• کدخبر: 75485
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۲۶ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۱۰/۳
نقد و نظر؛

خبرنگاری در برابر طوفان ناملایمات و سختی ها/ مسئولان تنها رسانه های دولتی را می بینند

گزارش صد روزه اقدامات دولت درحالی منتشر شد، که بسیاری از بخش های آن حرف و حدیث بسیاری داشت. یکی از این بخش ها، قسمت رسانه ای بود که دولت در این وضعیت بغرنج رسانه ها و روزنامه ها تنها به تقویت جایگاه یک خبرگزاری دولتی به عنوان وظیفه خود بسنده کرده است.

حرفه روزنامه نگاری و خبرنگاری به عنوان یکی از مهم ترین مشاغل در سطح جهان و بالطبع در کشور ما محسوب می شود که به عنوان پلی بین مردم و مسئولان برای بیان صحبت های دو طرف، بیان مشکلات، پیگیری امور مردم و البته فرهنگ سازی برای تعالی جامعه برعهده دارد.

با این وجود روزنامه نگاران و خبرنگاران در طول بیش از یک صده فعالیت خود، ناملایمات و سختی های فراوانی را دیده اند که همیشه به دلیل مقدم بودن مردم و خواسته های جامعه و دردهای مردم خواسته های خود را زیر پا گذاشته و با آن کنار آمده اند، تا رسالت خود را به درستی انجام دهند و کمبودها را بیان نکنند.

برکت نظام جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی موجب شد که روزنامه ها از بند استبداد و فیلترینگ های سلیقه ای رهایی پیدا کنند و برای پیشرفت کشور آزادانه نظر و دیدگاه خود را بیان کنند و همین موجب شد که گروه ها و تفکرات مختلف به چاپ روزنامه بپردازند.

لیکن در شرایط فعلی مشکلات ناشی از رکود اقتصادی بر این قشر نیز تاثیر زیادی گذاشته است و از طرفی افزایش قیمت کاغذ، کم شدن میزان آگهی ها و نبود منابع درآمد ثابت برای سایت های خبری و خبرگزاری ها آن ها را در سیلی از مشکلا قرار داده است که پرداختن به آن ها و دست و پنجه کردن با این ناملایمات، روزنامه ها، خبرگزاری ها و سایت های خبری را از پرداختن به وظیفه اصلی خود تا حدود بازداشته است.

قانون گذار در این رابطه به دنبال چاره اندیشی رفته و وظیفه پیگیری مشکلات خبرنگاران، روزنامه ها و سایت های خبری را برعهده دولت و به ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گذاشته است.

اما با این وجود طرح های دولت در این رابطه که از جمله بیمه، بیمه تکمیلی خبرنگاران و یارانه روزنامه نگاران است همه یا بر زمین مانده و یا ابتر اجرا شده است که نتیجه آن منجر به این شده است که بر اساس آمار سازمان آمار و اطلاعات کشور، روزنامه نگاران و معلمان جز کم درآمدترین اقشار حقوق بگیر جامعه محسوب شوند و با وجود استرس کاری بالایی که دارند مجبور باشند، در همه ایام سال و تا ایام پیری به فعالیت حرفه ای بپردازند تا بتوانند خود را به سطح عادی جامعه برسانند.

در این میان اما وضعیت روزنامه ها و سایت های خبری وابسته به دولت متفاوت است، این روزنامه ها و سایت ها به صورت مستقیم از دولت بودجه دریافت کرده، و دغدغه ای برای تامین مالی کادر خود ندارند.

اگر چه این بحث و برخورداری روزنامه ها و خبرگزاری های دولتی، از خان نعمات دولتی نیاز به اثبات ندارد و به خوبی می توان ردیف بودجه های آن ها را در بودجه های سالیانه دولت دید، اما در این رابطه ذکر چند نکته با اهمیت است.

در گزارش یکصدروزه رئیس جمهور در بخش رسانه ها نکته مهمی به چشم می خورد،که به خوبی این تبعیض علیه رسانه ها توسط دولت را نشان می داد.

در بخش اقدامات بیان شده، یکی از کارهای انجام شده تقویت اعتبار و جایگاه ملی خبرگزاری ایرنا بود. چگونگی این تقویت و یا صحت و کذب بودن آن مدنظر ما در این نوشتار نیست؛ آن چه مهم است این بوده که در شرایطی که دولت به یک باره قیمت کاغذ را در جامعه بالا می برد، روزنامه ها و خبرگزاری های مستقل با مشکلات عدیده روبرو هستند و بسیاری از آن ها به دلیل همین مشکلات یا تیراژ خود را کاهش داده و یا به کل غیرفعال می شوند، چرا دولت در طول این مدت در بین اقدامات انجام گرفته هیچ اقدامی برای کمک کردن به رسانه های دارای مشکل بنابر گزارش خود انجام نداده است.

نکته دیگر اینکه آیا ایرنا تنها رسانه و خبرگزاری موجود در کشور است؟ در کشور ما روزنامه ها و خبرگزاری های فراوانی در سطح ایرنا و حتی بالاتر مشغول به فعالیت هستند؛ مگر نه این که کشور ما در یک جنگ رسانه ای با رسانه های محور سعودی در منطقه و رسانه های صهیونیستی در سطح بین الملل مواجه است؟ آیا دولت در این شرایط وظیفه کمک به رسانه های داخلی و تقویت آن ها در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی دارد و یا اینکه تنها رسانه دولتی خود را ببیند و دیگر رسانه های کشور را به حال خود رها کند تا در مشکلات بمانند.

این که یک رسانه در کل کشور و آن هم رسانه ای که صدای دولت است مورد توجه خاصه دولت قرار گیرد و دیگر رسانه ها به فراموشی سپرده شوند و حتی به دلیل انتقاد سازنده، مغضوب علیهم دولت باشند، همان ترویج تک صدایی و بستن دهان منتقد است که جناب رئیس جمهور از آن به خداوند پناه می برد.

امروز این نکته برعهده مخاطبان و روزنامه نگاران و خبرنگاران خواهد بود تا اقدامات انجام شده دولت در عرصه تقویت رسانه ها و فعالیت های رسانه ای دولت را مورد قضاوت قرار داده و به آن نمره دهند.

انتهای پیام/ صاحب نیوز

درج دیدگاه

آخرین اخبار