اصفهان بیدار

بدهی میلیاردی آموزش و پرورش اصفهان/ فقط پرداخت حقوق‌ و عیدی کارکنان محقق می‌شود

کدخبر: 75774
بهمن ۲۵, ۱۳۹۶ در ساعت ۵:۲۶ ب.ظ

به گزارش اصفهان بیدار، مهدی هوازاده روز گذشته در جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان اصفهان در خصوص گزارشی از بودجه‌ فعلی آموزش‌ و‌ پرورش و چالش‌های پیش روی استان اصفهان اظهار داشت: بررسی بودجه‌ها نشان می‌دهد که در سال ۹۷ در صورت تخصیص کامل صرفاً پرداخت حقوق‌ و عیدی کارکنان محقق می‌شود و‌ سایر پرداخت‌ها مانند سرانه‌ دانش‌آموزی، حق‌التدریس، هزینه‌های اداری، اضافه کار و … با مشکل روبرو خواهد شد.

وی افزود: این در حالی است که آموزش و‌ پرورش استان اصفهان با ۸۵۰ هزار نفر دانش‌آموز و ۵۵ هزار پرسنل با پرداخت ماهیانه ۱۵۵ میلیارد تومان رتبه پنجم کشور را دارد.

رئیس اداره بودجه اداره‌کل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت: در سال ۹۶ میزان ۹۹٫۹۴ درصد از بودجه صرف پرداخت‌های پرسنلی شده، تنها ۶ صدم درصد به سایر هزینه‌ها تخصیص یافته و در واقع بودجه آموزش و‌ پرورش استان اصفهان ۵٫۶۱ درصد کل بودجه آموزش و پرورش کشور است.

وی تصریح کرد: میزان کل بدهی آموزش و پرورش استان اصفهان از سال ۸۹ تاکنون میزان ۵ میلیارد و ۷۰۸ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان است، کلمه بودجه به تنهایی هیچگاه در آموزش و پرورش کاربرد ندارد، بلکه همیشه با کلمه کسری همراه است.

هوازاده با بیان این‌که ۴۰ درصد از جمعیت دانش‌آموزان استان در شهرستان اصفهان قرار دارد، خاطرنشان کرد: طرح خرید خدمات آموزشی از سال ۹۳ اتفاق افتاد و ‌مشکلی که پیش آمد این بود که مبلغ تخمین‌زده برای سال قبل ۱۸ میلیارد تومان بود اما فقط ۴ میلیارد آن را  تخصیص دادند و باقی آن امسال کمی تأمین اعتبار شد، اما همچنان تسویه نشده است.

وی ادامه داد: از مشکلات آموزش و پرورش استان اصفهان این است که بسیاری از مدارس استیجاری هستند به همین دلیل آموزش و پرورش به برخی ادارات و متولیان خاص مانند اوقاف به مبلغ هشت میلیارد و نیم بدهکار شده است، هیچ اعتباری تاکنون به این بدهی  نیز تخصیص داده نشده و تنها مبلغ یک میلیارد تومان از منابع استانی تأمین اعتبار شده است.

رئیس اداره بودجه اداره‌کل آموزش و پرورش استان اصفهان بیان کرد: ۶۱ واحد مدرسه شبانه‌روزی در استان اصفهان هست که ۴ هزار و ۵۹۵ نفر دانش‌آموز در این مدارس مشغول به تحصیل هستند، مشکلات غذایی و جاری این دانش‌آموزان نیازمند مبلغ پنج و نیم میلیارد تومان است اما تاکنون ده درصد از اعتبار مورد نیاز تأمین شده و یکی از مشکلاتی که امروزه گریبان‌گیر این مدارس بحث جیره غذایی بوده که هنوز برطرف نشده است.

وی خاطرنشان کرد: پنج درصد پرداخت عوارض شهرداری‌ها با ابلاغیه استاندار قبلی به کلیه ۱۰۷ شهردار استان اصفهان توانست به درآمد آموزش و پرورش استان تا حدی کمک کند و مبلغ قابل توجهی دریافت شود اما هنوز شهرداری‌ها از بیان  مسائل خودداری می‌کنند، در سال ۹۴ مبلغ چهار میلیارد تومان عوارض دریافت شده که باید صرف تأمین و‌ تجهیز واحدهای آموزشی آموزش و پرورش شود.

هوازاده در پایان اضافه کرد: از بزرگترین مشکلات مناطق شهرستان، مشکل ایاب و ذهاب دانش‌آموزان روستایی و‌ استثنائی است، بحث جیره دانش‌آموزان شبانه‌روزی، عدم تخصیص بودجه حق‌التدریس، مشکلات اماکن استیجاری‌، وجود بافت‌های فرسوده و…‌گوشه‌ای از مسائل و‌ مشکلات استان اصفهان است.

انتهای پیام/فارس