران فیلم داشته باشیم و کار جدیدی که در برنامه داریم برنامه‌ای است که در آن فیلم‌ها را با لهجه اصفهانی در این سالن دوبله کنیم.

وی در مورد نمای پردیس سینمایی ساحل نیز تأکید کرد: طراحی خاصی انجام دادیم به شکلی که در نمای پردیس از آجرهای اصفهان به شکل آجرهای سی و سه پل استفاده می‌شود تا همخوانی بسیار زیبایی با منظره سی و سه پل داشته باشد؛ در همین مورد رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اصفهان نیز تأکید داشت در مورد تغییرات نمای سینما ساحل با میراث فرهنگی هماهنگی لازم انجام شود تا همانند برخی پروژه‌های دیگر شهر اصفهان پس از اتمام کار مجبور به تغییرات و تخریب نباشند.

انتهای پیام/فارس