اصفهان بیدار

دلار در پشت دروازه ۵۰۰۰ تومانی/ چرخش نقدینگی بورس به سمت گروه پالایشی

کدخبر: 75771
بهمن ۲۵, ۱۳۹۶ در ساعت ۶:۲۲ ب.ظ

به گزارش اصفهان بیدار، بازارهای مالی شهر در اواسط هفته کاری با نوسانات مثبت شاخص بورس، پرش قیمتی دلار و رشد مجدد سکه تمام بهار آزادی همراه شدند.

هر دلار آمریکا با عبور از سد قیمتی ۴ هزار و ۸۰۰ تومان، به کانال ۴ هزار و ۹۰۰ تومان نیز نفوذ کرد و در پایان این روز کاری در قیمت ۴ هزار و ۹۳۲ تومان قرار گرفت.

سکه تمام بهار آزادی نیز همچنان با شیب تند صعودی در حال افزایش قیمت است و در این روز کاری ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان دیگر رشد کرد.

در این شرایط مهم‌ترین اخباری که از گوشه و کنار بازارهای مالی شنیده شد و بر نوسانات این بازارها تأثیر گذاشت به ترتیب به افت قیمت نفت در بازارهای جهانی، تداوم وضعیت عدم امنیت شغلی کارگران، تشدید جنگ تجاری چین با آمریکا، ایجاد رانت و فساد با توقف اجرای تعرفه‌های واردات خودرو، افزایش قیمت حباب‌گونه مسکن، شکسته شدن رکود تولید و صادرات پتروشیمی ایران، عدم اختصاص تسهیلات بانکی به بافت‌های فرسوده، عقب‌گرد قیمت ماهی قزل‌آلا نسبت به سال ۹۳، گردش مالی هزار میلیاردی صنعت میگو در ایران، افزایش هم‌زمان نرخ رسمی دلار و دلار آزاد، عقب‌گرد شاخص دلار در بازارهای جهانی و رشد قیمت طلا در بازار بین‌الملل اختصاص داشت.

*شاخص بورس به کانال ۹۸ هزار ورود کرد

نماگر بازار بورس در پایان داد و ستدهای این روز کاری به کانال ۹۸ هزار واحد نفوذ کرد و در سکوی ۹۸ هزار و ۱۰۳ واحد قرار گرفت، این شاخص با ثبت رشد ۱۷۸ واحدی در این روز بار دیگر به یاری نمادهایی همچون شپنا، شبندر و فولاد در جهت مثبت نوسان کرد.

سهم نمادهای پالایشی در نوسان مثبت شاخص بورس بیش از سایر نمادها بود و نماد فولاد نیز پس از بازگشایی در این روز، به جمع نمادهای مثبت و سبزپوش شده پیوست.

حجم داد و ستدهای این بازار نسبت به روز کاری قبل افزایش یافت و در پایان این روز به بیش از یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون سهم و ورقه بهادار رسید.

ارزش سهام مبادله شده نیز دو هزار و ۱۱۸ میلیارد ریال برآورد شد و به ترتیب بیشترین افزایش بازار به واسطه داد و ستدهای مثبت نمادهای شپنا، شبندر و فولاد به ثبت رسید.

*چرخش تقاضا به سمت نمادهای پالایشی

در این روز همچنین سه نماد خزامیا، خکاوه و ولساپا بیشترین حجم معاملات را به ثبت رساندند و بازار روز سه‌شنبه شاهد چرخش تقاضا از سمت نمادهای خودرویی به سمت نمادهای پالایشی بود.

در گروه خودرویی نمادهایی همچون خزامیا و خکاوه موفق شدند خود را با نوسانات کلی بازار بورس هم جهت سازند و نوسانات مثبتی را به ثبت برسانند؛ نمادهای دیگر این گروه نظیر خودرو، خساپا و خپارس تحت تأثیر افزایش عرضه سهام خود، در جهت منفی نوسان کردند و ارزش خود را از دست دادند.

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادها در جهت رشد ارزش سهام نوسان کردند که در این میان می‌توان نمادهای فولاد، فاسمین و ذوب را نام برد، فولاد و زنگان بار دیگر در این روز کاری قابلیت معامله پیدا کردند و بعد از بازگشایی با نوسانات مثبت همراه شدند، در این میان نماد زنگان با توجه به بازگشایی بدون محدودیت دامنه نوسان، نوسان قیمت ۱۰ درصدی را در جهت مثبت به ثبت رساند.

نمادهای پالایشی در این روز در کانون توجه فعالان بورسی قرار گرفتند و همین امر منجر به رشد تقاضا در تمام نمادهای این گروه شد؛ شتران، شبندر، شپنا و شبریز نمونه‌ای از این نمادها بودند که روز سبزی را پشت سر گذاشتند، در این میان تنها دو نماد شنفت و شاوان با اندکی افت در نوسانات پایانی همراه شدند و نزدیک به صفر قیمتی این روز خود معامله شدند.

شاخص کل فرابورس نیز هم راستا با شاخص بورس نوسان کرد و افزایش ۱۴ واحدی در این بخش مشاهده شد، این نماگر فرابورسی در پایان معاملات بر عدد هزار و ۱۰۷ واحد تکیه زد، در این میان سهم نمادهایی همچون مارون، زاگرس و دماوند در مثبت شدن این شاخص بیش از سایر نمادها بود.

*پرش قیمت ارز در صرافی‌های شهر

سه ارز دلار، یورو و پوند انگلیس در این روز کاری با جهش قیمتی همراه شدند و نوسانات قیمتی را در جهت رشد قیمت به ثبت رساندند، در پایان این روز کاری ۸۸ تومان به ارزش دلار افزوده شد، یورو ۱۰۵ تومان گران‌تر شد و پوند انگلیس نیز ۲۰۰ تومان رشد کرد.

این در حالی بود که تغییرات قیمتی دلار در بازار نقدی به بیش از ۱۰۰ تومان نیز رسید، در پایان نوسانات این روز هر دلار با نفوذ به سقف جدید ۴ هزار و ۹۰۰ تومانی، به ارزش ۴ هزار و ۹۱۵ تومان رسید.

یورو نیز حضور خود را در بالای قیمت ۶ هزار تومان محکم کرد و به ارزش ۶ هزار و ۱۴۵ تومان برای این روز کاری رسید، پوند انگلیس نیز قیمت ۷ هزار تومان را به خود دید و بعد از پرش قیمتی که مشاهده کرد، در عدد ۷ هزار و ۱۰۰ تومان جای گرفت.

به گفته اغلب فعالان اقتصادی و معامله‌گران بازار ارز، سرکوب‌های قیمتی گذشته ارز و عوامل سیاسی و اقتصادی اخیر، منجر به نوسانات فعلی بازار ارز شده است و انتظار می‌رود تا زمان هضم این متغیرها، افزایش قیمت ارز ادامه داشته باشد.

هم زمان با ثبت نوسانات مثبت در بخش دلار، ریال عربستان نیز تحت تأثیر این معاملات با روند صعودی همراه شد و هر ریال در قیمت هزار و ۳۲۰ تومان مورد معامله قرار گرفت.

*تداوم رشد سکه در بازار نقدی و آتی

سکه تمام بهار آزادی بار دیگر با افزایش قیمت روبرو شد و غلبه حجم تقاضا بر حجم عرضه، منجر به رشد ۱۸ هزار تومانی این بخش شد، هر سکه تمام بهار آزادی در پایان این روز کاری به ارزش یک میلیون و ۵۹۴ هزار تومان رسید.

سکه طرح قدیم نیز ۳۳ هزار تومان گران شد و در معاملات پایانی بر سکوی یک میلیون و ۵۵۶ هزار تومان تکیه زد، همچنین در این روز کاری قیمت نیم‌سکه ۱۲ هزار تومان رشد کرد و ربع‌سکه نیز ۸ هزار تومان گران‌تر از روز کاری قبل معامله شد.

ارزش نیم‌سکه و ربع‌سکه نیز به ترتیب به ۷۷۹ هزار تومان و ۴۶۹ هزار تومان رسید، هر سکه گرمی نیز به ارزش ۳۱۳ هزار تومان رسید و به این ترتیب ۵ هزار تومان گران‌تر از روز کاری قبل در دست معامله‌گران به گردش درآمد.

مثقال طلا نیز در پی رشد قیمت ۸۰۰ تومانی، به ارزش ۶۵۹ هزار تومان رسید، نوسانات بازار آتی نیز با بازار نقدی هم جهت شد و قراردادهای آتی سکه از ۱۸ هزار تومان تا ۲۱ هزار تومان رشد کرد.

انتهای پیام/فارس